forum

*
Добродошли, Гост. Молим вас пријавите се или се региструјте. Децембар 10, 2018, 22:09:06

Пријавите се корисничким именом, лозинком и дужином сесије

logo

Прикључите се дискусији, изнесите своје мишљење, дaјте свој допринос борби за праве вредности! › Регистрација
Странице: 1 2 3 [4] 5   Иди доле
  Штампај  
Аутор Тема: Република Српска...  (Прочитано 66574 пута)
ПЕТАР
Напредни члан
**
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 82

Погледај профил
« Одговор #150 послато: Новембар 17, 2013, 22:34:04 »

Bosanci i Hercegovci,jel to neka nova nacija ? Prije nego sto se okači neki link treba pogledati sta piše u tekstu,kakvi bosanci i hercegovci u Prijedoru zive Srbi,Bosnjaci,Hrvati i ostali(prijedorcani),Bosanac i Hercegovac je propaganda pete kolone(NVO koje se finansiraju iz EU i USA) i Bosnjaka.
Сачувана

БОЖЕ ПРАВДЕ
Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Поруке: 12071

Погледај профил
« Одговор #151 послато: Новембар 28, 2013, 23:51:34 »

Додик оптужио Шаровића да је наручио убиство?

Председник Републике Српске Милорад Додик позвао је Агенцију за истраге и заштиту БиХ (Сипа) да се огласи поводом информација да је Мирко Шаровић наручио убиство генералног директора Српског осигуравајућег друштва (СОД) "Јахорина" Ристе Југовића 2002. године на Палама.

Председник републике Српске Милорад Додик

Додик је рекао да су га одговорни људи из Сипе, обавештајних структура и међународне заједнице пре пола године упозорили да ће имати проблем са Шаровићем, који је раније наручио убиство Ристе Југовића.

"Неколико месеци након успостављања платформе СНСД-а и СДС-а дошли су људи из Сипе, обавештајних структура и међународне заједнице и рекли да ћемо имати проблем са Шаровићем, који је раније наручио убиство Југовића", рекао је Додик на Палама за Телевизију "ОСМ".

Он је навео да су му саопштили да су нашли извршиоца који је признао да је за то добио део новца и да је спреман да буде заштићени сведок.

"То је била јавна тајна и само се чекао дан када ће Шаровић да буде ухапшен. Нема политички информисаног политичара у институцијама БиХ и у Републици Српској који пре шест месеци није знао да је питање дана када ће Шаровић бити ухапшен због убиства Југовића", тврди Додик.

Према његовим речима, СДС је промовисао криминалну структуру.

"У СДС-овој власти био је помоћник министра за казнене установе Млађан Мандић, који је сада правобранилац БиХ, чија је улога била да изабере лица из криминалног миљеа и да председнику Републике предложи да буду ослобођени од издржавања казни. Ослободили су више од 400 лица која су се ставила у функцију тих лидера и која су починила криминална дела, па и убиства", истакао је Додик.

Чавић: Додикове оптужбе политичке квалификације

Председник Народног демократског покрета (НДП) Драган Чавић рекао је да је тврдња председника Републике Српске Милорада Додика, да је бивши председник РС Мирко Шаровић наручио убиство директора Осигуравајућег друштва "Јахорина" политичка квалификација без преседана, не само у РС, већ и у региону.

Чавић је рекао да Додик "више нема никакве мере" и да је, ако има доказе за своје тврдње, требало да их да полицији и тужилаштвима и да се обрати јавности само онда када је кривица доказана.

"Овако је, због дневнополитичких потреба, углед једног човека и његове породице стављен на добош", оценио је Чавић.

Цитат
Шаровић одговара на Додикове оптужбе

Српска демократска странка (СДС) саопштила је да је последњи напад председника Републике Српске Милорада Додика на високе функционере ове странке његов "панични" покушај да заустави драстичан пад подршке, коју он и његов СНСД имају у јавности РС.

"Примитивно блаћење свих оних који нису на његовом платном списку, достигло је врхунац синоћним наступом и недостојно је функције председника РС на којој се налази Милорад Додик. Страх Милорада Додика има реалне основе због долазећих промена у РС и неизбежности полагања рачуна за криминал, корупцију и непотизам које ће за собом оставити његова владавина", наводи се у саопштењу СДС-а.

( Бета, Срна)

А кренуло је овако,...

Вишемесечне трзавице на релацији СНСД-Мирко Шаровић(СДС) кулминирале су покретањем иницијативе странке Милорада Додика за сменом министра спољне трговине и економских односа БиХ.

- То је Додиков покушај да изазове нове конфликте како би прикрио стварне проблеме у које је довео РС и у којима се сам налази. Његова иницијатива има везе с СДС-овим законом о испитивању порекла имовине, причом око Додиковог кума Милета Радишића и "Гранд трејда", а претпостављам да има везе и са нашим састанком са Партијом уједињених пензионера - изјавио је лидер СДС-а Младен Босић

Свађа две најјаче српске странке која је тињала последњих месеци кулминирала је иницијативом СНСД-а за избацивање министра спољне трговине и економских односа БиХ Мирка Шаровића, заменика министра одбране Мирка Околића и заменика министра за људска права и избеглице Радмиле Митровић из Савета министара.

Платформа коју су пре три године склопили СНСД, Милорада Додика и СДС, Младена Босића, више не постоји. Гласовима СНСД-а, два ХДЗ-а, СДП-а и СББ-а у Парламенту БиХ, кадрови СДС-а избачени су из Савета министара, чиме је владајућа шесторка постала петорка.

Током шесточасовне расправе коју је, потпуно неоубичајено, преносила државна телевизија, пале су изузетно тешке речи између дојучерашњих партнера. Врло мучне сцене очигледно су пријале бошњачким и хрватским посланицима који су унутарсрпски сукоб посматрали са осмехом на лицу.

Српска неслога ће нам увек доћи главе, ма где да се налазимо!!! А други ће нам се смејати и користити ту нашу неслогу за своје нечасне радње против нас.

Плаши ме да ово има неке везе са српским хашким оптуженицима и наговештајима ревизије Дејтонског споразума и до коначног циља - укидања Републике Српске!?
Сачувана

* Моје племе сном мртвијем спава *
ПЕТАР
Напредни члан
**
Ван мреже Ван мреже

Погледај профил
« Одговор #152 послато: Децембар 01, 2013, 16:07:04 »

Nemoj da brineš Goga,Republika Srpska ne može biti ukinuta,mislim može ali onda se i ukida BiH,dejtonski sporazum je temelj ove nazovi države,Republika Srpska je priznata tim sporazumom.Realnije je da Hrvati dobiju svoj entitet,tako nam govori stanje stvari na terenu,,Bosnu i Hrecegovinu zajednicičku domovinu žele samo Bošnjaci i na kartu budućnosti dobili bi partiju,Srbi I Hrvati su naterani da žive u takvoj državi,ali ne ide to kako je neko zamislio da će ići,prošlo je 20 god od rata a pogledi naroda u BiH su ostali isti.BiH je država na papiru,Republika Srpska je država u državi to je jasno,naša pozicija(naša srpska) je jasna imamo elemente države čeka se momenat i nije nerealno da bude samostalna RS u budućnosti.Ali braćo moja i sestre nemojte da e zavatavate da je to neka sloboda ako bi rs bila samostalna,u dugovima smo do guše,perspektiva pesimistična,pogledajte Hrvatsku samo jel mislite da je ona slobodna zemlja i da su hrvati slobodan narod,svi su u dugovima do guše,svi su finansijski nesamostalni orobljeni od strane USA.Svi smo u istom sosu a kad sam prosle godine pisao o tome i o filmu težina lanaca neki su mi govorili da sam jugosloven,ali ajde pogledajte malo dublje,sve bivše republike loše žive tj siromašne su zemlje zavisne od kredita,to je onaj sistem zavadi pa vladaj.Kad bi svako malo dublje analizirao šta nam se desilo u zadnjih 100 tinjak godina,javile bi se neke iskrice o čemu se radi.Odgovorno tvrdim da su u ovom trenutku sve bivše republike i neke nove kolonizovane,mi još nismo u eu ali radi se na tome,tek tad će se u punom svetlu videti istina o kolonizaciji.Mi  se sigurno krećemo u tom pravcu.Jasno  ko dan,okupacija!I onda ja sebe pitam šta mi vredi takva republika srpska ili čak i velika Srbija,kad su sve strane firme i kad kapital odlazi u velike kompanije a naš radnik jedva preživljava,kad sam okružen ljudima srbima svoji koji veruju u religiju novca,šta nam vredi država bez pravde,čija je to onda država pitam se ja ako sve uvozimo ,ako su nam firme privatizovane stranim novcem ili srbima novcoljubcima,ako nas banke drže u šaci ako rezultat rada srpskog naroda naplaćuje neko tamo daleko,a naše porodice se raspadaju,deca nam se uništavaju,nacija nam umire pred očima a šta mi imamo imamo trobojku i kad pogledate tu trobojku sve vas te muke prođu,dajte molim vas o čemu pričamo...
Сачувана

БОЖЕ ПРАВДЕ
Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #153 послато: Децембар 02, 2013, 22:05:54 »

Петре,
шта је по твом мишљењу најбоље "решење" за Републику Српску?

Сачувана

Zeka
Ветеран
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 685

Zeka

Погледај профил
« Одговор #154 послато: Децембар 03, 2013, 09:44:07 »

Додик у Прагу урадио оно на шта се не би усудили ни Вучић, ни Николић, ни Дачић

ЧЕКАО ПЕТ-ШЕСТ САТИ ДА ФИЛЕ ЗАВРШИ „ДАВЉЕЊЕ” БОШЊАКА И ХРВАТА, А ОНДА САОПШТИО - „ЗНАТЕ НАШЕ ТЕЛЕФОНЕ”...

Билатерални састанци Штефана Филеа са Хрватима и Бошњацима и даље трају. Ми смо напустили зграду у којој се разговара, у очекивању да они постигну неки договор и да нас након тога позову
    Чекали смо пет-шест сати у ходницима да нас неко позове на састанак да бисмо могли да допринесемо укупном решењу. То се није десило
    Хрвати не желе да им се бира њихов представник бошњачким гласовима, а опет Бошњаци желе да остане неки модел који би омогућио да се некад у будућности и то деси, каже Додик.

ИМА неко и међу Србима на власти ко не пузи пред странцима и не покушава да од тога прави државну политику нити да на томе гради политичку каријеру. Погађате: не зове се ни Томислав Николић, ни Александар Вучић ни Ивица Дачић, већ – Милорад Додик.

Вечерас је у Прагу – где Штефан Филе и њгови помагачи „даве” политичке лидере из БиХ поводом фамозне пресуде „Сејдић-Финци” – чекао да „давитељи” приведу крају „дављење” представника Бошњака и Хрвата и преко сваке разумне и допустиве мере за велику и средњу политику, па урадио оно за шта београдски тријумвират Вучић-Николић-Дачић нема ни qудске ни политичке петље.

Напустио је „место злочина”, без напуштања самих консултација и намере да омогући јефтине политичке поене српским „пријатељима” из Брисела и Сарајева.

И „Чекали смо од 12 до 21 час у ходницима да се нешто постигне. Месеци пролазе у разговору Бошњака и Хрвата. Илузорно је очекивати да се то може десити у пар минута или вечерас. Није ни фер да састанци трају по 10 или 15 сати”, рекао је Додик у телефонској изјави из Прага.

Навео је да су представници политичких странака из Републике Српске учествовали на пленарним састанцима који су се одржавали у два наврата, након чега су почели билатерални састанци са Хрватима и Бошњацима.

„Ти састанци и даље трају. Ми смо напустили зграду у којој се састанци воде у очекивању да они постигну неки договор и да нас након тога зову”, рекао је Додик и додао да федерални медији то покушавају да инсценирају као неко демонстративно напуштање састанка.

Он је навео да, колико му је познато, комесар за проширење ЕУ Штефан Филе и даље наставља да преговара са бошњачком и хрватском страном.

„Ми остали, који смо са јасним ставовима, чекамо већ, или смо чекали пет-шест сати у ходницима да нас неко позове на састанак да бисмо могли да допринесемо укупном решењу. То се, наравно, није десило”, рекао је Додик и додао да у овом тренутку помак није направљен и да никакав договор не постоји.

Он је истакао да бошњачки и хрватски политички представници не могу да договоре модел у вези са Предсједништвом БиХ.

„Хрвати не желе да им се бира њихов представник бошњачким гласовима, а опет Бошњаци желе да остане неки модел који би омогућио да се некад у будућности и то деси”, каже Додик.

Он је навео да се све врти око тога и да су представници политичких странака из Републике Српске „неми посматрачи по ходницима, чекајући да се неко смилује и да нам каже неку информацију”.

„Нема никакавих гаранција да ће се састанак наставити у току ноћи. Ми смо сматрали да су им наши телефони познати и ми смо ту када се договоре и ако им је потребна пленарна седница на којој ће саопштити да су нешто договорили”, рекао је Додик.

Он је навео да су представници политичких странака из Републике Српске на пленарним састанцима изнели јасне ставове у вези Председништва БиХ, а дискусија је вођена и око Дома народа.

„Имамо јасно изграђене ставове Народне скупштине Републике Српске, међутим тражила су се и нека друга решења за Дом народа”, рекао је Додик.

Одговарајући на питање - да ли очекује да ће пленарни састанак бити настављен током ноћи - Додик је рекао да би то било непристојно.

(Срна)

Факти

Није Миле Вучић па да легне на патос.
Ипак је, Вучић мученик.
Зека
Сачувана

Ал' тирјанству стати ногом за врат, 
довести га к познанију права, 
то је људска дужност најсветија!
ПЕТАР
Напредни члан
**
Ван мреже Ван мреже

Погледај профил
« Одговор #155 послато: Децембар 03, 2013, 14:13:43 »

Najbolje resenje za RS je kolektivna promena svesti,uvedjenje moralnih normi,povratak zdravog duha Srpskog naroda,a onda cemo lako za sve druge probleme.
Сачувана

БОЖЕ ПРАВДЕ
Zeka
Ветеран
Ван мреже Ван мреже

Zeka

Погледај профил
« Одговор #156 послато: Децембар 03, 2013, 14:35:27 »

Цитат
Najbolje resenje za RS je kolektivna promena svesti,uvedjenje moralnih normi,povratak zdravog duha Srpskog naroda,a onda cemo lako za sve druge probleme.

Шта би ово значило?
Када се мења свест народа онда он изумире, нема га?
Због кога и због чега би Српски народ мењао свест?
Који је то здрав дух који је напустио српски народ у РС?
Биће да га је српски народ у РС једини стекао борећи се за свој интегритет и опстанак.
А проблема ће увек бити поготову тамо где га стварају наши непријатељи!!?

Зека
Сачувана

ПЕТАР
Напредни члан
**
Ван мреже Ван мреже

Погледај профил
« Одговор #157 послато: Децембар 03, 2013, 15:12:48 »

1.sam zaključi
2.nacija nam izumire svakako
3.Zbog sebe,svojih predaka i budućih pokolenja
4.duh poštenja,dobrote,hrabrosti,nematerijalnosti ...
5.daj duh se nestiče mi ga već imamo samo što je on nepoželjan i marginalizovan
6.Nadam se da u naše neprijatelje ubrajaš i Srbe koji rade u interesu protiv drugih Srba,(iskorištavaju ih da se bogate,obmanjuju,llažu da bi ostvarili svoju materijalnu korist)To znači da smo sami sebi poput najvećih dušmana.
Сачувана

БОЖЕ ПРАВДЕ
ПЕТАР
Напредни члан
**
Ван мреже Ван мреже

Погледај профил
« Одговор #158 послато: Децембар 03, 2013, 15:16:39 »

A ko je po tebi naš neprijatelj i ko su neprijatelji, i još nešto voleo bi da mi pojasniš kako si zaključio da narod izumire ako se menja kolektivna svest,biće da je kod nas obrnuto,osim ako ta svest nije samoubilačka tj autodestruktivna.
Сачувана

БОЖЕ ПРАВДЕ
pidikanac
Уредништво
Ветеран
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 1583

Погледај профил
« Одговор #159 послато: Децембар 03, 2013, 16:42:44 »

Овде се помиње опстанак Срба, мењање свести народа и још неки наводи којих се не сећам тачно, но у контексту два или три постојећа коментара, слободан сам изнети своје мишљење.

Сви ми са великим разликама третирамо тренутни положај нације.
И не само у Србији, већ ево и у Републици Српској, и да не помињем дијаспору у европским па и прекоморским земљама.
По мени, држећи се неких релевантних података:

ИЗУМИРАЊЕ СРБА

Република Србија има негде око 8 - 9 милиона становника.
Република Српска такође скоро 2 милиона Срба.
Европска дијаспора у западним земљама, има укупно око 1,8 милиона људи српског порекла.
Америка и остали део света, преко 2,5 милиона нашег народа.

Све у свему, ако од преко 4 милиона Срба у дијаспори, одбијем половину, која се највероватније никад неће вратити у земљу, - остаак српског становништва броји  око 12 милиона.

дакле, ја неверујем да Србима прети изумирање. Такав процес, уз проценат оваквог наталитета којег сада имамо, трајао би преко 160 година, али и тада, након тог времена, Србија би имала око 5 милиона становника.
Ако би наталитет у Републици Српској остао на овом нивоу, лак проценат повећања броја становника је евидентан.

ПРОМЕНА СВЕСТИ

Овде не разумем наведене разлоге Брата Петра! Како није објашњено, у ком погледу он заступа овакво мишљење, слободан сам да повежем његову констатацију са губитком неких традиционалних моралних вредности, појаву отворене корупције, богаћења, јер он и то маргинално помиње.

Промене свести условљава дугачија схватања. Ако је у нацооналном погледу, онда је навођење погрешно јер је народ Српске, својом борбом, жртвама али и снагом сопственог нагона, ипак очувао националне појмове српског народа, - по питању самоуправе, самодржавности и постојањем сопствене владе којој је задатак да брине о овим појмовима.

Република Српска интергрално ФУНЦИОНИШЕ и колико могу закључити, чак далеко успешније од Федерације.
Међународне, поготово везе са Русијом, показују добар однос у оквирима међународне опсаде и харанге, коју сви воде против Бања Луке!

Не сагледавам никакав разлог да се овде мешају морални погледи у општем понашању, привређивању, пословању, са материјом националних вредности и стратешке потребе за опстанак српске државице на територији подељене Босне и Херцеговине.

Чак шта више, у многим сегментима досадашњег ОТПОРА Владе у Бања Луци, сагледавам висок степен свести по свим националним питањима. А то је за мене пресудно!

Ствар корупције, злоупотреба, криминала и организованог неправедног богаћења, је ствар односа самог народа, према тим елементима појава, које су лоше и са којима треба повести одлучну борбу  у спречавању таквих појава.
Код опште квалификације народа у Српској, треба правити реалну разлику између општег појма "промене свести". Из тог широког појма треба ипак извршити неопходну диферецијалност.

Погрешна и не објективна констатација може лако постати извор нових зала али и наношења ружних последицам без да се ствар посматра из свих постојећих углова.

Сачувана
ПЕТАР
Напредни члан
**
Ван мреже Ван мреже

Погледај профил
« Одговор #160 послато: Децембар 03, 2013, 18:28:25 »

Svest jednog naroda se ne može gledati samo iz nacionalnog ugla to je ograničavajuće,nacionalna svest se podrazumeva.U tome je suština.
Tu se slažemo pidikanac.Zeka možda nije razumeo moje pisanje ili je brzinom čitao pa je onako ishitreno na prvu postavio neka pitanja.
  Ne znam pidikanac otkud vam podaci da RS ima pozitivan priraštaj kad je on negativan,Migracije iz sela u grad kao i u sRBIJI,odliv mozgova radne snage iz hiljadu i jednog razloga.Moje mišljenje je naravno da opstati moramo i opstaćemo,samo kakve ćemo to Srbe imati u budućnosti to mene brine.Ovi koji ovde ostaju i koji su u većini se uklapaju u sistem,i kad osete novac gotovo je.Ta priča ide samo na gore,na bolje nikako.Budućnost nam je mračna,nemojmo da se zanosimo ,ali život je borba tako da,predaje nema.
Сачувана

БОЖЕ ПРАВДЕ
pidikanac
Уредништво
Ветеран
Ван мреже Ван мреже

Погледај профил
« Одговор #161 послато: Децембар 03, 2013, 20:56:14 »

Слажем се да је моралност и не само у политици, нестала у виду ластиног репа. Све оне наше народне вредности које су нас кроз целу историју, означиле као честито патријархално друштво, нестале  су доласког ових последњих година.
Где је честитост, углед, достојанство?  Трагична је слика наше опште културе, нормалног људског понашања и толеранције према слабијим и мање способним!
Пад тог морала, посебно је изражен у политици. У привредним областима је још горе. На крају, очигледно је да обе стране сад руку под руку, делују синхронизовано. Пљачка је очигледна.

На данашњој емисији о корупцији у свету и европи, велики део средње развијених земања живи са преварама и корупцијом. Само скандинавске земље и Нови Зеланд, немају тај проблем.
Србија је у последњем реду, заједно са БиХ, Бугарском и сл.

Како ће политика извести своје задатке, а има их безброј и сви су пресудни за судбину нације, - то остаје такође део тог морала и свесне одговорности. Нажалост, заиста се код нас треба много тога мењати.
Ипак, познавајући наш менталитет, спреман сам да заиста поверујем, - само под бичем и претњом, казнама и  под туђом командом, можда се измигољимо од пропадања.
КО би нас могао повести на том путу?
Сматрам само још Русија, ако буде хтела и ако то и ми схватимо.
Али, и у том случају, само под условима:

да радимо активно и свуда, на изградњи свести и етике
да унапредимо школство
да коначно имамо правну државу где се зна, кривци се кажњавају, поштење награђује
да имамо добру здравствену заштиту
да имамо социјалну државу
да нам народ ради и има зараду
да смо национално уједињени и да смо јединствен народ....

јер само сити и задовољни, не лупају туђе прозоре, не скрнаве светиње, не варају родитеље
не наносе другима штету. Воде поштену и честиту политику. Чувају достојанство народа и земље...
Сачувана
Zeka
Ветеран
Ван мреже Ван мреже

Zeka

Погледај профил
« Одговор #162 послато: Децембар 03, 2013, 22:07:31 »

Цитат
A ko je po tebi naš neprijatelj i ko su neprijatelji, i još nešto voleo bi da mi pojasniš kako si zaključio da narod izumire ako se menja kolektivna svest,biće da je kod nas obrnuto,osim ako ta svest nije samoubilačka tj autodestruktivna.

Аман, Петре, мани!
Драги мој, ово је народ Светог Саве!
Да је мењао свест одавно га не би било.
Ако да Бог и здравље одох на пролеће на Свету Гору у Хиландар па ћу онда овде све да ти објасним око свести и несвести када се вратим. Све ћу да опишем речима и фотосима да се зна и незаборави!
Рече ми један чо'ек да када једном одеш тамо( а био је три пута) онда мораш опет отићи да никада више не би био при несвести него увек при свести.
Знаш, данас имаш, сутра немаш али увек остаје наше Светосавље, наша борба за народ и нашу веру.
Данас је и СПЦ поклекла(ружна нека времена, обрлатише неке владике па и самог патријарха) али то не значи да ти и ја то треба да урадимо.
Србија је вечна док су јој деца верна , мој Петре!

Зека
Сачувана

Zeka
Ветеран
Ван мреже Ван мреже

Zeka

Погледај профил
« Одговор #163 послато: Децембар 04, 2013, 13:01:31 »

Цитат
Слажем се да је моралност и не само у политици, нестала у виду ластиног репа. Све оне наше народне вредности које су нас кроз целу историју, означиле као честито патријархално друштво, нестале  су доласког ових последњих година.

Мој Јово,Срба има свакаквих и моралних и неморалних било их је и увек ће их бити. То је питање морала које се своди на поједине случајеве. Свестан Србин, православац, држи до моралних норми јер му то налаже његов однос према вери, животу и окружењу.
Срби од 1918. имају проблем са окружењем па се то одразило и на морал, на наш живот у пуној мери.
Југословенство и комунизам су у пуној мери узели свој данак у српском народу. Сада имамо још једну аждају која је зинула на Србе и покушава да их прождере и да на крају заврши са Србима као народом. Е, то су неки Срби прихватили, ваљда мислећи, да ће им бити лакше ако се расрбе па се поевроунијате, како је данас модеран назив за потурчење.
Њима Његош ништа не значи, његова упозорења, шта може да их стигне
Сетих се сада старог Вукашина из Клепаца, великана, који је отишао са овога света свестан ко је шта је, моралан, усправан за пример свима нама својим животом и схватањем православља и српства.

Зека
Сачувана

moka
Ветеран
На мрежи На мрежи

Поруке: 859

Погледај профил
« Одговор #164 послато: Фебруар 26, 2014, 03:47:49 »

I OEBS projekcija procesuiranih ratnih zločina potvrđuje selektivnost u radu pravosuđa BiH. Dok sudije i tužioci prebacuju odgovornost, na mapi nema Sijekovca, Sarajeva, Podrinja...

BANjALUKA - Najnovija mapa procesuiranih ratnih zločina u BiH, koju je sačinila Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju, nedvosmisleno potvrđuje da su Sud i Tužilaštvo BiH selektivno primenjivali pravdu, čime je počinjen novi zločin nad srpskim žrtvama, ocenili su, za „Novosti“, predstavnci udruženja porodica poginulih i logoraša RS.

I ova mapa, na koju srpska udruženja imaju mnogobrojne primedbe, pokazuje da su Sud i Tužilaštvo od rata do danas uporno ignorisali predmete ratnih zločina nad Srbima. Tome u prilog posebno govori činjenica da su Srbi do sada osuđeni na ukupno 927 godina zatvorske kazne.

Mapa se bavi okončanim predmetima ratnih zločina, ali zamerka iz Srpske je da su stručnjaci OEBS neprimereno i neprofesionalno izostavili mesta stravičnih zločina nad Srbima.

Tako na mapi nema ni slova o ratnim zločinima u Sijekovcu, zverstvima nad Srbima u Podrinju, gde je ubijeno 3.200 ljudi, napadima na kolone JNA u Dobrovoljačkoj ulici i u Tuzli i brojnim drugim srpskim stratištima.

Predsednik Saveza logoraša RS Branislav Dukić kaže, za „Novosti“, da je mapa OEBS, zapravo, verifikovala politički rad pravosuđa BiH.

- Žalosno je što predmeti ratnih zločina nad Srbima nikoga ne zanimaju. Sarajevske sudije i tužioci svesno prebacuju odgovornost jedni na druge, ali uprkos ogorčenju porodica ubijenih srpske žrtve nikoga ne zanimaju - rekao je Dukić.

On smatra da je mapa potvrdila da se u zemlji sudi samo jednom narodu za ratne zločine.

- Po radu Suda i Tužilaštva ispada da su se Srbi sami ubijali u proteklom ratu. Takva praksa je nedopustiva i mora biti prekinuta ako se želi istini pogledati u oči - rekao je Dukić.

Pred pravosuđem u BiH na procesuiranje čeka više od 1.200 predmeta ratnih zločina. U poslednjoj deceniji procesuirano ih je tek 240.

U OEBS mapi okončanih predmeta nema Sijekovca, u kojem je još u martu 1992. godine počinjen prvi ratni zločin. Nema nijednog kažnjenog za torture i ubistva Srba u 126 sarajevskih logora, za 3.200 ubijenih Srba Podrinja. Nema kažnjenih za svirepu likvidaciju golobradih vojnika JNA početkom maja u Sarajevu ili u Tuzli. I pored toga šef Misije OEBS u BiH Flečer Barton tvrdi da je mapa „sveobuhvatna i objektivna“.

Mapa pokazuje da je u samo sedam gradova više od 120 predmeta u kojima su optuženi isključivo Srbi. U preostalih 120 okonačnih sudskih procesa, presude su ispisivane većinom za Srbe. Do marta 2013. godine, 235 lica osuđeno je na 2.262 godine zatvora. Nisu objavljeni podaci o nacionalnoj strukturi.

Predsednica Suda BiH Meddžida Kreso rekla je da sudije ne odlučuju kojima će se predmetima baviti, već da to, pre svega, zavisi od tužilaca. Ona se žali da sudijama nedostaje nekoliko sudnica kako bi mogli bolje da rade.

Predsednik Visokog sudskog i tužilačkog saveta BiH Milorad Novković smatra da najsloženiji i najprioritetniji predmeti najverovatnije neće biti procesuirani u roku od dve godine, koliko je vremena ostalo za provođenje Strategije BiH za procesuiranje ratnih zločina.

Po svemu sudeći, porodice srpskih žrtava još dugo će čekati na pravdu, ako je uopšte i dočekaju.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dosije/aktuelno.292.html:480008-Mapa-bez-srpskih-zrtava-u-BiH

Још једна вест која показује да су српски политичари Срби само по личним документима и имену.И ни по чему више.
Сачувана

ПЕТАР
Напредни члан
**
Ван мреже Ван мреже

Погледај профил
« Одговор #165 послато: Март 28, 2014, 09:03:05 »

Ово су све више испричане приче,ПАРЕ,ПАРЕ И САМО ПАРЕ,рођену мајку ЗА ПАРЕ,рођеног оца за ПАРЕ то је већина СРБА.Сад слушам Крим ово онбо могли би и ми да будемо самостални од кога,па ми и функционишемо као држава само што зависимо од туђе помоћи ммфа,значи као инвалиди.Мора бити правде на овом или оном свету ,па неће ово све проћи некажњено генерације су стварале а појединци искористили и стваралаштво и потомке генерација које су стварале и градиле.
Сачувана

БОЖЕ ПРАВДЕ
ПЕТАР
Напредни члан
**
Ван мреже Ван мреже

Погледај профил
« Одговор #166 послато: Март 28, 2014, 09:07:12 »

АЛи није битна приватизација мафијаска није битна глад битно је пребројавати мртве то је НАЈБИТНИЈЕ,ехеее лепо каже она песма БОГ НАМ ДАО АЛ СВЕ НАМ ЈЕ ЏАБА,ова природа ови ресурси,неће народ да мисли својом главом него како чује на тв па ето онда дајте нам мало оружја да се још убијамо мало је 100 000 сад идемо до краја док неко некјог не истријеби.
Сачувана

БОЖЕ ПРАВДЕ
ПЕТАР
Напредни члан
**
Ван мреже Ван мреже

Погледај профил
« Одговор #167 послато: Март 30, 2014, 00:21:30 »

Ова мала Република Српска је извор хиљадама тема ,али овде примећијем да се само по националном питању говори пише,озизетак је гога .Милион тема а ми само о националном.Да ли се чека самосталност па да се онда отворе многе теме.Мафијашка државица,јадан напаћен народ,а ко год пише само о националном не доноси нам ништа добро не могуће је да се од золико Срба нико не бави разноразним темама везано за РС,Само је Србија у првом плану,ало ми нисмо Србија ми смо у дтугој држави,п,ми смо држава у држави у којој све стреба променити наопачке да би достојансвено живели у 21.веку.

Дигли су се борци нико ништа не прати нке есхумације се помињу,не може закав однос морамо бити јединствени иако смо у двије државе то се види на овом форуму из авиона.
ОВО ЈЕ М ОЈ ЗАДЊИ ПИСАНИ ТРАГ НА ОВОМ ФОРУМУ,БОГ НЕК ВАС  ЧУВА СВЕ ПРАВЕ СРБЕ ПРАВЕ ЉУДЕ.
Сачувана

БОЖЕ ПРАВДЕ
ПЕТАР
Напредни члан
**
Ван мреже Ван мреже

Погледај профил
« Одговор #168 послато: Април 26, 2014, 23:08:06 »

Зашто је запостављена Република Српска на овом форуму,ваљда неко чита ово био би ред да се о јединој победи у новом добу мало више пише.Стварно ми смета тај однос да је Српска бачена испод маргине,то је неправда према нашим прецима који су сачували идентитет у најгорим временима наше историје.А форум је сви Срби света,баш неправда,ово је земља потомака солунаца који су се предавали русима под бојама аустрије да би бранили Србско име,овде је многима химна марш на Дрину Смешко,а неко то све запоставља,Какве је синове ова земља сељака дала,морали би мало активније о Републици Српској озбиљно,ево ја могу да пишем доста још кад видим да неко качи линкове и додаје коментаре добијам елан,ајде мало Срби да се покренемо да тема буде жива,знам да је и украјина сад на менију,али ајде да покушамо да оживимо ову тему,изборна је година кампања већ почела гради се,краде се,биће пуни затвори...АКО ништа нек неко мене пита како је у Републици Српској, па ћу да му одговорим из било које теме питање то је лепо и људски.
Сачувана

БОЖЕ ПРАВДЕ
ПЕТАР
Напредни члан
**
Ван мреже Ван мреже

Погледај профил
« Одговор #169 послато: Април 26, 2014, 23:15:42 »

Ова мала Република Српска је извор хиљадама тема ,али овде примећијем да се само по националном питању говори пише,озизетак је гога .Милион тема а ми само о националном.Да ли се чека самосталност па да се онда отворе многе теме.Мафијашка државица,јадан напаћен народ,а ко год пише само о националном не доноси нам ништа добро не могуће је да се од золико Срба нико не бави разноразним темама везано за РС,Само је Србија у првом плану,ало ми нисмо Србија ми смо у дтугој држави,п,ми смо држава у држави у којој све стреба променити наопачке да би достојансвено живели у 21.веку.

Дигли су се борци нико ништа не прати нке есхумације се помињу,не може закав однос морамо бити јединствени иако смо у двије државе то се види на овом форуму из авиона.
ОВО ЈЕ М ОЈ ЗАДЊИ ПИСАНИ ТРАГ НА ОВОМ ФОРУМУ,БОГ НЕК ВАС  ЧУВА СВЕ ПРАВЕ СРБЕ ПРАВЕ ЉУДЕ.
Мењам мишљење не знам шта ми је било да напишем ово.Видим да је већина тема везана за проблематику народа иста као и код нас овде и ми се сад боримо са поплавама и ту на подручју мог града Приједора је тешко шта учинити осим молити се да буде што мање оваквих година,овакве поплаве нису биле има већ 10 година

http://doznajemo.com/2014/04/25/poplave-sirom-bih-na-podrucju-prijedora-stotinu-domacinstava-pod-vodom/
Сачувана

БОЖЕ ПРАВДЕ
ПЕТАР
Напредни члан
**
Ван мреже Ван мреже

Погледај профил
« Одговор #170 послато: Април 26, 2014, 23:35:54 »

Кога занима шта је са Републиком Српском може да види све гледајући БН телевизију која је реална до краја,док у исто време на РТРС иде ружичаста телевизија као да су ПИНК,а седиште РТРС је уз зграду владе значи кад је направљена зграда владе тад је направљена уз њу и зграда телевизије  Зеленко
Сачувана

БОЖЕ ПРАВДЕ
ПЕТАР
Напредни члан
**
Ван мреже Ван мреже

Погледај профил
« Одговор #171 послато: Април 28, 2014, 22:06:24 »

Kampanja Udruženja građana “Don“ “BEZ IZGOVORA - EVROPA, SADA”!

Dok druge zemlje regiona napreduju, BiH ozbiljno zaostaje u procesu evropskih integracija, pri čemu se ne radi samo o konkretizaciji odluke Evropskog suda u slučaju “Sejdić - Finci”, već i nedostatku političke volje da se taj proces, uprkos deklarativnoj podršci, pospješi i ubrza.

Ovo je jedan od razloga što prijedorsko Udruženje građana “Don”, zajedno sa još devet nevladinih organizacija u BiH, provodi kampanju “Bez izgovora - Evropa, sada!”. Namjera je da se i potpisima građana ubrza put BiH ka Evropskoj uniji, a u okolnostima kada, kako ističe Zoran Petoš, projekt menadžer Udruženja “Don”, makar formalno, ne postoji ni jedna ozbiljna politička partija u BiH koja u svom programu ne podržava evropske integracije i ne promoviše ih.

“Mi kroz ovu kampanju želimo da skupimo što veći broj potpisa građana koji žele da ubrzaju proces evropskih integracija, jer smo svjedoci da se,  već dvije godine, samo priča o tome, a ništa još nije urađeno - kaže Zoran Petoš i konstatuje da je napokon došlo vrijeme da se o toj značajnoj temi dobije i meritorno mišljenje bosanskohercegovačke javnosti.

Na štandu Udruženja “Don”, smještenom na centralnom gradskom trgu, svoj potpis za ubrzanje evropskih integracija stavio je i Prijedorčanin Čedo Vučenović koji smatra da je to i većinska volja građana, suočenih sa brojnim problemima. Slično razmišlja i Ratko Ćorić iz Ulice braće Vujičića 29 koji ističe da bi priključenje BiH Evropskoj uniji predstavljalo boljitak za sve.

- Ova akcija je jako dobra, a još bi bilo bolje da BiH uđe u Evropsku uniju.  Mislim da bi tada bio bolji život za omladinu, penzionere i i sve ljude koji su u radnom odnosu - kaže Ćorić.

Potpis u kampanji “Bez izgovora - Evropa, sada” će može  staviti i 29. i  30. aprila, a iz Udruženja “Don”, na gradskom trgu u Prijedoru, najavljuju je i za sedmi i osmi maj.

Slične akcije kojim se propituje glas javnosti organizovane su u još devet gradova BiH sa ciljem da stav građana, kako ističu u ovoj nevladinoj organizaciji, dopre i do onih koji odlučuju o evropskim integracijama, ali i tempu kojom će se ono odvijati. 
Сачувана

БОЖЕ ПРАВДЕ
ПЕТАР
Напредни члан
**
Ван мреже Ван мреже

Погледај профил
« Одговор #172 послато: Април 28, 2014, 22:43:21 »

Kampanja Udruženja građana “Don“ “BEZ IZGOVORA - EVROPA, SADA”!

Dok druge zemlje regiona napreduju, BiH ozbiljno zaostaje u procesu evropskih integracija, pri čemu se ne radi samo o konkretizaciji odluke Evropskog suda u slučaju “Sejdić - Finci”, već i nedostatku političke volje da se taj proces, uprkos deklarativnoj podršci, pospješi i ubrza.

Ovo je jedan od razloga što prijedorsko Udruženje građana “Don”, zajedno sa još devet nevladinih organizacija u BiH, provodi kampanju “Bez izgovora - Evropa, sada!”. Namjera je da se i potpisima građana ubrza put BiH ka Evropskoj uniji, a u okolnostima kada, kako ističe Zoran Petoš, projekt menadžer Udruženja “Don”, makar formalno, ne postoji ni jedna ozbiljna politička partija u BiH koja u svom programu ne podržava evropske integracije i ne promoviše ih.

“Mi kroz ovu kampanju želimo da skupimo što veći broj potpisa građana koji žele da ubrzaju proces evropskih integracija, jer smo svjedoci da se,  već dvije godine, samo priča o tome, a ništa još nije urađeno - kaže Zoran Petoš i konstatuje da je napokon došlo vrijeme da se o toj značajnoj temi dobije i meritorno mišljenje bosanskohercegovačke javnosti.

Na štandu Udruženja “Don”, smještenom na centralnom gradskom trgu, svoj potpis za ubrzanje evropskih integracija stavio je i Prijedorčanin Čedo Vučenović koji smatra da je to i većinska volja građana, suočenih sa brojnim problemima. Slično razmišlja i Ratko Ćorić iz Ulice braće Vujičića 29 koji ističe da bi priključenje BiH Evropskoj uniji predstavljalo boljitak za sve.

- Ova akcija je jako dobra, a još bi bilo bolje da BiH uđe u Evropsku uniju.  Mislim da bi tada bio bolji život za omladinu, penzionere i i sve ljude koji su u radnom odnosu - kaže Ćorić.

Potpis u kampanji “Bez izgovora - Evropa, sada” će može  staviti i 29. i  30. aprila, a iz Udruženja “Don”, na gradskom trgu u Prijedoru, najavljuju je i za sedmi i osmi maj.

Slične akcije kojim se propituje glas javnosti organizovane su u još devet gradova BiH sa ciljem da stav građana, kako ističu u ovoj nevladinoj organizaciji, dopre i do onih koji odlučuju o evropskim integracijama, ali i tempu kojom će se ono odvijati.  
Ето шта се дешава у банана држави,испитују пулс народа о европи,не знам ко је више луд ови што стоје на киши или ови  што потписују и говоре хвалоспеве о европској унији,моје мишљење је да БиХ не може у европску унију никако јер је ово дивља земља и Српска и Федерација,али може у НАТО,има оружане снаге ЈЕДИНСТВЕНЕ.Бакир Изетбеговић бОшњачки члан председништва каже да БИХ треба да иде у нато,а наш члан каже да требада пратимо Србију по том питању,референдум по том питању у РС је спреман...
Страшно је видети и знати како НВО врбују младе мутанте који хвале Европску унију и приказују је људима као ендемски врт који нас чека ако се прикључимо,ваљда овај мопј народ још размишља својом главом по тим неким виталним питањима.Али једна ствар је невероватна,ја кад сам био у средњој школи први разред под утицајем медија сам био убеђен да је једина нада за бољу будућност улазак у Евроспкој унији,нешто мало касније кад сам почео да милсим својом главом схватио сам само у каквој сам заблуди био и то не само ја него читав мој разред тад,схватио сам шта је пропаганда,значи нама је мозак био опран европом и шареним обећањима о истој баш тада негде је словенија ушла у ЕУ,сећам се да су словенци љубили заставу са жутим звездицама,а погледајте данас,каква је то лаж и пропаганда.Данас чврсто знам, надам се и већина мојих сународника да је европа прича о магарцу,значи ми смо као магарци и они нас тимаре и онда кад нас добро натимаре изготиве онда нам на леђа стављају терет који можеш да трпиш таман толико да не умреш и тако до смрти.Какав је духовни шљам тај западни свет,дај Боже да што више Срба схвата ово .Друга страна медаље је то што се живи бедно и човек кад је гладан онда је и лабилан по овим питањима,а знајући да се овде људи продају за 15 евра на изборима,не знам шта би било кад би машинерија проапаганде прорадила,сад је у блату надам се да ће тамо и остати док се сав Српски народ не опамети, а кад се сав Српски народ опамети неће нам моћи нико ништа.И сада у овом лудилу нам не могу ништа,какав смо ми народ па то нема нигде Зеленко Зеленко Зеленко
Сачувана

БОЖЕ ПРАВДЕ
Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #173 послато: Април 30, 2014, 04:01:14 »

Видим да је већина тема везана за проблематику народа иста као и код нас овде и ми се сад боримо са поплавама и ту на подручју мог града Приједора је тешко шта учинити осим молити се да буде што мање оваквих година,овакве поплаве нису биле има већ 10 година

http://doznajemo.com/2014/04/25/poplave-sirom-bih-na-podrucju-prijedora-stotinu-domacinstava-pod-vodom/

Каква је сада ситуација? Је ли се Сана повукла или је поплавила још неко насеље?

Петре, имаш ли нека сазнања о овом феномену са Козаре:

"Дивови везивали лађе на Козари"

Сачувана

ПЕТАР
Напредни члан
**
Ван мреже Ван мреже

Погледај профил
« Одговор #174 послато: Април 30, 2014, 21:42:22 »

Сана се повукла и засобом оставила штету и то је то.
Што се алки тиче многи се слажу да су се користиле за извлачење дрвета под аустроугарском,е сад ја сам још као дете чуо приче старих да је ту некад било море и да имају алке где су се везали бродови,занимљиво да Козара није једина планина која их има има их на влашићу ,грмечу ко ће знати о чему се ту ради.
Феномен Козаре који је лако доказати је опстанак Срба на овом простору за време другог рата,кажу да није било ти страдања да би имали град приближно као Београд...http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%91%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D0%9A%D0%BE%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%B8
Сачувана

БОЖЕ ПРАВДЕ
ПЕТАР
Напредни члан
**
Ван мреже Ван мреже

Погледај профил
« Одговор #175 послато: Мај 06, 2014, 22:15:35 »

Таман смо се понадали да је полавама крај кад оно вратише се дупло јаче.Сад је ваљда прошло за ову годину...Иначе не могу нам полаве и киша ништа славе се славе,праве се славља у виду свадби,људи се сахрањују бебе се рађају у мањем броју од броја умрилих али живот тече овај народ
је несаломив Зеленко Зеленко
Сачувана

БОЖЕ ПРАВДЕ
pidikanac
Уредништво
Ветеран
Ван мреже Ван мреже

Погледај профил
« Одговор #176 послато: Мај 07, 2014, 20:10:18 »

Петре, нисам одабрао баш најбоље место да те ословим али као доброг познаваоца прилика у РС, да ли би могао мало истражити вест да се муслимани масовно пријављују за боравак у Српској! Демографска слика се  вештачки мења а знамо да се приближавају избори.
Радовао бих се ако би мало више сазнао о овој вести.

Искрен поздрав, Ј.
Сачувана
ПЕТАР
Напредни члан
**
Ван мреже Ван мреже

Погледај профил
« Одговор #177 послато: Мај 08, 2014, 22:09:45 »

Проверићу Пидиканац мислим да је то било само око Сребренице броба за гласове,мислим да то није претња поготово јер су избори републички,
 а не локални,у сваком случају видећу па ћу писати,нисам чуо за те информације пишу новине свашта...Поздрав, Петар.
Сачувана

БОЖЕ ПРАВДЕ
Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #178 послато: Мај 14, 2014, 21:46:04 »

Таман смо се понадали да је полавама крај кад оно вратише се дупло јаче.Сад је ваљда прошло за ову годину...Иначе не могу нам полаве и киша ништа славе се славе,праве се славља у виду свадби,људи се сахрањују бебе се рађају у мањем броју од броја умрилих али живот тече овај народ
је несаломив Зеленко Зеленко

Изгледа да није прошла опасност за ову годину. Киша, која сатима пада по целом региону, није мимоишла нажалост ни Републику Српску.

Поплављене куће и оранице, пријете клизишта

Источно Сарајево - Усљед великих кишних падавина, у насељу Топлик -Тилава, у Источном Новом Сарајеву поплављено је неколико помоћних објеката, док је у селу Петровићи обрушен дио пута.

Из Републичке управе Цивилне заштите наводи се да је у насељу Касиндо, у општини Источна Илиџа дошло до појаве клизишта које пријети да ће затрпати улаз у једну кућу. Чека се излазак надлежног стручног лица на терен ради процјене потребе за евакуацијом.

Због великих бујичних наноса угрожен је пут Касиндо–Врела, који је за сада проходан. У насељу Старосједилаца вода је продрла у подруме двије куће због запушености канала уз магистрални пут. Угрожена је једна кућа и створена је велика водена акумулација поред једног угоститељског објекта. На санирању посљедица бујичних поплава ангажовано је Јавно комунално предузеће "Рад".

У мјесту Пјеновац, општина Хан Пијесак, ријека Ступчаница пријети да се излије из корита чиме би било угрожено пет до шест кућа.

У мјесту Рогоушићи, на подручју општине Пале, излила се Мокрањска Миљацка чиме је угрожено десетак кућа, а вода је продрла у подрум једне куће. На магистралном путу Пале-Прача има одрона, али је пут проходан. Ангажована је машина предузећа "Романијапутеви" на уклањању одрона. У мјесту Љубогошта излио се поток и заплавио четири до пет кућа.

У селу Сељани, у општини Рогатица, стање је стабилизовано, вода се повлачи и нема одсјечених кућа. Вода се повукла и са градских улица, испред основне и средње школе.

У мјесту Загановићи, гдје се јутрос излила ријека Ракитница, насипа се тампон и вода више не угрожава куће, а јутрос су евакуисани бикови из стајских објеката у просторије бившег расадника.

У Новом Селу, у општини Соколац, гдје су били заплављени помоћни објекти, ангажована је радна машина УЛТ којом су прочишћени пропусти и вода се повукла тако да за сада не угрожава објекте.

Стање у горњем току ријеке Дрине је тренутно стабилно, мада се у поподневним часовима очекује појачан доток са ХЕ "Мратиње".

У саопштењу се наводи да се поново активирало клизиште у улици Бајска, на брду Чекиновац, општина Костајница, те су угрожене четири куће са помоћним објектима од којих се три налазе испод, а једна изнад клизишта.

Водостај ријеке Саве на мјерном мјесту у Броду у 12.00 часова износио је 565 центиметара, што је за два центиметра мање у односу на претходно мјерење, а у Шамцу 438 центиметра, што је за два центиметра мање у односу на претходно мјерење.

Водостај ријеке Босне на мјерном мјесту у Добоју у 12.00 часова износио је 215 центиметара. Сви путни правци на овом подручју су проходни, а саобраћај се одвија отежано због мокрог коловоза и кише која непрестано пада.

Стање на подручју Бијељине је стабилно, све ријеке и ријечице су тренутно у кориту. Ниво ријеке Саве на водомјерној летви у Рачи је испод редовне одбране од поплава и у 8.00 часова је износио 510 центиметара.

Протоци на ХЕ "Зворник" у 12.00 часова износили су 1.200 метара кубних у секунди са тенденцијом да у поподневним часовима износи 1.800 метара. Овај проток би заплавио дио викенд насеља у Амајлијама и Јањи. Из превентивних разлога позвани си сви командири јединица за рад на води уз ријеку Дрину да буду у приправности.

Протоци на ХЕ "Бајина Башта" износе 680 метара кубних у секунди, а ХЕ "Вишеград" 756 метара кубних у секунди.

У Мјесној заједници Грабовица у општини Власеница, ријека Дрињача се излила из корита и заплавила двије штале из којих су евакуисане животиње, а угрожен је и један стамбени објекат.

У мјесној заједници Ристићи у општини Зворник излила се ријека Сапна и заплавила је пољопривредно земљиште и регионални пут Зворник-Сапна у дужини око 20 метара. У мјесним заједницама Грбавци, Цер и Челопек због неуређене каналске мреже заплављено је 10 домаћинстава.

У мјесној заједници Каракај излила се ријека Хоча и заплавила околне оранице.

Локалне ријеке на подручју општине Милићи су у порасту, те је с циљем прдузимања превентивних мјера ангажовано комунално предузеће и припремљене су вреће и пијесак.

Ријека Зелени Јадар се излила и угрозила једно домаћинство. У току је пуњење врећа с пијеском да би се спријечио улазак воде у кућу.

Ријека Спреча у општини Осмаци излила се из свог корита и заплавила дио магистралног пута Осмаци-Цапарде и околне пољопривредне површине.

Ријека Крижевица на подручју Сребренице је достигла тачку излијевања те је мјестимично дуж тока почело излијевање првенствено у насељу Поточари, Солоћуша, гдје је вода ушла у пет дворишта и заплавила штале, Полигон и Дуго поље. Бљечевска ријека је такође у наглом порасту али још није дошло до њеног излијевања.

У мјесној заједници Жељезник у општини Шековић ријека Дрињача се мјестимично излила из свог корита и заплавила дијелове ораница. У мјесној заједници Центар, насеље Ташевац, угрожавају ријечице Ташевац и Бјелашница, а заплављена су два помоћна објекта и један стамбени објекат је угрожен.

Бијељина: Киша подрива путеве, Дрина "гута" земљиште

Капацитет кишне канализације у Бијељини није довољан да прими огромну количину воде која се данас са улица уклања уз помоћ двије цистерне и специјалног возила "ВОМА", рекао је Срни начелник градског Одјељења за стамбено-комуналне послове и заштиту животне средине Миленко Вићановић.
Према његовим ријечима, ситуација је најтежа у Рачанској улици, а за сада нема дојава грађана о поплављеним стамбеним објектима.

Због обилних падавина двије пумпе у граду раде без престанка и пуним капацитетом како би се спријечило плављење улица.

Вићановић каже да су службе Комуналног одјељења јуче отклониле проблем у насељу Ковачићи, гдје је током прошлих обилних падавина почетком маја вода извукла шљунак испод асфалтног пута ка граду.

Предсједник Савјета мјесне заједнице Ковачићи Славиша Милошевић рекао је да је овај проблем ријешен, али да су нове падавине створиле данас и нове проблеме, јер путем кроз насеље које се налази на брду, дужином од 1,2 километра, тече вода чија је висина 20 центиметара.

"Око 90 кућа је због воде на путу одсјечено од најближег прилаза граду и дјеца у школе и одрасли на посао морају да иду обилазним путем, прелазећи 16 умјесто два километра пута", навео је Милошевић.

Према његовим ријечима, уз вишегодишњи проблем ободног канала у Ковачићима, који излива на саобраћајницу, додатни проблем стварају сами мјештани који су затрпали шанчеве, канале уз путеве на прилазима својим имањима, због чега се вода слива путем.

Помоћ градских власти траже, али је не добијају, власници викендица у насељу Попови кажу да ријека Дрина свакога дана "однесе" готово дунум земље.

Један од власника викендице у овом насељу Владимир Митровић рекао је да им је потребно пет до 10 камиона камена, механизацију имају, како би спријечили да ријека својим ударима искида обалу и уништи 15 имања и кућа.

Милићи: Евакуисана једна породица у Мишићима

Због изливања ријеке Зелени Јадар данас је евакуисана једна породица у милићком насељу Мишићи, рекао је Срни старјешина Територијалне ватрогасне јединице Миодраг Пантић.
Пантић је истакао да је у насељу Мишићи најтежа ситуација, а да водена бујица пријети и Дервенти, Дубници, Вукшић Пољу и Новој Касаби.

Он је навео да су ватрогасци, заједно са мјештанима Мишића, ангажовани на постављању насипа.

"Јутрос нисмо имали довољно материјала, али смо захваљујући људима из компаније жБокситж обезбиједили око пет кубика пијеска са њихове сепарације. Проблем је што киша не престаје, а водостај ријека расте", рекао је Пантић.

Начелник општине Милићи Живојин Јурошевић рекао је Срни да је у координацији са Службом за спашавање општине предузео одговарајуће мјере на заштити становништва и имовине од пријетећих поплава.

"Обезбиједили смо 1.000 комада врећа и пијесак за прављење насипа, гдје је то неопходно. У приправност смо ставили ватрогасну јединицу и људство у жЕлетродистрибуцијиж да бисмо избјегли евентуалне хаварије", истакао је Јурошевић.

Јурошевић је додао да је током дана обишао угрожена подручја и увјерио се да су водостаји ријека значајно увећани.
Сребреница: Бујице уништавају путеве и усјеве

Снажне бујице изазване непрекидним обилним падавинама причиниле су велике штете на локалним путевима и усјевима у сребреничкој општини, речено је Срни у Штабу Цивилне заштите ове општине.
Бујице су однијеле макадам са многих локалних путева, нанијеле дрвеће и гране и запушиле многе пропусте и мостове што је довело до прекида саобраћаја за село Гниону и још неке засеоке.

"Штете на макадамским путевима су огромне", оцијенио је Данко Мировић, власник фирме "Тренд", чија је механизација ангажована на спречавању поплава и оспособљавању локалних путева за саобраћај.

Набујала рјечица Крижевица излила се из корита по засијаним њивама у насељу Гостиљ и у Дугом Пољу, а најкритичније је у насељу Жути Мост.

Члан Општинског штаба цивилне заштите Цвијетин Максимовић изјавио је Срни да је евакуисана стока из штала у насељу Жути Мост, те да је ангажована и механизација грађевинских фирми за прочишћавање пропуста и насипање камена на угрожене дионице насипа око Крижевице.

У општинском Одјељењу за привреду потврђено је да је киша причинила и велику штету пољопривредницима, и да су бујице са тек засијаних стрмих њива однијеле већину усјева.

Киша на подручју Сребренице већ 48 часова пада јаким интензитетом.

(Глас Српске)

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=H1x7sUKcvmc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=H1x7sUKcvmc</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=lQoSK5CaUe8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=lQoSK5CaUe8</a>

Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #179 послато: Мај 18, 2014, 12:45:51 »

ПОПЛАВЕ У РС

Ванредно стање 14 општина, најтеже у Добоју

У Добоју, који је одсечен саобраћајно и комуникацијски, нема ни струје ни воде

САРАЈЕВО - Влада Федерације БиХ донела је Одлуку о проглашењу стања природне несреће, због кишних падавина које су проузроковале изливање река и плављења великог броја инфраструктурних и стамбених објеката, као и пољопривредног и другог земљишта.

Влада ФБиХ је на ванредној и телефонски одржаној седници овластила премијера тог ентитета да упути захтев Министарству безбедности БиХ за покретање процедуре тражења међународне помоћи у заштити и спасавању људи и материјалних добара на територији ФБиХ.

Председница Владе РС Жељка Цвијановић потврдила је да је у 14 општина проглашено ванредно стање услед поплава, да је најтежа ситуација у Добоју, али и да предстоји тешка ноћ, а сутра тежак дан.

Цвијановић истиче да, по информацијама с којима Влада РС располаже, нема жртава услед поплава у Добоју, који је одсечен саобраћајно и готово комуникацијски, а нема ни струје ни воде.

Она је потврдила да се у Средњошколском дому налази 110-оро деце и сви су збринути и на сигурном, а Министарство просвете РС је осигурало присуство психолога.

Она је на ванредној прес-конференцији у Бањалуци потврдила да постоји сарадња с локалним нивоом власти у Добоју, као и свим другим угроженим подручјима.

У Добоју ће се касарне користити за евакуацију становништва, ангажоване су све расположиве екипе, између осталог и Хеликоптерски сервис, чији припадници су већ пребацили одређен број пацијената у болнице

Цивилна заштита координише све активности, а сви угрожени могу се јавити надлежним за помоћ, рекла је Цвијановић.

Влада РС је у сталном ванредном заседању, а премијерка и министри обилазе поплавама угрожена насеља.

(вечерње НОВОСТИ)
Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #180 послато: Мај 18, 2014, 12:55:39 »

Попустио насип на Сави код Бијељине

Насип на Сави на потезу између Батковића и Раче је пукао на четири места. У току је евакуација становништва

БИЈЕЉИНА - Насип на Сави на потезу између Батковића и Раче је пукао на четири места, пренела је данас телевизија БН, приказујући снимке које је направио њен сниматељ из хеликоптера.

Градоначелник Бијељине Мићо Мићић изјавио је да је насип на Батковићу попустио и да почиње евакуација становништва.

"Биће обезбеђена места за евакуацију становништва, а биће евакуисано око 10.000 људи. Сава је виша од девет метара и виша је за 1.35 метара у односу на 2010. годину. Бујица не би требала доћи до града, јер ће је зауставити канали", рекао је Мићић за РТРС.

Он је додао да је Црњелово потпуно безбедно.

Према Мићићу, УНХЦР је послао два хеликоптера са храном, али је апеловао да се Бијељини допреме остале потрепштине.

"Нама све треба, посебно ћебад. Читав град је под водом. Нема струје, не раде пекаре", додао је Мићић.

Најмање 16 особа изгубило је живот у поплавама у БиХ, потврдио је данас директор Управе полиције Републике Српске Гојко Васић.

Он је, на конференцији за новинаре одржаној у Бања Луци, рекао да је највише људи погинуло у Добоју који је скоро три дана био одсечен од света, пренела је Хина.

"У Добоју смо пронашли девет жртава утапања", рекао је Васић.

По једна особа изгубила је живот у Босанском Шамцу, Лакташима, Бијељини, Власеници и Српцу, док су у Модричи погинуле две особе у поплавама.

Локални медији у БиХ јавили су како је до сада укупно страдало најмање двадесет особа на територији целе државе, али тај биланс жртава није званично потврђен. Током дана и вечери најтеже стање је било на подруцјима уз реку Саву, која је на неким местима пробила насипе угрозивши тако Шамац, Домаљевац али и Брчко и Бијељину.

У унутрашњости земље стање је и даље хаотично, а већина путева је блокирана клизиштима и материјалом који је вода нанела.

Влада Републике Српске донела је данас одлуку о проглашењу ванредног стања у том ентитету, у којем су многе локалне заједнице биле или су и даље изложене поплавама. Премијерка Жељка Цвијановић изјавила је да ова одлука значи и нови режим понашања и фунцкионисања свих у РС све док се не стабилизује ситуација изазвана великим поплавама.

"Апелујем да се сви грађани, институције, установе и предузећа понашају у складу с овом одлуком", рекла је новинарима Цвијановић после седница Штаба Владе РС за ванредне ситуације и Владе РС.

Цвијановић је, како су пренели медији у РС, изразила саучешће породицама страдалих у поплавама у РС. Истакла је да се сада не може говорити о штетама, али да ће оне сигурно бити веома велике и вероватно ће требати и године за њихову санацију.

Према подацима Министарства безбедности, у БиХ је угрожено више од милион и двеста хиљада становника, на различите начине, али је, срећом, мали број животно угрожених. По речима помоћника министра за заштиту и спашавање Самира Агића, ситуација на терену узрокована обилним падавинама и поплавама и даље је изузетно тешка.

На терену делује 12 хеликоптера, обављају се евакуације становништва, покренута је широка активност тражења међународне помоћи и очекује се долазак јединица, рекао је Агић.

Он је, раније данас, нагласио да је тешка ситуација у Посавини, Шамцу, Орашју, а у Бијељини тренутно траје масовна евакуација.

"По нашим информацијама, између осам и десет хиљада људи је у покрету. Највећи број њих је организован од локалних тимова на терену, дакле нису хаотично кренули и верујемо да ће евакуација бити успешно завршена", казао је Агић.

Агенција Фена јавља и да је на целом подручју општине Завидовићи активирано 53 клизишта невиђених размера која су угрозила преко 150 стамбених објеката.

Клизишта, која су дуга и по неколико стотина метара, угрожавају бројне куће а њихов број се стално повећава.

ПОСЛЕ ПОПЛАВА ПРЕТЕ КЛИЗИШТА

После поплава, БиХ прете бројна клизишта, каже директор Хидрометеоролошког завода Федерације БиХ Алмир Биједић. До сада су се већ бројна клизишта отворила у БиХ, носила и рушила куће, а било је и људских жртава.

Директор Федералног завода за геологију Хазим Хрватовић изјавио је да је неопходно упозорити становништво на могућност појаве клизишта и на местима где досад нису била евидентирана.

"О таквим појавама потребно је одмах обавестити општинске центре Цивилне заштите како би стручњаци изашли на терен да виде шта може бити урађено хитним мерама", рекао је Хрватовић.

Додао је да је покренуто велико клизиште на подручју Кладња, где је већ пет кућа исељено.

Од сутра се очекује стабилизација времена са даљим смањењем падавина, речено је на прес-конференцији Федералног штаба цивилне заштите у Сарајеву. Водостај реке Босне у сталном је опадању у горњем току код Сарајева и прогнозира се даљњи пад водостаја и смиривање реке и у средњем току, око Зенице, Завидовића и Маглаја. Водостаји Сане и Уне такође усу благом опадању.

Међутим, још је критично у Босанском Шамцу, на ушћу Саве, јер је поплавни талас дошао на то подручје. Овакво стање ће тамо потрајати наредна два или три дана.

Према речима Биједића, из Србије је добио информацију да из БиХ долази 5.500 кубних метара воде у секунди, што говори да је реч о катастрофи незапамћених размера.

Командант штаба Јерко Иванковић Лијановић рекао је да је данас у Посавину упућен хеликоптер с помоћи у материјалу за ојачавање насипа, а у току је и припрема чамаца.

Због могућих покретања нових клизишта донесена је препорука да становништво потенцијално критичних подручја прати ситуацију, јавља промене и поступа по препорукама надлежних органа, истакао је.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Xon_cpLydrI" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Xon_cpLydrI</a>

(Танјуг)
Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #181 послато: Мај 18, 2014, 19:40:53 »

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=TxxfvLwixzk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=TxxfvLwixzk</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=aRn7t5HbuOc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=aRn7t5HbuOc</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=GXqJNa5KwY4" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=GXqJNa5KwY4</a>

Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #182 послато: Мај 24, 2014, 01:58:06 »

ЗАСТРАШУЈУЋЕ
Погледајте како је Добој поплављен за само 6 минута (ВИДЕО)

Добој, непосредно пре поплавног таласа,

након 6 минута...

Погледати видео, (ОВДЕ)

Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #183 послато: Мај 30, 2014, 22:44:07 »

Последице поплава у РС: Празне штале и обори, уништено чак 60 одсто стоке

БАЊАЛУКА - Премијерка РС Жељка Цвијановић изјавила је да је у претходним поплавама у Српској уништено најмање 60 одсто сточног фонда. Међутим, председник Удружења пољопривредних произвођача-млекара Републике Српске Владимир Усорац, за "Новости" каже да је оваква оцена ипак претерана и да је штета мања.

- Не може се рећи да је уништено толико стоке, то би било превише, бар кад је реч о крупним грлима. Знам многе сточаре који су на време успели да спасу стоку са поплављених подручја. Међутим, уништен је велики део сточног фонда, а процене тек следе - каже Усорац.

Набрајајући појединачне примере, Усорац је посебно подвукао случај фармера Чеде Боројевића из Шамца, коме је уништено 350 грла крупне стоке - говеда, и то је највећа појединачна штета коју је доживео један фармер.

Штета код овог произвођача је, према речима Усорца, око 2,5, можда и три милиона КМ, кад се узме и штета на усевима и сточној храни.

- У Српској је укупно уништено више од 1.000 грла крупне стоке, или тачније око 1.100 говеда, мада и то није дефинитивна цифра. Кад је у питању штета на фармама свиња, према мојим информацијама у поплавама није страдала ниједна велика фарма - каже Усорац.

Говорећи о општинама које су претрпеле највеће штете у сточном фонду, Усорац је истакао да су то редом Шамац, Бијељина, па Добој.

У Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде РС у среду нам нису могли дати прецизнију процену колико је сточног фонда страдало у поплавама, истичући да ће на ту тему у четвртак бити организован састанак са фармерима из целе РС, разним удружењима, задругама, институцијама и факултетима.

Састанак ће бити одржан у згради Владе РС, а како сазнајемо, свако министарство је добило задатак да Влади достави податке из свог ресора о штетама које су наступиле у поплави.

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде РС Стево Мирјанић раније је рекао да је у поплавама у РС угрожено око половине сточног фонда.

РАТАРИ ПРЕТРПЕЛИ ВЕЋЕ ШТЕТЕ

УСОРАЦ каже да су пољопривредници страдали горе од сточара и да се у том сегменту може говорити о штети која је већа и од 60 одсто.

- У многе њиве пољопривредници још не могу да уђу због воде. Усеви су уништени, долази јун, а ништа није посејано. Ја сам и јутрос покушао да уђем у њиву, али је то немогуће. Још се ја налазим на брду, а како је тек онима у равници - истакао је Усорац.

Он је посебно изнео пример једног пољопривредника из Прњавора, који је посејао седам хектара поред Укрине, којем је ова река однела све, чак и земљу, која је сада деградирана и биће потребни велики напори и средства да се врати у првобитно стање.

(А.Мацановић)
Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #184 послато: Август 06, 2014, 06:33:13 »

НЕВРЕМЕ У БАЊАЛУЦИ: У подне пала ноћ, улице потпуно поплављене!

Улице су прекривене водом, а у појединим деловима града нестало је струје, а возачи су зауставли возила јер је вожња била немогућа

БАЊАЛУКА - Данас од поднева јако невреме погодило је и Бањалуку. За само неколико минута црни облак надвио се над град уз јак пљусаки ветар. Улице Бањалуке су прекривене водом, а у појединим деловима града нестало је струје.

Због обилне кише Ауто-мото савез РС упозорио је возаче да у западним и северозападним крајевима Републике Српске на коловозима има великих количина воде, а понегде земље и камења.

У осталим крајевима Републике Српске за сада нема падавина. Због обилне кише данас се поново излила речица Тавија у Костајници, на северозападу Републике Српске, и поплавила неколико улица, док је бујица затворила пропусни мост на магистралном путу Костајница - Козарска Дубица, због чега је обустављен саобраћај.

Још нема информација да ли је вода продрла у стамбене објекте у том месту. У мајским полавама у Костајници је поплављено више од стотину стамбених и помоћних објеката, те два већа привредна субјекта.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=e8J_6zyk2nQ" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=e8J_6zyk2nQ</a>

(Танјуг)
Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #185 послато: Октобар 11, 2014, 07:10:46 »

Општи избори

Лепљењем првих плаката, страначким скуповима, конференцијама и парадирањем партијског чланства са истакнутим обележјима партија по већини градова у Српској и Федерацији БиХ је од 12. септембра  почела изборна кампања која ће трајати до 11. октобра, а у недељу, 12. октобра ће бити одржани општи избори, на којима се бирају:

чланови Председништва БиХ и посланици у Парламентарној скупштини БиХ, председник и потпредседници Републике Српске, као и посланици у Народној скупштини Српске, Парламенту Федерације БиХ и скупштинама кантона у Федерацији.

У 7.00 часова у недељу, 12. октобра, биће отворено укупно 5.397 редовних бирачких места, укључујући и пет у дипломатско-конзуларним представништвима БиХ у иностранству - у амбасадама у Бечу и Берлину, те у конзулатима у Минхену, Штутгарту и Франкфурту.

За гласање на општим изборима формирано је и 270 мобилих тимова.

Бирачка места биће затворена у недељу у 19.00 часова.

На гласачким листићима за опште изборе налази се укупно 98 политичких субјеката – 50 политичких странака, 24 коалиције и 24 независна кандидата.

Централна изборна комисија /ЦИК/ БиХ оверила је 735 кандидатских листи са 7. 748 кандидата који се на изборима такмиче за 518 места. Од оверених кандидата 3.276 или 42 одсто су жене.

Право гласа на седмим општим изборима у БиХ има 3.278.908 гласача, од којих 1.241.832 за Републику Српску и 2.037.076 за ФБиХ, док је за гласање изван БиХ регистровано 42.139 гласача - 25.499 за Републику Српску и 16.640 за ФБиХ.

Када је реч о бирачима из Брчког дистрикта укупно 45.317 их има одређену ентитетску опцију, и то 20.528 за Републику Српску и 24.789 за ФБиХ.

За праћење овогодишњих избора акредитован је рекордан број посматрача до сада.

Општинске и градске изборне комисије акредитовале су више од 50.000 посматрача политичких избора за праћење рада локалних изборних комисија и бирачких одбора.

ЦИК је за посматрање рада Комисије и главног центра за бројање акредитовао 552 посматрача из 38 међународних организација, 5.073 посматрача из 29 удружења из БиХ, те 130 представника 13 политичких субјеката.

Званична изборна кампања за опште изборе почела је 12. септембра и траје до 7.00 часова у суботу, када почиње изборна тишина која ће бити на снази до затварања бирачких места у недељу, 12. октобра, у 19.00 часова.

За време изборне тишине политичким странкама, коалицијама и независним кандидатима забрањено је учешће у јавним политичким активностима.

За провођење овогодишњих избора из Буџета БиХ намењено је 8.854.000 КМ.

Крајњи рок за потврђивање изборних резултата општих избора је 11. новембар.
Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #186 послато: Октобар 11, 2014, 07:36:24 »

ДА ЛИ СЕ ИЗБОРИ У РЕПУБЛИЦИ СРПСКОЈ ПАКУЈУ КАО УВОД У НЕМИРЕ?

Исти фактор који фабрикује кризу доводи војску да сузбије њене последице

На све који су се наивно заваравали привидним опадањем предизборних напетости у БиХ интервју бившег високог представника Волфганга Петрича у сарајевском Дневном авазу од 11. августа требало би да делује отрежњујуће. Операција "обојене револуције", за коју је намеравано да приоритетно буде изведена у Републици Српској, и за коју су све инфраструктурне припреме биле извршене, доживела је своју политичку плиму у прва четири месеца ове године. Међутим, убрзо затим почела је да губи замах и видно прелази у осеку. Главне разлоге за овакав след догађаја већ више пута смо анализирали.

Константе подухвата овакве врсте су: (1) непроменљивост коначних циљева; и (2) флексибилност при избору средстава за њихово постизање. [/b"Флексибилност" подразумева коришћење тактичких варки. Пример овакве врсте обмане је теза коју понавља политичка фасада преврата у Републици Српској да је опстанак РС "неупитан" зато што је гарантован Дејтонским споразумом. Овај невешти аргуменат превиђа чињеницу да је СФРЈ била гарантована Хелсиншким споразумом, па јој то није помогло да обезбеди опстанак. "Међународна заједница" споразуме поштује онолико колико је то чинио Хитлер, као што Владимир Путин управо у овом тренутку открива на примеру Украјине. Демонстративан долазак у марту у Бањалуку Николаса Хила, отправника послова амбасаде САД у Сарајеву, да јавно "потврди“ да РС није угрожена и да се "не разматра Дејтон 2" и, нешто касније у јуну, изјава помоћника државног секретара САД Хојт Јиа да се са до тада „изопштеним“ председником Додиком ипак може разговарати – примери су тактичке дезинформације наведене врсте.

КО СУ "ДОДИЦИ" У БИХ

Интервју Волфганга Петрича, заправо изношење главних тачака и закључака са саветовања на највишем нивоу одржаног у Берлину крајем јула, на коме је учествовао, помаже да се састави права слика и да се ствари поставе на место. Конференција је, саопштава Петрич, била таквог калибра да су били позвани "не само представници неколико најутицајнијих невладиних организација већ и сви кључни актери Запада који се баве Балканом – од званичника Европске уније, преко дипломата задужених за овај регион у САД и Канади, до функционера у дипломатијама утицајних европских држава“. Већ на самом почетку негативци у Петричевом излагању именовани су изричито и нимало суптилно као и политичка судбина која им је намењена: "Сумњам да ‘додици’ БиХ одиста желе у ЕУ. Јер се зна да с таквом врстом људи Брисел не жели радити, а с ‘додицима’ у БиХ нема напретка". Врло јасна порука, бар оном делу бирачког тела на који још увек делује мамац ЕУ и који гаји илузије о пријему у њу.

Петрич затим значајно појашњава да је збирна именица ‘додици’ шири појам од личности од чијег презимена је етимолошки изведена: „Сасвим је јасно да не мала група људи који одлучују, од Мостара, преко Бањалуке, до Сарајева, не жели у ЕУ ни у ком случају. Они знају да реформе које се морају предузети да би се то остварило значе и њихов нестанак са политичке сцене. Мислим на лидере које годинама и годинама гледамо на бх. политичкој сцени“.

Али то се односи не само на "лидере“ из Мостара и Сарајева него и на „потенцијалне лидере“ из Бањалуке, политичку фасаду незаживелог преврата с почетка ове године, који се надају да ће им пакт са ђаволом омогућити још једну туру на власти. Зато би им било корисно да анализирају ове ставове. У плану је „нестанак са политичке сцене“ свих њих, само не одједном него по редоследу тренутне употребљивости и са приоритетним нагласком на уклањање главног „реметилачког фактора“, чијим су препознатљивим презименом сви, без разлике, били обухваћени на недавном берлинском саветовању.

Значајно је да се Петрич дистанцира од будуће употребе сумњивих и у пракси већ обезвређених "Бонских овлашћења" као примарног инструмента за наметање политичких решења: "Апсолутно је нужно да се обнове напори и ситуација у БиХ промени набоље. То се више не може радити Бонским овлашћењима, већ ићи напред“. Механизам за „напредовање“ који предлаже интересантан је зато што представља само лајт варијанту пропалог пролећног плана, а уједно поново потврђује одсуство креативности код наручилаца преврата:

"Сада до изражаја долази улога цивилног друштва, које мора јасно иступити и радити, али и воља бирача да изађу и гласају. То у комбинацији с јасном политичком вољом Запада, који морају дефинисати ко су им партнери у БиХ и фокусирати се и на регионалну сарадњу, може бити добар основ за почетак покретања ствари у бољем смјеру у БиХ... Зато сам и предложио да се позитивним снагама у политици, цивилном друштву, међу интелектуалцима, помогне да изађу с моделом успешне, функционалне и јефтиније државе."

ТРЕНИНГ НОВИХ ЛИДЕРА

Идентитет тих „позитивних снага“ Петрич не прецизира, али је разумно претпоставити да је већ у току тренинг посвећених нових лидера из свих етничких заједница у БиХ који су предодређени да у пројектованој централизованој држави за рачун „међународне заједнице“ као транснационални администратори преузму управу. Семинари које су крајем прошле године у БиХ проводили Фондација Конрад Аденауер и друга немачка удружења сличне природе упућују на такав закључак.

Индикативне су још две Петричеве констатације. Прво, "безмало сви на састанку сложили су се са мном у ставу да Путин користи и РС како би ослабио ЕУ". Овим се политичка офанзива на Републику Српску изричито смешта у озбиљан контекст геополитичког ривалства са Русијом.

Друго, Петрич наговештава да ће "бити и неких персоналних промена унутар међународне заједнице. Све у контексту обновљеног приступа БиХ. Особе које ће преузети неке од мисија у БиХ доћи ће с потпуно другачијим мандатом“. Конкретан садржај „обновљеног приступа БиХ“ се не дефинише, али је несумњиво да се његова разрада одвија искључиво у иностранству, на скуповима као што је био овај у Берлину о чијим закључцима Петрич извештава. Ново особље ће свој „мандат“ добити из страних центара моћи, а свакако не од становника Босне и Херцеговине.

Да рекапитулирамо. Уколико је постојала трунка сумње да „међународна заједница“ настоји да спроведе радикално политичко рекомпоновање Босне и Херцеговине, наравно, без информисаног и ефектног учешћа локалног живља и са специфичним акцентом на Републику Српску, Петрич је ту сумњу отклонио. Основни циљ у августу 2014. остаје исти као што је био на почетку године. Једино се модалитети његовог постизања непрекидно подешавају. Назнаку из чега ће се вероватно састојати ти усавршени модалитети (пошто је, не тако давно, обећавајући стандардни модел „обојене револуције“ у Републици Српској морао бити стављен на лед) дао је говорљиви Драган Чавић у интервјуу на порталу лажне невладине организације Бука 17. јула. Чавић, кога се читаоци сећају као бившег и врло "кооперативног" председника РС за чије име се везује контроверзни Извештај о Сребреници из 2004. године, написан по директивама тадашњег високог представника Педија Ешдауна, глатко је изјавио да ће октобарски избори у Републици Српској – бити покрадени.

"ПРЕВРАТ ЛАЈТ"

Граја коју Чавић диже није пука балканска предизборна демагогија, већ логичан и саставни део пакета „преврат лајт“ мера које Петрич наговештава. Приручник Џина Шарпа прописује оспоравање резултата избора као једну од фундаменталних тачака превратничке технологије. Да би функционисала, пожељно је да резултат буде тесан, а то је нешто што се у оваквим ситуацијама без тешкоћа обезбеђује коришћењем "невладиних организација" прерушених као агенције за испитивање јавног мњења и постављањем "изборних посматрача" из истог миљеа, чији је задатак да потврде да је процес био намештен. Недељама пред изборе они емитују кривотворене прогнозе исхода и на тај начин припремају јавност да после пребројавања гласова крађу избора прихвати као реалну могућност. Затим се на улицама експлоатише и каналише произведени масовни гнев.

Преостали део посла одрађују "међународна заједница“ и глобални медији под њеном контролом. Унапред припремљен лажни наратив о изборној крађи пласира се као доказана чињеница и користи као полуга за "промену режима“.

Уколико се оптужба за крађу покаже недовољном за делотворну интернационализацију изборног резултата, може се користити допунски механизам паковања бирачких спискова по етничком основу, што заговара бошњачка коалиција Први март из Сарајева. Циљ је био да се на фиктивним местима боравка у Републици Српској региструје бар 100.000 нових бошњачких бирача из Федерације и широм света, што би бошњачким странкама потенцијално омогућило да освоје барем двадесетак посланичких мандата (од укупно 83) у Народној скупштини РС и, што је можда још важније, најмање пет посланичких места у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ од укупно 14, колико их се из РС бира за овај дом. Уколико би бошњачким  странкама, помоћу предизборних махинација са бирачким списковима, пошло за руком да освоје пет од 14 мандата, ентитетски механизам заштите интереса РС у Парламентарној скупштини БиХ био би потпуно обесмишљен. У синхронизацији са посланицима из Федерације БиХ посланици изабрани помоћу овакве изборне манипулације могли би прегласавањем сасвим легално да усвоје све предложене мере за измену уставне структуре, не обазирући се на противљење небошњачких колега из Републике Српске.

До истека рока за уписивање бирача Првом марту је, како се тврди, пошло за руком да, користећи рупе у законодавству, обезбеди 41.649 фиктивних гласача из дијаспоре. У односу на регистрацију за изборе одржане 2010. то је скоро двоструко више јер је тада било регистровано 21.966 бирача из те категорије (Вечерње новости, 2. август 2014).

Зацртани бројчани циљ није у потпуности остварен, али је у изборну процедуру заложена још једна темпирана бомба која ће се у октобру моћи активирати по потреби.

"ПРОТЕСТ ОБЕСПРАВЉЕНИХ РАДНИКА"

Да заокружимо слику: овом коктелу потенцијалних инструмента треба додати и покушај оживљавања у Тузли, са друге стране ентитетске линије, али недалеко од Добоја, где се већ води "пробосанска политика“, „протеста обесправљених“, започетог – али услед елементарних грешака организатора – недовршеног у фебруару ове године: "Данас је у Тузли почео нови масовни раднички протест. Иначе, управо у овом граду је у фебруару сијевнула искра која се претворила у масовне демонстрације у цијелој БиХ. Неколико стотина обесправљених радника се окупило испред Кантоналног суда и Тужилаштва, док стално пристижу колоне радника из других подручја Тузланског кантона. Чују се повици упућени судијама и тужиоцима: ‘Лопови’, ‘Криминалци, ‘Кријете се лопови’" (Дневни аваз, 30. јул 2014).

Да ли сада поприма смисао потврђено довођење у БиХ свежих британских јединица из редовног састава Лаког коњичког пука 4. Механизоване бригаде из Кетерика у Јоркширу као појачања већ постојећем страном војном контингенту? У време фебруарских нереда високи представник Валентин Инцко већ је поменуо довођење војних појачања у БиХ као теоретску могућност, у очигледном уверењу тада да ће след догађаја на терену то убрзо претворити у практичну потребу. Колега Небојша Малић је истражио позадину овог питања и дошао до врло интересантних резултата. Све коцкице се уклапају. Једино што нема смисла је званично објашњење предузетог корака: наводно, да се обезбеди мирна атмосфера за одржавање избора у октобру.

То објашњење је бесмислено зато што у БиХ, а посебно Републици Српској, не постоји апсолутно никаква претња мирним и фер изборима која није индукована извана. Исти фактор који фабрикује кризу доводи војску да сузбије њене последице.

Увек је згодно када контролишете и тезу и антитезу.
То вам пружа изванредну могућност да обликујете синтезу каква вам највише одговара.

(СТЕФАН КАРГАНОВИЋ, Печат)

Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #187 послато: Октобар 11, 2014, 07:54:53 »

Око 3,3 милиона грађана одлучује о својој судбини

САРАЈЕВО, БАЊАЛУКА, МОСТАР - Тачно за два дана, у недељу 12. октобра, у седам сати ујутро широм БиХ биће отворено 5.626 бирачких мјеста на којима ће 3.278.908 регистрираних бирача с правом гласа моћи да донесе одлуку о властитој будућности.

Грађани Босне и Херцеговине одласком на биралиште најкасније до затварања у 19 сати моћи ће, према властитој савјести, да одаберу своје фаворите међу 7.748 кандидата, 24 независна, те 65 овјерених странака и 24 коалиције. Неки од њих, изборни побједници, како то прижељкује међународна и домаћа јавност, требало би у рекордном року да формирају власт и парламентарне већине за именовања нових влада у ентитетима и на нивоу државе.

Страхови од изборне крађе

Странке опозиције и позиције међусобно се оптужују за унапријед припремљену изборну крађу, па ће стога много тога овисити и од око 50.000 посматрача, колико их је, према наводима из Централне изборне комисије (ЦИК) БиХ, регистрирано за овогодишње изборе.

Максида Пирић, портпарол ЦИК БиХ, препоручује да бирачи прије дана избора провјере локацију свог бирачког мјеста.

"То могу учинити ако посјете wеб страницу ЦИК БиХ www.избори.ба и отворе линк 'Да ли сте регистрирани'. Други начин провјере је путем слања СМС поруке на број 091 12 12 12. И наравно, трећи начин провјере је да бирач посјети опћински Центар за бирачки списак и да провјери локацију свог бирачког мјеста", појашњава Пирићева.

Иначе, експерти изборног процеса и угледни професори из БиХ немају јединствен став када је у питању сама регуларност избора, мада нико не вјерује да би се могли десити већи сигурносни изазови.
Тешко до коалиција

Шаћир Филандра, декан на Факултету политичких наука у Сарајеву, каже да ипак очекује фер и коректне изборе.

"Међутим, нисам сигуран да ће се власт формирати брзо у оба ентитета из разлога што ће вјероватно доћи до подјеле изборних резултата. Неће бити великог изборног побједника и тешко ће бити правити коалиције", сматра Филандра.

Његов бањалучки колега Милош Шолаја, директор Центра за међународне односе, такођер вјерује да ће избори протећи без већих проблема.

"Генерално гледајући, не видим неку опасност у смислу безбједности. А у погледу формирања власти убијеђен сам да ће у РС све ићи брзо, а за остале нивое нисам сигуран. Свакако се може десити да се, као и прошли пут, процес формирања власти јако одужи, или да се интервенише", истиче Шолаја.

Славо Кукић, професор и политички аналитичар из Мостара, не искључује ексцесе 12. октобра.

Сумња у крађу

"Сигуран сам да ће иза ових избора остати сумња на крађу гласова. То је детаљ на којем ће бх. правни и политички систем морати убудуће детаљно радити. Не вјерујем у брзо формирање власти и бојим се да ћемо опет јако дуго чекати, можда и годину", сматра Кукић.

Претходна готово три и по мјесеца коалиција "Под лупом", коју чини седам невладиних организација из БиХ, проводила је поступак изборног мониторинга. Између осталог, у извјештају ове коалиције наведени су и примјери припреме (пред)изборних крађа.

"Забиљежено је да су поднесени захтјеви у име 37 преминулих особа и 608 случајева наводног лажног представљања и фалсификовања захтјева, што може указивати на потенцијалне покушаје злоупотреба. Такође, ЦИК је добио пријаве о случајевима у којима су бирачи у иностранству добили пакете са гласачким листићима за више гласача, о чему је ЦИК обавијестио Тужилаштво БиХ ради даље истраге. У вријеме изласка овог извјештаја Тужилаштво БиХ предузима потребне радње у вези с овом пријавом", пише у извјештају ове коалиције.

Говор мржње

Даље наводе да су њихови посматрачи забиљежили "изоловане примјере" говора мржње на јавним догађајима.

"На предизборном скупу ПДП-а у Требињу чули су се непримјерени и увредљиви повици присутних на рачун кандидаткиње СНСД - ДНС - СП Жељке Цвијановић за члана Предсједништва БиХ. Забиљежен је и иступ кандидата СДП-а за парламент  БиХ Хамдије Липоваче, који је упутио непримјерене поруке на рачун појединих становника Велике Кладуше. Забиљежен је и непримјерен иступ Дарка Бабаља, кандидата СДС-а за парламент БиХ, на скупу у Источном Новом Сарајеву, који је кандидата СНСД - ДНС - СП Милорада Додика назвао погрдним ријечима", наведено је у извјештају.

Из Асоцијације Алумни центра за интердисциплинарне постдипломске студије (АЦИПС) такође наводе да је њихов мониторинг предизборне кампање показао да је она протекла "релативно мирно", али и да су евидентирани примјери антикампање, говора мржње и националистичких порука.
Држављанство препрека за 40.000 гласача у Брчком

Око 40.000 грађана Брчко дистрикта у недјељу на изборима неће моћи да оствари своје бирачко право јер немају ентитетско држављанство. Како је појаснила Андреа Штркаљ-Мркоњић, предсједник Изборне комисије Брчко дистрикта, да би грађанин дистрикта гласао на општим изборима он мора имати једно од ентитетских држављанстава.

"До сада смо имали један приговор за повреду бирачког права", казала је Штркаљ-Мркоњићева. У Брчко дистрикту од око 86.000 људи уписаних у бирачки списак, њих 45.247 има одређено ентитетско држављанство.

Грађани бирају 518 носилаца мандата

•        Предсједништво БиХ                                   3

•        Парламент БиХ                                           42 (из ФБиХ 28, из РС 14)

•        Парламент ФБиХ                                        98

•        Предсједник и потпредсједници РС         3

•        Народна скупштина РС                             83 посланика

•        Кантон 1 (Унско-сански)                        30

•        Кантон 2 (Посавски)                                 21

•        Кантон 3 (Тузлански)                               35

•        Кантон 4 (Зеничко-добојски)                 35

•        Кантон 5 (Босанскоподрињски)             25

•        Кантон 6 (Средњебосански)                  30

•        Кантон 7 (Херцеговачко-неретвански)30

•        Кантон 8 (Западнохерцеговачки)        23

•        Кантон 9 (Кантон Сарајево)                35

•        Кантон 10                                                25

(Независне новине)
Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #188 послато: Октобар 11, 2014, 08:07:16 »

Буран тв дуел између Милорада Додика и Огњена Тадића

ТВ дуел Милорада Додика и Огњена Тадића протекао је у размени тешких речи и оптужби

Међусобно оптуживање: Огњен Тадић и Милорад Додик

Милорад Додик испред коалиције СНСД-ДНС-СП и Огњен Тадић – испред Савеза за промене укрстили су копља на тв дуелу поводом избора у Републици Српској. Интересовање за дуел је било велико, а емисија "Апостроф избори 2014" на телевизији АТВ протекла је у међусобним оптужбама и тешким речима.

Говорећи о позицији Српске, Додик је истакао да је стање у РС много боље.

"РС је на економском плану стабилнија него пре шест година и данас има већи степен самосталности и много више пријатеља. Плате и пензије су повећане. ", напоменуо је Додик.

Такође је истакао као је позиција РС искључиво везана за њен уставни статус, а настала је као тежња Српског народа у БиХ.

"Кроз одбрамбено-отаџбински рат био сам сведок тог времена када се тај рат завршио Дејтонским споразумом који је Републици Српској дао њен капацитет. Он је омогућио да се заврши рат и БиХ је почела да живи неки свој нови живот, " рекао је Додик.

Тадић је истакао да је учествовао као борац у стварању РС, док је Милорад Додик у том периоду шверцовао цигарете. Додао је да се Додик хвали оним што је урадила СДС. Лидер Савеза за промене позвао је грађане да изаберу васпитање, а не неваспитање, које је одлика Додика, и истакао да он представља милион грађана који желе промене.

Додик је на то одговорио да прича о подршци милион људи, коју пласира Огњен Тадић нема никакве везе, и да ће се то најбоље видети на изборима у недељу. Он је демантовао да се бавио шверцом цигарета, објаснивши да је одликован за учешће у рату, и казао да његов противкандидат никад није био неки видљив борац.

Тадић је казао да је штета што РС и 19 година после Дејтонског споразума кружи у темама око њеног статуса.

''Будућност РС видим као земље која је самостална у што већој мери. Без економске стабилности нема ни политичке стабилности и врло је важно да водимо рачуна о економији. Ја молим људе да не изгубе веру у Републику Српску'', рекао је Тадић.

ДОК ДОЂЕ ТАДИЋ НА ВЛАСТ, ВУЧИЋ ЋЕ БИТИ ИСТОРИЈА
Лидер савеза за промене објаснио је да је Српска у економском и социјалном погледу у јако лошем стању, и да је за то одговорна актуелна власт.

''За СДС је питање економије кључно, а тренутна ситуација показује да је све усмерено на богаћење тајкуна'', категоричан је Тадић.

Додик је сагласан је да је економија веома важна, и да озбиљне инвестиције и повећање плата и пензије иду у прилог ономе што ради садашња власт, као и да је прича о лошем стању заснована на лажима опозиције.

Тадић је обећао грађанима, ако дође на власт да ће са својим пријатељима Александром Вучићем и Томиславом Николићем вратити све српске фирме у Бањалуку.

Додик је на то казао да то пријатељство нема везе, и док Тадић дође на власт у Српској, ти његови пријатељи неће бити на власти у Србији. Кандидат коалиције СНСД-ДНС-СП тврди да је Тадић лоше информисан када је у питању економија, као и да се он као председник РС чешће виђа са Александром Вучићем од лидера Савеза за промене.

ШОФЕР ПОСВАЂАО КАНДИДАТЕ

Говорећи о корупцији, Додик је оптужио је Тадића да је кандидовао свог шофера.

’’Њихов кандидат Цицко Бјелица, носи листу у Источном Сарајеву, а против њега се води поступак’’, тврди Додик, додавши да је лидер Савеза за промене бранио убице и да је ’’један неартикулисани дечак’’.

Тадић је одговорио да један шофер није пример корупције, и питао Додика шта је са 350 милиона конвертабилниџ марака струје која нестане у систему, као и шта се десило са опремом за зграду владу која је набављена без тендера.

''У Српској ништа не можете да направите ако неког не платите... РС није слаба зато што је сиромашна, она је слаба зато што је опљачкана'', казао је он.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=CNAU5LyAGyM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=CNAU5LyAGyM</a>

(Вечерње новости)
Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #189 послато: Октобар 13, 2014, 10:13:07 »

На изборима у РС сви прогласили победу

Победници избора за српског члана Председништва БиХ и председника Републике Српске још нису познати, иако су два супростваљена политичка блока у изборној ноћи саопштила да имају предност.

Мораће да се преброји сваки глас до коначне одлуке

Драматична изборна ноћ трајала је скоро до 3.30, када су из изборног штаба владајућег Савеза независних социјалдемократа (СНСД) и опозиционог Савеза за промене саопштили своје последње податке.

Лидер СНСД-а и кандидат те странке за председника Милорад Додик је прво нешто иза поноћи прогласио изборну победу кандидата СНСД-а за српског члана Председништва БиХ Жељке Цвијановић и најавио да ће за пола сата прогласити и своју изборну победу, али то није учинио.

Из изборног штаба Савеза за промене Младена Иванића у више наврата су одржавали конференције за новинаре, а према последњим подацима, које су објавили око 3.20 минута, Иванић на основу 90 пребројаних гласова има предност од четири хиљаде гласова у односу на Жељку Цвијановић.

Претходно, око 3.15 сати, Додик је рекао да за председника РС води испред Огњена Тадића са 12.000 гласова, али је победу Цвијановићеве учинио упитном, с обзиром на то да је, према подацима које је презентовао, њена предност над Иванићем пала са шест хиљада на хиљаду гласова.

Претходно је председнички кандидат опозиционог Савеза за промене Огњен Тадић саопштио резултате према којима он води са незнатном разликом од пар стотина гласова, наводећи да је на основу 70,87 посто пребројаних гласова он освојио 50,13 посто гласова, а Додик 49,87 посто.

На крају изборне ноћи јавности су се обратили лидер СДС-а Младен Босић и председнички кандидат Огњен Тадић и саопштили да победници за председничке функције неће бити познати чак ни данас, јер је разлика између кандидата толико мала да се неће моћи потврдити победник док се не преброје гласови мобилних тимова, гласови са непотвђених листића и гласови из иностранства.

Босић је позвао да сви сачекају званичне резултате ЦИК-а, који је једини меродаван да саопшти ко је победник избора.

Из Иванићевог ПДП-а саопштили су да је на изборима за српског члана Председништва БиХ било неважећих преко 50.000 гласова, чиме су изразили сумњу у регуларност изборног процеса.

Цитат

Сигурна победа једино Изетбеговића

Према подацима ЦИК-а, обрађено је 76,52 посто бирачких места и може доћи до промена када је у питању избор српског, али и хрватског члана Председништва БиХ.

Бакир Изетбеговић је добио највише гласова за бошњачког члана Председништва БиХ - 194,455, затим следи Фахрудин Радончић (СББ) са 156,469 гласова и Емир Суљагић (ДФ) 88,507 гласова.

Када је у питању српски члан Председништва, Жељка Цвијановић има 154.656 гласова а Младен Иванић 153.446 гласова.

На изборима за хрватског члана Председништва, Драган Човић, из ХДЗ БиХ, освојио је према прелиминарним резултатима 88.994, а Мартин Рагуж из ХДЗ 1990. 67.948 гласова.

(Бета)
Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #190 послато: Октобар 14, 2014, 07:43:45 »

Додик опет води РС

Познати прелиминарни и непотпуни резултати општих избора у Босни и Херцеговини. Победио Тадића за 10.000 гласова. Иванић вероватно у Председништву

ДОСАДАШЊИ председник Републике Српске, Милорад Додик, прогласио је јуче победу на изборима за првог човека РС. Према прелиминарним, непотпуним и незваничним резултатима, које је објавила Централна изборна комисија БиХ, Додик након обрађених 85,47 одсто води испред Огњена Тадића из Савеза за промене за 10.840 гласова.

Додик је прогласио свој тријумф и пре него што је ЦИК изашао са прелиминарним резултатима и рекао да је разлика од 11.000 гласова недостижна, без обзира на то што нису пребројани сви листићи и што нису пристигли гласови дијаспоре. Према незваничним резултатима Додик је освојио 264.051, а Тадић 253.211 гласова.

Велика неизвесност још влада око избора српског члана Председништва БиХ, јер кандидат Савеза за промене Младен Иванић има предност од само 1.000 гласова у односу на Жељку Цвијановић из СНСД-ДНС-СП.

Из ЦИК су саопштили да је у РС пребројано 90,24 одсто гласова и да је Иванић освојио 279.822 гласа, а Цвијановићева из СНСД-ДНС-СП 278.845 гласова. Иако су у Додиковој странци признали пораз, још постоје теоретске шансе за преокрет. Код Бошњака и Хрвата је много чистија ситуација. Бакир Изетбеговић, лидер СДА и Драган Човић, лидер ХДЗ БиХ, су нови чланови трочланог Председништва БиХ.

Председник ЦИК БиХ Стјепан Микић рекао је да су ово прелиминарни и непотпуни резултати, посебно када је у питању избор српског члана Председништва, и да остаје да се преброје гласови са преосталих десетак одсто бирачких места, као и гласови бирача који су гласали путем поште, односно из дијаспоре, те бирача који су гласали и путем мобилних тимова.

Иако су у изборној ноћи најпре прогласили победу Цвијановићеве, СНСД је накнадно "положио оружје" када је реч о изборима за члана Председништва. У овој странци јуче су истакли да је након 600.000 пребројаних гласова, Иванић у вођству за око 1.000 гласова, те да остаје да се преброје гласови дијаспоре, првенствено бошњачке, од које не очекују много гласова.

Лидер СНСД Милорад Додик индиректно је признао пораз Жељке Цвијановић и истакао да су гласови бошњачких грађана у РС одлучили о избору српског члана Председништва, документујући то подацима са бирачких места где су Бошњаци већина.

Он није крио разочарање што су "Срби дозволили да им Бошњаци изаберу члана Председништва", истичући да још не верује у то и да се нада да ипак може доћи до преокрета.

У Савезу за промене, међутим, нису дозволили ни минимум могућности да може доћи до било какве промене, прогласивши јуче победу Иванића.

Цитат
НАЦИОНАЛИСТИ СТРАНИ медији јављају да су у БиХ поново победиле националне, неки су чак употребили термин - националистичке странке. У Федерацији БиХ убедљиво су победили СДА и ХДЗ БиХ, док у Српској у већини изборних јединица када је у питању избор за Народну скупштину РС, води СНСД, који је саопштио да ће у коалицији са ДНС и СП имати натполовичну већину у РС и формирати владу.

(А.Мацановић, вечерње НОВОСТИ)
Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #191 послато: Децембар 26, 2014, 03:40:12 »

Отров вреба из воде!

Нови резултати узорака у општини Петрово показали још веће присуство арсена. Сугестија Републичког инспектората да се вода не користи за пиће

ДОБОЈ - Поновно испитивање исправности воде за пиће у озренској општини Петрово потврдило је да вода није за људску употребу, јер је узорак узет у просторијама Основне школе "Свети Сава" опет потврдио присуство живе.

Из Републичког инспектората РС су сугерисали да се вода користи само као техничка, као и у подозренским насељима која се снабдевају са изворишта Суво Поље надомак Добоја.

Међутим, судећи према новим налазима до којих је дошао наш лист, коришћење те воде није добро ни за кување хране, па ни за туширање!

- Републичка инспекција за храну је решењем наложила забрану употребе воде за пиће, али није прецизирано да су нова испитивања показала да је чак повећане вредности арсена у води. Контролом у водоводном систему једне приватне куће почетком овог месеца утврђена је концетрација 115 јединица, а сада поновљена 109. Међутим, узорковање са самог изворишта показало је присуство арсена од 119 јединица - прецизирао је извор "Новости" који је желео да остане анониман, а добио је на увид резултате лабораторијских испитивања.

Иначе, врло је било штуро објављивање и првих налаза испитивања исправности воде за пиће у овом водоводу, па је озбиљно упозорење Агенције за безбедност хране БиХ да вода није за пиће без посебних детаља наишло на неверицу код локалног становништва.

За разлику од општине Петрово, која је дословце пренела обавештење Агенције, добојске власти нису, вероватно због бојазни да би тиме могле "узнемирити јавност", очигледно занемаривши чињеницу да је о овој теми опасније ћутати.

То је највероватнији разлог што нимало безазлено упозорење надлежних није наишло на опрез код становника тог и околних насеља, која се снабдевају са овог изворишта. У информацији нису назначене количине материја које су утицале на хемијску или бактериолошку исправност воде, па су на том подручју становници игнорисали ово упозорење.

- Узорак није узет у Сувом Пољу већ у суседној Текућици, што је помало чудно. Два пута годишње Институт за јавно здравство РС у Добоју контролише исправност воде из нашег водовода и до сада није било неисправности - тврдили су у првим реакцијама из Удружења које газдује водоводом Суво Поље.

Међутим, сада када је поновљени налаз потврдио присутност опасне материје у водоводном систему, као и на самом изворишту, опрез би засигурно требало да буде далеко већи.

Цитат
КАНЦЕРОГЕН

СТРУЧНА експериментална ис­­тра­­живања показала су да арсен има токсична и канцерогена својства, и то прве групе. Према нормативима Светске здравствене организације, мак­­­симални дозвољени ниво присуства арсена у води је десет јединица. Смртна доза арсена код одраслих је 120 до 200 милиграма по килограму, а код деце су довољна и два милиграма за смртност.

(Љ.Ђурић)

Цитат
Анализа исправности воде за пиће у подручјима захваћеним поплавама, коју спроводи Агенција за безбједност хране БиХ у сарадњи са ентитетским институцијама, показала је присуство тешких токсичних метала попут живе, арсена и олова у знатно већим количинама од дозвољених!

У осам узорака које је Агенција примила, хемијски параметри не задовољавају Правилник о здравственој исправности воде за пиће у појединим водоводима и извориштима у општинама Петрово, Добој, Шамац, Маглај и Брчко.

Тешки метали су углавном откривени у локалним водоводима који нису били укључени у градске и општинске водоводне системе те предузећа која газдују водом нису била обавезна да их контролишу па су велике шансе да су грађани пили загађену воду и много прије поплава.

Након што је у петак, 12. децембра, на руке начелника општине Петрово стигла обавијест Агенције да је у води узоркованој у Основној школи "Вук Караџић" пронађена концентрација живе 20 пута већа од дозвољене, извориште Јама искључено је из система.

Како нам је потврдио Бојан Марјановић, директор ЈКП "Вода", јуче су стручњаци из Института за јавно здравство у Добоју узели узорке на свим извориштима како би се утврдило жариште.

"По добијању резултата од стране Агенције, резервоар је одмах затворен и вода испуштена, а сада чекамо анализу како бисмо преузели даље кораке", казао нам је он.

У Добоју, гдје је утврђено да је вода неисправна и да садржи веће количине арсена у локалном водоводу Суво поље у Текућици, јуче су узети нови узорци воде, а надлежни су грађане позвали да не користе воду док не стигну резултати.

Воду не треба пити док не стигну нови резултати

Идриз Новалић, предсједник Скупштине Удружења "Водопројект" из Добоја, казао је како ову воду користи око 2.500 становника који су након саопштења Агенције узнемирени.

Када је Брчко у питању, вода није исправна за пиће из локалног водовода у Брезовом пољу, као и на локалном водоводу у Вучиловцу, али није познато који тешки метали су откривени.

То нам нису могли рећи ни у брчанском "Комуналном", које управља водоводима, јер како су рекли, локални водоводи на којима су утврђене неправилности и одступања нису у њиховом систему.

У Шамцу је у артешким бунарима у Горњој Црквини и Писарима утврђено повећано присуство арсена и олова па се вода за ово становништво доставља путем резервоара и цистерни.

Из предузећа "Водовод и канализација" у Шамцу су нам такође рекли како ови бунари нису укључени у централни градски систем те да се вода у граду редовно контролише након поплава и да је исправна.

Проблем са неисправном водом појавио се и у Првој основној школи у Маглају, али нисмо успјели сазнати који су тешки метали откривени.

(Бука)

Сачувана

ПЕТАР
Напредни члан
**
Ван мреже Ван мреже

Погледај профил
« Одговор #192 послато: Јануар 12, 2015, 01:23:08 »

Прође дуго времена од мог задњег писања,прођоше општи избори 2014...
У Републици је све горе и горе,време све луђе и луђе.
Нових фабрика  нема,отварају се само банке,апотеке,кафићи и кладионице,нове генерације које стасавају су у хаосу,алкохол,дрога,коцка,криминал,неморал,ништа ново.Нико ништа не подузима по питању било каквог бољитка,реално гледајући не знам ни на који начин би то било могуће јер државе нема.Ово је хаос.Катастрофа и економска и духовна.Деца нам се уништавају.Нема правих вредности.Друштво нам је болесно.
Мислим да људи нису ни свесни шта нас је снашло,обичан човек од борбе за опстанак заслепљен медијима и не види шта се ради.Пустили смо да нас опљачкају и помогли им да нас оробе финасијски,и сад нам трују дух да би заокружили окупацију.Ми се морамо борити да задржимо онај здрави нормалан дух до неких бољих времена.
Сачувана

БОЖЕ ПРАВДЕ
Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #193 послато: Април 22, 2015, 20:27:10 »

Додик: Реалније је да се Косово споји са Албанијом, него да се интегрише у Србију

ВИШЕГРАД – Милорад Додик, председник Републике Српске, дао је опширан ексклузивни интервју за сајт `Искра` у којем се дотакао низа важних тема, а преносимо део везан за питање Косова и Метохије у којем Додик износи своје виђење целог проблема називајући исти "великом гео-стратешком политичком игром".

Када се на међународној сцени чују поруке које изговарају Рама и Тачи о спајању Албаније и Косова, утисак је да са српске стране нема никога спремног да изговори идеју о спајању Србије и Републике Српске?

"Мислим да морамо говорити језиком чињеница: једно је емоција за Косово, а друго – мислим да међународни фактори неће одустати од Косова. У свему овом, тенденцијама које постоје и начину на који ради међународна заједница , прије свега Европа, што се тиче Косова, а многе такве ствари су рађене и овдје, али у обрнутом смјеру – јачања централизације БиХ, а смањења наше економије, говоримо о томе да међународни фактори неће напустити Косово!"– каже Додик.

"То је велика гео-стратешка политичка игра у којој су они хтјели да овладају одређеним позицијама, геостратешким, а наравно и неким рудним ресурсима и богатствима на самом Косову. Када гледамо и када покушамо да будемо искрени, тамо постоји један број Срба који живи на Косову и то живи у сталном страху. Политичко задржавање Срба на Косову у том погледу би била лоша одлука, по мени, ја не желим да шаљем лошу поруку Србима који тамо живе вјековима, али они су драматична мањина у политичком смислу и они ће у времену које долази све више и више губити права, али не само права на политички ангажман, него и права на живот!" – оценио је Додик у интервјуу за Искру.

"Реално гледано, прије него што је Косово прогласило такозвану независност, знало се за идеју да се уједине Албанија и Косово. Значи идеја није нова, него је стара и она подразумева нешто што можда нас управо иритира, али када погледате на развој догађаја у будућности, реалнија је идеја да се Косово споји са Албанијом него да се интегрише са Србијом. И ми морамо постати свјесни свега тога. Не можемо стално причати о имагинацијама: "Косово је колијевка српског народа"… Јесте! Тачно је, али ми морамо да видимо како ћемо се историјски задржати на Косову у том неком смислу ми и треба да се задржимо на Косову, али морамо исто тако да знамо, да видимо да тамо немамо више никакве ингеренције и да су Срби тамо драматична мањина која ће временом бити све драматичнија мањина, готово до безначајне!" – каже Додик.

"У том погледу, ово што сте питали, већу би афирмацију имало – ако би неко изашао са тезом: "Океј, ако ви имате то право, имамо и ми право да ујединомо Републику Српску и Србију!" Зашто би то био "крај свијета"? Зашто би за Албанију и Косово било "у реду", а није фер ако Срби траже уједињење? Ево, ја кажем да историјски комплетан Балкан може да се ријеши управо на тај начин и ја сам увјерен у ту идеју веће интеграције која ће се временом остваривати и бити сасвим нормална… Као што ће се интегрисати Косово и Албанија, на неки начин, можда ће они суштински постати једна земља, а никада неће казати да јесу, тако и ми морамо овде што више наших заједничких националних функција имати и стално их афирмисати!" – поручује председник Републике Српске, Милорад Додик.

"Добра је прича што смо успјели да се са садашњом Владом Србије договоримо о томе да заједно обиљежавамо један број националних датума из прошлости, као што је Јасеновац, као што ћемо и предстојећи Видовдан заједнички обиљежити, да то раде двије владе. Сасвим је јача порука ако у тој манифестацији, рецимо, као у Јасеновцу, учествује и влада Србије јер се ради о нечем заједничком, а то је огромно страдање Срба. И јесте Србија мјесто које мора да заштити националне интересе, као што Стејт Департмент штити интерес сваког Американца, гдје год се он налази, сасвим је логично да и Београдом у сваком смислу, државно правном и политичком смислу штити Србе ма гдје се они налазе, а то значи и историју, па и историју страдања." – каже, у интервјуу за Искру, Милорад Додик.

(Правда)

Мене није уопште изненадило то што је рекао. Додик ми никада није изгледао као Србин који ради за српске интересе, сем за своје личне. Мислим да ће се на крају наш народ из Републике Српске, због њега и његове прљаве политике, наћи у великом проблему. Волела бих да грешим.

Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #194 послато: Април 30, 2015, 02:18:32 »

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД У ЗВОРНИКУ
 Вехабија убио полицајца, обавештајци знали да се припрема напад!

Нердин Ибрић, припадник вехабија, убио је у нападу на Полицијску станицу у Зворнику једног полицајца и ранио двојицу. У пуцњави је страдао и нападач. Влада РС на ванредној седници осудила напад

ЗВОРНИК – Припадник радикалног вехабијског покрета из Тузле Нердин Ибрић је у терористичком нападу на полицијску станицу у Зворнику, са покличем "Алаху акбар", убио полицајца Драгана Ђурића, а ранио његове колеге Стеву Миловановића и Жељка Гајића. Нападач је потом убијен у размени ватре са полицијом, потврђено је `Новостима` у полицијским и безбедносним круговима у РС.

Незванично, нападач стар око 24 године, стигао је око 19.15 часова, у тренутку примопредаје смене, испред полицијске станице у аутомобилу "голф два" црне боје и одмах је по изласку из возила у упаду у станицу "сачмаром" почео да пуца на полицију. Прво је погодио Ђурића, а онда је убијен у пуцњави.

Метеж и хаос владали су у том тренутку на зворничким улицама. Око зграде полицијске станице било је крви. Пролазници су бежали на све стране.

Полицајци су, спашавајући сопствене животе, отворили ватру на нападача који је имао две пушке код себе, а изгледом је подсећао на припаднике вехабијског покрета, рекао нам је полицајац из Зворника.

Министар за унутрашње послове Републике Српске Драган Лукач рекао је да су познати нови детаљи напада, а да је полиција одмах након напада блокирала кућу нападача у селу Сапна.

Лукач је рекао и да су "од једног полицајца, бошњачке националности у Зворнику, добили информацију да се Ибрић последњих месеци чудно понашао и да се приликом молитве у џамији посебно издвајао, да је клањао по вехабијским обичајима".

- Све упућује да је везан с вехабијским покретом. Видећемо да ли је повезан с другим лицима и да ли је ово планирани и појединачни напад, рекао је Лукач.

Лукач је позвао све грађане у Зворнику да остану мирни, истичући да ће полиција, у складу с својим овлашћењима, истражити напад на полицијску станицу у тој општини.

- Позивам све грађане да остану мирни и сви ће добити комплетну информацију о чему се заправо ради, рекао је Лукач, који је после напада на полицијску станицу хитно отишао у Зворник и најавио да ће остати у тој општини и током ноћи.

Он је за РТРС рекао да се нада да неће доћи до било какве освете или било чега што би могло да узнемири РС и БиХ и да ће полиција предузети мере да заштити све грађане.

Лукач је казао и да је разговарао с министром за безбедност Драганом Мектићем и директором СИПА-е Гораном Зубцем и да се очекује долазак тужилаца БиХ у Зворник који ће водити истрагу, будући, како је навео, да се ради о терористичком чину. Влада Републике Српске осудила је на касно вечерас на ванредној седници напад у Зворнику, и позвала на мир и толеранцију.

Како сазнају `Новости`, обавештајне структуре у БиХ су имале још пре три дана информацију да се припрема напад у Зворнику, али су очигледно заказале, јер напад није спречен, а немилосрдно је убијен полицајац. Све безбедносне информације говоре да је реч о терористичком акту који је унапред испланиран.

У приправности су све патроле зворничке и полиције РС које ће данас обезбеђивати све државне установе, школе и вртиће у складу са својим надлежностима. Међутим, то не значи да школе и вртићи неће радити. Ванредне седнице Владе РС и Председништва БиХ поводом терористичког напада биће одржане у Бањалуци и Сарајеву.

Грађани Зворника су били у шоку.

- Чуо сам рафалну паљбу у близини полицијске станице. Осетио сам да се нешто страшно дешава. Побегао сам и сакрио се иза оближњег зида, каже случајни пролазник.

На лице места одмах су стигли и истражиоци Тужилаштва БиХ и Агенције за истраге и заштиту БиХ.

- Агенција је у координацији с МУП РС мобилисала све своје обавештајне капацитете ради прикупљања сазнања и информација у вези с овим догађајем, потврдила је `Новостима` Кристина Јозић, портпарол Агенције.

Обавештајно-безбедносна агенција  је обавестила све агенције у БиХ о могућим новим нападима на полицијске станице широм БиХ. Министар сигурности БиХ Драган Мектић потврдио је да су пре три дана постојала обавештајна сазнања о могућем терористичком нападу.

Председник Меџлиса ИЗ Зворник Мустафа еф. Мухаремовић осудио је напад и убијање и рањавање полицајаца у Зворнику, а цео текст можете прочитати ОВДЕ.

ДОДИК: ТЕРОРИСТИЧКИ АКТ

Председник РС Милорад Додик изјавио да је терористички напад на полицијску станицу у Зворнику доказ да Српска не може да рачуна на обавештајне изворе из БиХ.

- Није било никаквих података о терористичком нападу. То само говори колико безбедносна структура у БиХ функционише и колико има потенцијалних терориста спавача, који су у сваком тренутку спремни да било где направе терористички акт - рекао је Додик.

Он је истакао да је ово напад на институције система и да сигурно није индивидуалан чин, мада ће сви покушати да то на тај начин презентују.

Додик је подсетио да је нападач изабрао као мету напада полицијску станицу, дошао са аутоматском пушком, викао "Алаху акбар" и безочно убио полицајца.

Без обзира што је појединац извршио овај напад, каже Додик, он је морао у некој средини да буде едукован за тако нешто.

- Очигледно је да је ту реч о нападу из верских и терористичких разлога и да је ово терористички акт - рекао је Додик.

Министар унутрашњих послова РС Лукач одмах је мобилисао сву полицију РС и ставио их у стање приправности. Лукач је из Бањалуке, одмах по добијању информације о нападу, хеликоптером отишао у Зворник.

Он је раније упозорио да овај догађај може бити почетак много горих догађања у Српској.

- Нећемо дозволити да терористи владају, безбедност је подигнута на највиши ниво. Говорили смо да је борба против тероризма потребна, морамо заштитити наше полицајце, грађане и установе, јер ово може бити почетак много горих дешавања у РС. Предузећемо све могуће мере да заштитимо грађане. Грађани се такође требају укључити и доставити све евентуалне информације о терористима. Имаћемо одговоре на овакве ствари, нећемо опростити нити заборавити, то сви морају знати, изјавио је Лукач.

ЖЕЛЕ ДА ДЕСТАБИЛИЗУЈУ РС

Експерт за борбу против тероризма Џевад Галијашевић каже за `Новости` да је напад у Зворнику осмишљен ради дестабилизације РС и региона. – Није случајно мета полицијска станица, јер је то у ствари напад на државу и уставни поредак. Бојим се да терористи овим нападом само шаљу поруку на шта су све спремни и шта све планирају да раде у РС и БиХ – упозорио је Галијашевић.

СТЕФАНОВИЋ: САУЧЕШЋЕ ЛУКАЧУ, МЕРЕ ДА СЕ СПРЕЧЕ СЛИЧНИ НАПАДИ

Министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић данас је колеги из Републике Српске Драгану Лукачу изјавио саучешће због напада у Зворнику, истичући да МУП Србије предузима све мере како би спречио сличне појаве на својој територији и пружио подршку Републици Српској у борби против тероризма.

"Министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић разговарао је са министром унутрашњих послова Републике Српске Драганом Лукачем и том приликом изјавио саучешће због погибије полицијског службеника током напада припадника вехабија на полицијску станицу у Зворнику", речено је Танјугу у МУП-у Србије.

НАДЛЕЖНИ НАЈАВИЛИ ОШТРУ АКЦИЈУ ПРОТИВ ТЕРОРИЗМА

Напад на полицијску станицу у Зворнику изазвао је оштра реаговања надлежних у Републици Српској и БиХ.

Министар безбедности БиХ Драган Мектић је рекао да овакве ствари не могу бити толерисане и најавио да ће у сарадњи с Тужилаштвом БиХ отпочети оштру и репресивну акцију.

"Ми више не можемо толерисати овакве ствари ни у каквом облику. Запали смо у огромне проблеме и, ако се не супротставимо томе, само ћемо све дубље тонути. Са Тужилаштвом ћу наћи конкретан одговор на ове проблеме", рекао је кратко Мектић у изјави за `Kliks.ba`.

Тужитељи Тужилаштва БиХ, јавља тај сарајевски портал, на путу су ка Зворнику где се очекује увиђај, потврдио је портпарол Тужилаштва Борис Грубешић.

"Већ смо припадницима МУП-а РС и СИПА-е дали одређена упутства што се тиче самог увиђаја и даљих активности у истрази очекујемо да ће ускоро бити на месту догађаја", рекао је Грубешић истакавши да се више информација може очекивати у уторак ујутру.

Директор СИПА Горан Зубац такође је најавио сузбијање тероризма.

Према његовим речима, напад на полицијску станицу у Зворнику је доказ да у БиХ постоји тероризам, те да је ово изражен тористички напад.

"Са Тужилаштвом и свим осталим агенцијама морамо спровести све мере како бисмо сузбили тероризам или ће доћи време када ће тероризам дефинисати државу", изјавио је Зубац.

Цитат
ВУЧИЋ ПОСЛАО ТЕЛЕГРАМ

Председник Владе Србије Александар Вучић упутио је телеграм саучешца председници владе и председнику Републике Српске, Жељки Цвијановић и Милораду Додику, поводом напада на полицијску станицу у Зворнику, поручивши да је снажно потрешен вешћу о најстрашнијем нападу у којем је страдао полицајац.
"Тешко је у тренуцима велике трагедије наћи речи утехе за породицу човека који је посветио живот очувању мира и безбедности. У име Владе Републике Србије и своје име вама и породици упућем искрено саучешће", наводи се у телеграму премијера Вучића. Oн је најавио да ће Додик заједно са министром унутрашњих послова РС допутовати за два дана у Београд где ће разговарати како са њим тако и министром унутрашњих послова Небојшом Стефановићем.

(Д.Гајић, М. Филиповић, вечерње НОВОСТИ)

"Ухапшене две особе због напада у Зворнику, ОСА: Послали смо упозорење полицијама!"

Балкану прети 100.000 вехабија

После терористичког напада у зворнику, убиства полицајца и рањавања двојице његових колега, процене о нарастајућем радикалном исламизму забрињавајуће

Полицијска станица у Зворнику

ТЕРОРИСТИЧКИ акт Нердина Ибрића, који је у понедељак увече око 19.15, усред полицијске станице у Зворнику уз поклич "Алаху екбер" убио полицајца Драгана Ђурића и ранио његове колеге Жељка Гајића и Стеву Миловановића, забринуо је све са леве, али и са десне обале Дрине. Јер, после "удара" у Бугојну и Сарајеву, реч је о првом нападу вехабија на територији Републике Српске, на само неколико стотина метара од Малог Зворника и Србије.

Бруталност, безобзирност и одлучност Ибрића, који је и сам настрадао у размени ватре са полицајцима, да остави "вехабијски печат", највероватније није нешто што је изашло само из његове главе, већ из глава оних, који овакве и сличне младиће користе у име Алаха зарад убијања недужних људи, попут зворничких полицајаца. Младић, који је у Зворнику завршио Медицинску школу, "одужио се" свом граду и суграђанима на монструозан начин, по рецепту који је спреман у неком од центара зла, које се, одавно, надвило над БиХ, али многи то не желе ни да чују, а камоли да признају.

И док су највиши званичнИци Српске и БиХ у уторак најоштрије осуђивали терористички напад у Зворнику уз поруку да полицијске и безбедносне агенције у земљи морају одмах реаговати и заштитити грађане и институције од овог зла, живот се у граду покрај Дрине полако нормализовао. Било је приметно појачано присуство припадника полиције.

Министар унутрашњих послова РС Драган Лукач рекао је да је ситуација у Зворнику након терористичког напада редовна и да је увиђај завршен.

- Сада се испитују докази и идемо даље у рад са Агенцијом за истраге и заштиту БиХ - рекао је Лукач. - Видећемо шта ће истрага показати.

Стручњаци, међутим, истичу да Зворник није случајно изабран за место напада и истичу да у БиХ, према званичним подацима безбедносних агенција, има око 100.000 вехабија, међу којима је око 4.000 особа опасних по безбедносну ситуацију и које су већ евидентиране у безбедносним системима земље.

Вехабије су БиХ дошле за време рата и као муџахедини су ратовали на страни такозване Армије БиХ. После рата остали су да живе у БиХ што им је омугућиo ратни политички врх на челу са Алијом Изетбеговићем и Странком демократске акције.

Џевад Галијашевић, експерт за борбу против тероризма, каже за "Новости" да су вехабије заузеле велики део БиХ и да их има у сваком делу државе.

- Највише их има у пограничним местима између Федерације БиХ и Републике Српске, попут Маочe, али и око Травника и Жељезног Поља код Зенице - каже Галијашевић. - У суштини, вехабија има на сваком кораку у БиХ. А Зворник је веза између Србије и Републике Српске. То је мост и спона српског народа са две обале Дрине. Овим терористичким нападом вехабије шаљу јасну поруку да је Дрина граница између БиХ и Србије, а не никакав мост и спона српског народа.

Полицијска станица је, како тврде безбедносни аналитичари, одбрана са циљем да се пошаље порука да вехабије могу да нападну најчуваније објекте у Српској, односно једину оружану силу Републике Српске МУП РС.

- Ал каида увек поруке шаље нападајући пре свих цивилне циљеве. Сада када желе да пошаљу поруку да су веома ојачали на неком подручју онда се иде у акције напада на оружане силе - кажу аналитичари. - Када се говори о потенцијалним метама у Српској ту нема правила. Сваки објекат и свако место где се окупљају грађани може бити потенцијална мета. Али и ту мора бити јасна ситуација да би неки напад са великим бројем жртва донео и још јачу акцију и отворен сукоб са вехабијама у БиХ.

ДАН ЖАЛОСТИ У ЦЕЛОЈ БИХ

ВЛАДЕ РС и Федерације БиХ прогласиле су среду, 29. април Даном жалости. На седници Владе РС одређена је делегација која ће присуствовати сахрани настрадалог полицајца Ђурића, а чиниће је потпредседник Владе Антон Касиповић и министри Драган Лукач и Неђо Трнинић.

СТРАДАЛИ ОЧЕВИ

Док медији у РС извештавају о догађају у Зворнику као о терористичком акту, они у ФБиХ настоје да га прикажу као освету убијеног. Медији са наглашеном националном бошњачком оријентацијом преносе да су Нердиновог оца Сејфу убили припадници српских снага 1. јуна 1992. управо на подручју Зворника у њиховом селу Сапна, односно засеоку Кучић Кула, где су живели, а тада је он имао свега годину дана. Средином јуна прве године рата у БиХ у нападу муслиманских екстремиста из Бановића на српско село Жељову код Возуће свирепо је убијен Никола, отац прексиноћ убијеног припадника МУП РС Драгана Ђурића (48). У истом нападу убијен је и Илија, отац једног од рањених полицајаца у Зворнику Жељка Гајића (43). (Љ. Ђ.)

МУАМЕР ЗУКОРЛИЋ: НИЈЕ СЛУЧАЈНО

НАПАД на полицијску станицу у Зворнику је за сваку осуду и представља удар на људске животе, државне институције и међунационалне односе, поручио је санџачки муфтија Муамер Зукорлић и додао да овај догађај не може да користи ни Босни ни Бошњацима. Зато, сматра он, позадину крвавог напада у Зворнику треба потражити међу онима који прижељкују цепање и уништење босанске државе.

- Није случајно да крвави напад на полицијску станицу у Зворнику долази само неколико дана након најаве председника Владе Србије Александра Вучића да је спреман на свеопшти дијалог српског и бошњачког народа - навео је муфтија. - Бошњачки народ не може стати иза оваквих поступака неодговорних појединаца.

Рањени полицајци Жељко Гајић и Стева Миловановић у зворничкој болници

МЛАДЕН БОСИЋ: ОДГОВОРНОСТ
ЗАМЕНИК председавајућег парламента БиХ Младен Босић рекао је да је после грозног терористичког акта, који се десио у Зворнику, велика одговорност на политичарима из реда бошњачког народа.

- Политичари из реда бошњачког народа треба у сарадњи са свима нама да ураде додатне напоре да се ова ситуација и ови џепови потенцијалног тероризма на неки начин ставе под контролу у интересу свих грађана БиХ - поручио је Босић.

ЗАКАЗАЛЕ БЕЗБЕДНОСНЕ СЛУЖБЕ
НАПАД у Зворнику доказ је некоординације и нефункционалности безбедносно - обавештајног сектора у земљи, јер је министар безбедности БиХ Драган Мектић потврдио да су обавештајци још у петак имали информацију да се припрема напад у БиХ, али да нису знали када и где.

- Неопходно је утврдити која безбедносна служба је заказала - рекао је Мектић.

И високи представник у БиХ Валентин Инцко, који је осудио напад, истакао је да је Обавештајно-безбедносна агенција упозорила полицијске агенције у петак да ће се десити напад на једну полицијску станицу!

Инцко је изјавио да је информацију о нападу добио док је био на манифестацији турске културе. Он је додао да не треба журити са оценама да ли се ради о терористичком чину док то не утврди државно тужилаштво.

И директор Дирекције за координацију полицијских тела у БиХ Мирсад Вилић потврдио је да, осим информација да ће на један од објеката у БиХ бити извршен напад и да то може бити и полицијска станица, безбедносне структуре нису знале где и када ће се то десити.

- Немамо више информација осим тога да се знало да ће се нешто десити, а где и када - то нисмо знали - рекао је Вилић.

Експерт за борбу против тероризма Предраг Ћеранић каже, за "Новости", да напад у Зворнику показује да агенције за спровођење закона на нивоу БиХ очигледно не владају ситуацијом на терену.

- Српска очито мора сама да предузима мере заштите уставног поретка и суочи се са свим безбедносним претњама - оценио је Ћеранић. (М. Ф.)

(С. Мишљеновић, М.Филиповић, вечерње НОВОСТИ)

ТЕРОРИЗАМ У ЗВОРНИКУ Мајка убијеног полицајца: Убили ми мужа, а сад и сина

Туга у кући убијеног Драгана Ђурића у зворничком насељу Улице

УБИШЕ ми мужа, Николу, на прагу родне куће, у селу Жељова, код Бановића, одакле нас протераше, чак и без кеса у рукама, а сад, ето, усред Полицијске станице у Зворнику, и мог сина мезимца, Драгана (48), душу од човека.

Овим речима екипу "Новости", у избегличком насељу Улице, које је део села Челопека, дочекала је Стана Ђурић, мајка полицајца кога је у понедељак увече, око 19.15, у Полицијској станици усмртио Нердин Ибрић (24), а његове колеге Стеву Миловановића и Жељка Гајића ранио.

Пред кућом Ђурића тугују чланови фамилије, али и многе комшије из старог и новог краја, пријатељи, кумови, колеге несрећног Драгана. Сви покушавају да утеше мајку.

- Само мајка зна како ово боли, како ово душу разара, како је изгубити сина, и то каквог, кога смо, синоћ, као и обично, испратили у смену, а после неколико минута чули у вестима да нашег Драгана више нема - прича нам старица, док сузе не стају ни Драгановим сестрама Драгици и Љубици, брату Анђелку...

Од сазнања за трагедију, за њих није било сна. Окупљају се комшије да помогну колико и како могу и ублаже бол Ђурићима, као што су, вазда, чинили када су се, после протеривања из старог краја, населили буквално на ледину, док је њихова имовина у ФБиХ потпуно уништена после рата.

- Брат је у полицији од 1993. године. Био је и остаће наш понос, човек који се само може пожелети, а, ето, синоћ је изгубио живот, ни крив ни дужан, усред Полицијске станице - каже нам његов брат Анђелко.

У зворничкој болници су рањени полицајци. У разговору за `Новости` Жељко Гајић рекао је да се осећа добро и да ће остати на интензивној нези, из предострожности, још неко време. Стево Миловановић је, као и колега, још у шоку, али се осећа знатно боље. Време ће, очигледно, бити потребно да зацеле и физичке и ране у душама.

Др Мирослав Продановић рекао нам је да је стање пацијената стабилно и да ће, за сваки случај, уследити додатне дијагностичке процедуре.

Миловановић је задобио прострелну рану десног рамена, има више улазних и излазних рана од гелера. Ране су, како каже, збринуте. Код Гајића су прострелне ране обе шаке, гелер у меким ткивима, који је извађен.

(В.Митрић, Д.Гајић)

Србија помаже РС у одбрани од терора

Састанак руководстава Србије и Српске после терористичког напада. Николић: Република Српска не може сама да се заштити. Додик: Неопходна сарадња са бошњачким народом

ГРАЂАНИ Србије и Републике Српске могу бити мирни, јер ће се учинити све што је могуће, по Уставу и законима, да се обезбеде сигурност и мир и да се не дозволи да се из једне у другу државу прелива терористичко понашање, поручио је председник Србије Томислав Николић после разговора са председником РС Милорадом Додиком и премијером Александром Вучићем о актуелној ситуацији у РС после терористичког напада у Зворнику.

Према оцени Николића, после толико година заједничког живота и покушаја да се оснажи БиХ и у њој потпуно очува РС, десио се инцидент који показује да међународна заједница није успела да конституише много тога у БиХ:

Николић је оценио да РС у "садашњој конституцији БиХ" није довољно спремна да се сама одбрани од нарастајуће опасности фундаментализма и тероризма, због чега је Србија дужна да јој у томе помогне:

Милорад Додик најавио је да ће РС, после немилих догађаја развијати нову стратегију безбедносних структура:

- Сарађиваћемо са федералним органима безбедности, са Хрватском и Србијом, јер знамо да борба против тероризма не може бити изолована. Терориста који је пуцао припада једном народу, али то не значи да цео тај народ баштини исте вредности. Са бошњачким народом у БиХ морамо да сарађујемо како бисмо се супротставили ширењу идеологије екстремног радикализма верског карактера.

РС, додао је Додик, има овлашћења у области полицијских структура, али је указао да су јој "отете" неке надлежности у области правосуђа и безбедности. Подсетивши на сличне догађаје у Бугојну и терористички напад на Амбасаду САД у Сарајеву, Додик није искључио могућност да се нешто слично неће догађати и у будућности.

МЕЂУ РАТНИЦИМА 30 ДРЖАВЉАНА СРБИЈЕ

У СИРИЈУ и Ирак отишло је да се бори више од 30 држављана Србије, а неки од њих су одвели и породице, изјавио је министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић и додао да се за регрутовање користе друштвене мреже на интернету. Према подацима полиције, од тог броја 10 бораца из Србије изгубило је живот.

(Д.Р.Ђ., вечерње НОВОСТИ)

Сахрањен полицајац убијен у Зворнику

На градском гробљу у Каракају код Зворника, уз присуство бројне родбине, пријатеља и суграђана, сахрањен је полицајац Драган Ђурић, кога је на радном месту убио терориста Нердин Ибрић

У име Владе РС сахрани су присуствовали потпредседник Антон Касиповић, министар унутрашњих послова Драган Лукач и министар саобраћаја и веза Неђо Трнинић. У погребној поворци било је, како се процењује, више од две хиљаде душа.

ЕУ ТРАЖИ ТЕМЕЉНУ ИСТРАГУ

Европска унија (ЕУ) очекује темељну истрагу о терористичком нападу у Зворнику, изјавила је портпарол високе представнице ЕУ Маја Коцијанчич.

Она је додала да се очекује блиска сарадња надлежних служби у Босни и Херцеговини на свим нивоима како би се такви инциденти спречили у будућности.

Коцијанчић је на конференцији за новинаре подсетила да је ЕУ, путем своје канцеларије у Сарајеву, оштро осудила напад на полицијску станицу у Зворнику, наводи се у саопштењу.

(Д.Г., вечерње НОВОСТИ)

Цитат
Србија помаже РС у одбрани од терора

Коме ће Тома и Вучић да помогну, тешко њему. Помало ме хвата страх, да они где год да се појаве носе зло и несрећу,а сваки трагичан догађај користе за личну промоцију. Што не помогну Србима на Косову и Метохији који су остављени на милости и немилости шиптарским кољачима. Боље би им било да се не брукају, више је него евидентно да они не могу бити никоме гарант за миран и достојан живот.

Нека је лака земља убијеном полицајцу Драгану Ђурићу, а породици искрено саучешће!

Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #195 послато: Мај 04, 2015, 04:10:48 »

ГМО у Српску стиже преко Федерације

Иако је стриктно забрањен увоз, употреба и транзит, у Српску стиже генетски модификована храна. Последње истраживање: од 45 узорака, 26 било позитивно на ГМО

ПРОПИСИМА у Републици Српској стриктно је забрањен увоз, употреба и производња, чак и транзит преко њене територије производа који садрже генетски модификоване организме (ГМО), али они ипак улазе у Босну и Херцеговину, а самим тим и у Српску, и то преко Федерације!

Ово је, за `Новости`, потврдио и декан Пољопривредног факултета у Бањалуци професор Никола Мићић који каже да је проблем неусклађеност закона у Српској са Законом о ГМО БиХ.

Док Закон о ГМО Републике Српске стриктно забрањује употребу ГМО и њихових производа, укључујући чак и транзит преко подручја РС, Закон о ГМО БиХ то дозвољава, под одговарајућим условима регулисаним Законом и подзаконским актима.

Тако тврдње надлежних да у РС нема ГМ хране падају у воду, јер се преко границе у Федерацији генетски модификована храна и семе могу увести, и лако могу да заврше и на тржишту Српске.

Осим тога, проблем је, кажу стручњаци, и неадекватна оспособљеност наших лабораторија за испитивање присуства на ГМО.

- Ми смо 2008. године на анализу домаћим лабораторијама послали једно семе за које смо сумњали да је ГМ, и та анализа је показала да оно није генетски модификовано. Међутим, кад смо исто семе послали на додатну анализу у Словенију, та анализа је показала присуство ГМО - истиче, за `Новости`, Мићић и напомиње да домаће лабораторије нису акредитоване и немају лиценцу за испитавање на присуство ГМО, односно нису увезане у европску "енгл мрежу".

- Преко нашег ресорног министарства затражили смо да у одговарајућим правилницима мора да стоји да само лабораторија чланица те мреже може да врши испитивања, а не овако како је сада, јер је очито да нико ни не контролише увоз ГМО хране и семена, а још нас на све то лажу о обављеним контролама и резултатима - каже професор Мићић.

Иначе, у последњем Извештају о спроведеном плану праћења хране и хране за животиње у БиХ у 2013. години, који је припремила Агенција за безбедност хране БиХ, а у јулу прошле године усвојио Савет министара БиХ, наводи се да је од око 100 узорака хране за људе и животиње, чак две трећине било позитивно на ГМО!

Цитат
ОРАШЈЕ, ИЗАЧИЋ, БРЧКО

УВОЗНИЦИ кажу да храна која се увози у Републику Српску пролази строге контроле, ради утврђивања присуства генетски модификованих производа. Ипак, тврде, да таква ситуација није на граничном прелазу у Брчком и Федерацији, где таква роба улази без икакве контроле. Према њиховим подацима, храна за животиње без икаквог узимања узорака улази на граничним прелазима Орашје, Изачић и Брчко.

Анализу је урадио Институт за инжењерство и биотехнологију Универзитета у Сарајеву, а узорци су узети у трговачким центрима и фабрикама хране за животиње у 17 градова широм БиХ, од којих је 72 било увозног порекла, а 28 домаћих.

Тестирани су месни производи са састојцима на бази соје, мусли, кукурузне пахуљице, мешане житарице, пекарски производи који садрже кукуруз, међу којима кекс и грицкалице, као и храна за животиње на бази соје и кукуруза.

- Од укупно 45 анализираних узорака хране за људску употребу, 26 узорака је било позитивно, односно утврђено је присуство ГМО, док је 19 узорака било негативно. Од 48 анализираних узорака хране за животиње 41 је био позитиван, док је седам било негативно - наводи се у Извештају.

Стручњаци истичу да је ову област потребно хитно уредити и да треба успоставити систем који би био једнако решен у оба ентитета и на нивоу целе БиХ.

- Док се то не деси, имаћемо хаос на тржишту, какав тренутно јесте у БиХ, у коју улази све и свашта споља - истиче професор Мићић.

Цитат

НИКО НЕМА ДОЗВОЛУ!

У БИХ четири институције поседују опрему и кадрове оспособљене за проналажење ГМО у храни, али засада ниједна не поседује овлашћење за узимање узорака и контролу на присуство генетичких модификација на нивоу БиХ - наводи се у анализи Министарства пољопривреде РС. Лабораторије су упутиле захтев Савету министара БиХ који треба да их овласти за наведене анализе.

(А.Мацановић, вечерње НОВОСТИ)

Ово је врло опасно. Нисам знала да се у овој области разликују закони Републике Српске и БиХ Шокиран

Сачувана

ПЕТАР
Напредни члан
**
Ван мреже Ван мреже

Погледај профил
« Одговор #196 послато: Јул 03, 2015, 15:04:23 »

Na osnovu mog dosadasnjeg životnog iskustva mogu zaključiti da su ljudi u RS zbog novca spremni i rodjenu majku da prodaju(takvih ljudi ima u svakom narodu),mogu zakljuciti da je drustvo u kome živim RS(BiH) korumpirano do krajnjih granica,tako da ova priča oko GMO ne čudi ni najmanje.O tome pisem otkad sam se prijavio na forum.Proizvodjači gledaju da dobiju sto veći prinos(više novca), a za kvalitet ko još mari.Nije to samo  u poljoprivredi i prehehrambenoj inustriji, ali su one najosjetljivije.Narod kupuje najeftinije i opet dolazimo to toga da se sve vrti oko para.Prije 2 godine prijatelj me je uputio kod nekog čovjeka da kupim krompir,ja kod njega kad on kaže moj krompir je marka znam da je u marketima pola marke ali ovaj je 100% domaći,ja mu se zahvalim i kažem da kupujem gdje je jeftinije i odem u market i kupim 50 kg za 25 km.Ovaj primjer se može primjeniti na sve druge namirnice.I da imaš dobra primanja opet postoji velika mogućnost da ti prodavac "uvali" GMO pod domaće.Da bi bio 100 % siguran moraš ili da sam proizvodiš,ili da imaš  prijatelje na selu i lično si se uvjerio da proizvode hranu na prirodan način.O ovome bi se mogla povesti ozbiljna diksusija počevši od inspecije,pa do prodavnica stočne hrane itd.Država BiH je raj zemlja za prevarante,švercere i kriminalce.Pred očima nam je lopovski sitem,samo što je to umotano u šarenu foliju pa se na prvi pogled i ne primjeti.Ipak ljudi uglavnom znaju gdje žive pa se uklapaju,podmićuju,kupuju,postaju poltroni,lažu,kradu,jer ovo vrijeme je vrijeme tih ljudi slabog morala,koji plivaju u ovoj bari.Ljudi moralni ,karakterni nisu pozeljni i oni se drze za budale.Novac je mjerilo uspijeha,imao priliku nije krao znači budala,imao priliku pokrao znači pametan.Sa propadanjem srednje klase u pod klasu propao je i kvalitet.Tema i inspiracija za ozbiljne disksuije pa i za pisanje koliko hoćete, ne treba biti ni pretjerano pametan.Republika Srpska nije slobodna ovo je lazna sloboda za naivne.Prvo Srbija treba da se oslobodi.
Сачувана

БОЖЕ ПРАВДЕ
Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #197 послато: Новембар 26, 2015, 08:46:23 »

Има и неких лепих дешавања којa нам стижу од браће преко Дрине.

Приједор:Ђаци кувају мармеладу, праве сир, крофне, суше јабуке...

Радионица у приједорској Пољопривредно-прехрамбеној школи ради пуном паром. Праве сир, кифле и крофне, суше јабуке и своје производе продају у оквиру школе

ВЕЋ на самом улазу у приједорску Пољопривредно-прехрамбену школу мириси наговештавају да се нешто крчка. Миришу домаћа мармелада, пецива, буреци... Већ се на прву осећа да је овде "у процвату" практична настава прехрамбеног смера.

У прехрамбеној радионици врви од ђака. На први поглед је гужва, али свако добро зна своја задужења. Ђаци и професори организовани су и сложни, а где има слоге, има и успеха. Сви у белом. Овде се "рађају" професионални кувари и пекари. Велики ентузијазам професора "заразио" је и ђаке, па су заједничким снагама на часовима практичне наставе покренули производњу мармеладе од шипка, сира, пекарских и других производа, а суше и јабуке. Своје производе продају у оквиру школе. Најчешћи купци су управо професори, али и родитељи ђака. Спојили су лепо и корисно, јер се зарађени новац враћа школи и улаже у практичну наставу, пре свега у набавку сировина. Ове године школа је од ђака откупљивала прикупљени шипак за домаћу мармеладу, а акција се показала више него успешном.

- Многи моји другови су прикупљали шипак, а школа им је за то плаћала. Тако су зарадили џепарац, а сада уз помоћ професора правимо мармеладу. Стекао сам ново искуство и сада сам знам да припремим мармеладу од шипка. Ипак, није то све, правимо и резанце, макароне, сир, сушимо јабуке, свашта смо научили - каже ученик приједорске Пољопривредно-прехрамбене школе Стефан Кокут.

Овде никога ништа није срамота, засучу рукаве, слушају упутства професора, запиткују о методама и рецептима. Млади пекари кажу да "раде" од пола осам. Праве пите, кифле, крофне, знају да умесе све, и слатко и слано. Овде нико није гладан. И професори и ученици једу властите специјалитете.

- Ми смо веома поносни на своје ђаке. Заинтересовани су за практичну наставу, брзо и лако уче, вредни су. Ове године произвешћемо око 50 килограма мармеладе. Прерађујемо воће, поврће и житарице из школских пластеника, воћњака и са ратарских парцела. Користимо опрему коју смо добили од рудника "Арселор Митал", уз помоћ Агенције "ПРЕДА". У наредном периоду планирамо и отварање школског погона за производњу бундевиног уља и воћног сока од јабуке, који би такође требало адекватно опремити - каже професоркa стручних предмета Сузана Мршић.

Ученици, већ стасити момци и девојке, кажу да ће након школе бити спремни за први посао у струци. Надају се да неће дуго чекати на посао, а да су професионалци "на свом терену", види се већ после десет минута боравка у њиховом друштву. Засад властитим делицијама часте једни друге и своје професоре, али неретко "вежбају" у кухињи и кад дођу кући.

ШКОЛСКИ ВОЋЊАК

Ова школа посебно је поносна на своју практичну наставу. Ђаци и професори брину и о школском воћњаку у којем је засађено више од 600 садница неколико сорти јабука, узгајају хељду од које праве брашно, али и касно поврће, бундеве, гљиве шитаки и буковаче.

- Наш циљ је био да за ђаке прехрамбене струке организујемо практичну наставу унутар школе, по узору на пољопривредни смер наше школе, јер се то показало више него успешно. Сами производимо, сами прерађујемо, а деца уче - каже директор школе Младен Дражић.

(Г.Вила вечерње НОВОСТИ)

Баш је лепо ово чути. Нарочито нешто попут ове реченице само може да обрадује, "Овде нико није гладан. И професори и ученици једу властите специјалитете"

Ово је пример како се може са мало постићи да не буде глади!

« Последња измена: Новембар 26, 2015, 17:35:41 Гога » Сачувана

Zeka
Ветеран
Ван мреже Ван мреже

Zeka

Погледај профил
« Одговор #198 послато: Децембар 22, 2015, 10:45:25 »

Агентуре хаоса - Хибридни рат против Српске

Хибридни рат је постао главни тип међународног конфликта. Он је у основи мултидимензионалан, са широком лепезом адаптирајућих активности, јер се креатори овог типа ратовања прилагођавају ситуацији и своју дјелатност усмјеравају на стварање економских притисака, воде информацијски рат, па и класичну пропаганду којом шире дефетизам, дезоријентацију, несигурност, страх.

Грађани су изложени информацијским ударима, а путем медија се припремају на хапшење одговорних за наводни криминал, што су обично носиоци најважнијих функција, који су од почетка кампање означени као мете. Од оних који су блиски владајућој структури траже се сарадња и признање, а заузврат нуди аболиција, као што је то било у често истицаном случају Санадер. Крајњи циљ је да незадовољни грађани, односно нерегуларне групе, на јуриш заузму институције, изврше хапшења или убиство неког из позиције. Нове лидере грађани треба да виде у дуго припреманим политичким пијунима, а то су обично особе које су придобијене манипулацијама, убијеђене да раде исправну ствар, или то чине свјесно ради будућих позиција, а неки једноставно раде за новац. Основ операција су манипулације и дезинформације. Провокатори и играчи на терену припремају сцену, а у теорији се обично називају агентима хаоса. Сврха хибридних активности и јесте стварање хаоса, који се затим усмјерава или претвара у оружане сукобе. При томе се користи егоизам једне од страна у сукобу, употребљавају се фрустриране личности изостављене из власти, а које је лако придобити и њима манипулисати. Што је више тих особа лакше је поставити кулисе иза којих се крију главни извођачи радова. Убачени провокатори у завршној фази пуцају на грађане или на полицију (што је виђено у Кијеву).

Против Републике Српске је покренут хибридни рат, али је и цијели Балкан изложен читавом арсеналу метода хибридног рата. Неоосманске претензије Турске према Балкану, Ираку, Сирији и Јерменији су познате. Ердоган има невјероватне аспирације према туђим територијама. По њему Турска империја треба да обухвати већину грчких острва (Лезбос, Родос, Крит), Пелопонез, и већи дио Балкана. С друге стране, Сједињеним Државама и Великој Британији познато је да не могу контролисати везу Европе и Азије ако не контролишу Балкан, поготово Србију, Републику Српску и Македонију. На тај начин би уједно контролисали ЕУ и будуће бенефите од новог „пута свиле“, чиме би условљавали Кину и Русију. Стога НАТО планира да инкорпорира Србију и БиХ, како би опколио Русију, остварио контролу пута према Евроазији и Централној Азији. Такође, користећи утицај Турске на туркофонске земље на Кавказу и Подкавказју, показује намјеру да и те земље прими у своје окриље. Прва новопримљена чланица треба да буде Грузија. Како ће се ствари одвијати зависиће од одговора Русије и Кине.

Ставови представника међународне заједнице у БиХ као и појединих амбасадора су неконзистентни, непримјерени, и не доприносе стабилности и помирењу у БиХ. Ако се изјаве упореде може се закључити да су синхронизоване, подударне, али увијек различите конотације. Широк је дијапазон изјава типа да „Српска мора поштовати Дејтон“ (што је стандардна замјена теза, јер су сви потези које Српска повлачи у функцији одбране Дејтона) до изјава о праву на референдум, које су комплементарне са изјавама лидерима опозиционог Савеза за промјене да референдум не треба користити због сваке „ситнице“, да референдум не треба профанисати и слично. Све изјаве које у том смислу циркулишу босанскохерцеговачким медијима су избалансиране и филингрански сложене по правилима Џина Шарпа из његовог приручника за подизање побуна „Од диктатуре до демократије“. Шарпове методе су, опет, само дио псиоп операција. Изјавама се подиже градација, сугерише да је потребно водити борбу против корупције, а америчка амбасадорка Морин Кормак је на твитер налогу написала да се нада да ће у сљедећој години бити ухапшен бар један корумпирани политичар. Ко је год то прочитао, јасно му је ко је мета, шта је циљ и ко су егзекутори. Градација и динамика воде до тајминга, а тајминг се одређује изјавом да наводно постоји десет особа на топ листи корумпираних, при чему се не наводи гдје се они налазе, односно из којег су ентитета. Јасно је да се мисли на челнике СНСД, партије Милорада Додика, и њима блиске људе у пословном свијету. Нико уопште не спомиње десет милијарди долара, донираних Федерацији БиХ одмах након завршетка рата, нико не покреће питање како је тај новац потрошен, иако су у јавности одавно присутне оптужбе да је већи дио донација покраден. У Федерацији као да нема корупције, незапослених, сиромаштва. Западна номенклатура у Сарајеву, ради драматургије сазива хитну сједницу ПИК-а, чиме сама себи даје додатну снагу. Српској се поводом одлуке Владе о прекиду сарадње са Тужилаштвом и Судом БиХ, приговара да мора поштовати владавину права. То у практичном смислу представља додатно указивање на мету – Републику Српску и СНСД који је сада води.

Поређењем изјава изманипулисаног дијела опозиције, односно појединих опозиционих лидера у Републици Српској, увиђа се велика сличност у погледу избора тематике, актера, личности и институција Српске које су мете. Западна номенклатура у Сарајеву одустала је од намјере да предсједника Додика јавно означи као диктатора или терористу, а одустали су и од оружаног напада, јер је то процијењено као потпуно погрешан потез. Опредијелили су се за перфидније методе. Запад рачуна на српско-српске сукобе и немире. Након што су анализирали тренутну ситуацију, увидјели су да предсједник Додик предузима активну противодбрану, која је за корак испред оног што чини опозиција, те су додатно инструисали лидере изманипулисаног дијела опозиције, који су почели да дају озбиљно компоноване изјаве.

Међутим, дају се и изјаве које се већ сутрадан доводе у питање, како би се створила што већа пометња. То се најбоље види из изјава министра безбједности Драгана Мектића, који је на министраску позицију дошао као кадар СДС-а. На примјер, поводом прекида сарадње Муп-а Српске и СИПА, прва Мектићева изјава гласила је да представници СИПА и Муп-а Српске „треба да сједну и договоре се“, а недуго затим изјавио је да он неће да разговара ни са предсједником Додиком, да неће ићи у Бања Луку на састанак с министром Драганом Лукачем, и да ће СИПА радити по своме. Мектићеве изјаве су у међусобној супротности, а његов наступ подржан је из неких амбасада и од политичког Сарајева различитим пријетњама упућеним Муп-у Српске, у смислу да ће они који буду пуцали у припаднике СИПА кривично одговарати. Мектић јавно оптужује предсједника Српске за криминал, при чему оптужује и пресуђује, понаша се час као директор СИПА, час као опозиција. Он држи предавања уставној категорији – полицији Српске, с намјером да створи перцепцију да је Муп Српске само сервис Сарајева. Уговор који треба да потпишу представници СИПА и Муп-а Српске, прво прихвати, а сутрадан изјави да нема потребе за потписивањем уговора јер он постоји већ десет година итд. Према Дејтону, надлежност у области безбједности имају ентитети, безбједност је уставна категорија, СИПА без сагласности Муп-а Српске не би требало да приводи лица на територији Републике Српске. Српска је само дио надлежности из области безбједности пренијела на ниво БиХ, а не све, како то приказује Сарајево.

За очекивати је даље демонизовање предсједника Српске Додика, Владе Српске, а нарочито полиције. У плану је да се Бања Лука оквалификује као генератор кризе и сукоба. Од опозиције се очекује да борбу институција Српске за очување надлежности оквалификује као изазивање сукоба ради одбране предсједника Додика и „његових криминалаца“. Све указује да је у припреми примјена насиља укомпонована у политичке притиске. Рачуна се на дефетизам који се плански стимулише, и на то да ће дио позиције напустити владајућу коалицију уз образложење да „неће да гину за Додика“.

Како Српска може да опстане? Тако што у њеним институцијама треба да схвате да је борба за ум и душу сваког појединца данас најважнији фронт. Преко културних мрежа, цивилне заштите и Муп-а треба се вратити на вриједности друштвене самозаштите, као што су препознавање агитатора, провокатора, непознатих група чудног понашања. Потребно је држати предавањима о тероризму, објаснити како реаговати у случају терористичког акта и коме јавити на уочене сумњиве активности.

Предараг Ћеранић
фсксрб

Сачувана

Zeka
Ветеран
Ван мреже Ван мреже

Zeka

Погледај профил
« Одговор #199 послато: Децембар 25, 2015, 10:40:25 »

Програм обиљежавања стогодишњице страдања Срба

Архијерејско намјесништво добојско и Центар за културу и образовање Добој, организују обиљежавање стогодишњице страдања Срба у Добојском логору од стране аустро-угарског окупатора, према следећем програму:

Субота, 26. децембар

17 часова – Изложба архивских докумената, фотографија и предмета у Музеју у Добоју: Добојски логор – култура сјећања (1915 – 2015)
18 часова – Духовна академија - Страдалницима Добојског логора (1915 -1917)

Недјеља, 27. Децембар

9 часова - Света Архијерејска литургија у храму Св. Апостола Петра и Павла, служи Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански Господин Хризостом, а затим парастос новомученицима добојским, жртвама Логора и Добојског мучилишта.

Вјечним сјећањем на наше страдале претке, и свијешћу о страдању Срба Добојског логора, чувамо будућност за потомке!

(mojdoboj)
Сачувана

Странице: 1 2 3 [4] 5   Иди горе
  Штампај  

Пребаци се на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC

Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!