forum

*
Добродошли, Гост. Молим вас пријавите се или се региструјте. Септембар 24, 2020, 15:33:27

Пријавите се корисничким именом, лозинком и дужином сесије

logo

Прикључите се дискусији, изнесите своје мишљење, дaјте свој допринос борби за праве вредности! › Регистрација
Странице: [1] 2   Иди доле
  Штампај  
Аутор Тема: ДАРУЈМО реч  (Прочитано 10936 пута)
Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Поруке: 12584

Погледај профил
« послато: Април 15, 2012, 08:30:32 »

ТОПЛА, МУДРА, УЧЕНА, ПЕСНИЧКА, ПРОЗНА, НАУЧНА, ДУХОВНА, СВЕТОВНА..

ДАРУЈМО РЕЧ

Треба нам реч. Треба нам књига.

ТОПЛА, МУДРА, УЧЕНА, ПЕСНИЧКА, ПРОЗНА, НАУЧНА, ДУХОВНА, СВЕТОВНА...

НАПИСАНА РЕЧ потребна је !

Реч која лечи. Која враћа у села.

Треба нам књига.

Да је вратимо у села заједно са легендама, митовима,традицијом, славном историјом, бајкама и причама.

Треба нам књига.

Библија. Буквар. Читанка. Словарица. Земљопис. Речник. Приповетка. Роман.

Треба нам извориште знања. Освешћење. Повратак коренима. Селу. Природи.

Треба нам и књига светска. Страна. Да нас укори или подучи. Да знамо оно што нисмо знали, да научимо, да поново верујемо у реч.

У човека. У себе.

ДАРУЈМО РЕЧ.

Ако свако поклони по једну књигу, свако село имаће своју библиотеку.

Бољи живот за села.

ДАРУЈМО РЕЧ – нека књига врати смех у авлије села. Нека врати децу, обнови школе, распири огњишта, напуни амбаре.

ДАРУЈ РЕЧ – ПОКЛОНИ КЊИГУ.

Треба нам реч. Треба нам књига.

ТОПЛА, МУДРА, УЧЕНА, ПЕСНИЧКА, ПРОЗНА, НАУЧНА, ДУХОВНА, СВЕТОВНА...  НАПИСАНА РЕЧ потребна је !

..да свако село у Србији добије своју библиотеку...

Дарујмо реч!

(Зорица Сентић)

« Последња измена: Август 10, 2015, 23:32:56 Гога » Сачувана

* Моје племе сном мртвијем спава *
Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #1 послато: Април 16, 2012, 06:57:32 »

Цитат
"Мартин Лутер Кинг је рекао: I have a dream - Ја имам један сан. Ја немам само један. Имам их више. Можда и превише. Последњи пут када сам бројала на прстима беше их хиљаду деветсто педесет и пет, и све их записујем. Имам један велики сан, један надсан, суперсан, сан снова... толико велики да је потребно да га више нас одсања да би се остварио. Сањајте га са мном... ... да сва села у Србији имају своју БИБЛИОТЕКУ! ...а знамо сви, ако сањамо јако и гласно, паметно и отворених очију, чаробњаци свих могоућих и лепих успеха биће са нама... и и остварићемо сан. Верујте. Верујте у мене, а ја ћу у вас!

Зорица Сентић"

Цитат
„Поздрављам ову племениту замисао Зорице Сентић и подржавам је и верујем да ће је поздравити и подржати други писци“.

Добрица Ерић

Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #2 послато: Април 17, 2012, 02:46:56 »

Д А Р У Ј М О    Р Е Ч

На сугестију наше младе и вредне учитељице Весне Ивановић из ОШ  "Миливоје Боровић" отворим сајт "Дарујмо Реч", кад оно – давно прижељкивано изненадђење. Наша драга поетеса Зорица Сентић већ одавно је из свог предивог "сна", "супер сна", "сна снова", покренула снове великог броја сањара који су је подржали и поверовали јој на реч и послали велики број књига на одговарајуће адресе школа, а Весна ми данас јавља да је њена школа већ добила око 1000 књига.

Срећан што се у ово тмурно време, загађено профитом, преварама и подвалама, јавила, и што траје једна идеја "чиста" као планински поток, поникла "из самог срца и душе", идеја која блиста, храбри, улива наду у успех, зрачи, подстиче, идеја којој се верује, јер "Лако је одржати предавање, а тешко је одржати реч". Нашој храброј земљакињи која је недавно научила српски, сви које видим на сајту већ верују и књиге већ путују. Е, и ја сам срећан што ми се враћа вера у људе, што се, као у моје време, јављају зачеци неких акција, као када смо за шест месеци знали да изградимо пругу Шамац-Сарајево (дугу 90 км), када за нас није било немогућег, када сам као учитељ на коњу у бисагама доносио књиге из чајетинске библиотеке. Њу је основао и прво је волонтерски, а после професионално, водио Љубиша-Пујо Ђенић (који је тада, 1946. године, имао само 4 разреда основне школе) и који је први носилац Вукове награде у Србији. Пујо ме је касније, када сам био директор  Прогимназије у Чајетини, молио да преко наших ученика достављамо књиге његовим читаоцима у златиборском срезу и по 40 км далеко, до Љубише на пример.

А ја сам се и поодавно дружио са књигом, још од прве "Песмарице" коју сам на Видовдан 1936. добио као дар "најбољем ученику ОШ у Мачкату". На посвети је још стајало "Поклон Радомира Стојановића, трговца из Београда". Дакле, књига од 600 страна са 100 Вукових (народних) песама и то "на дар", па ме зато и данас ове речи враћају у најранију младост, када сам постао човек, спреман не само да прима дарове, већ и да их дарује, јер сам негде прочитао да после нас најдуже остаје оно што смо поклонили.

Када сам прочитао ту лепу причу наше драге Зорице, сетих се нашег Слободана Павловића, градитеља који је недавно о свом трошку саградио "Павловића ћуприју" на Дрини, која повезује Србију и Републику Српску. Овај сањар је отишао у свет и радио, радио и "будан сањао" и, како је рекао: "Што сам сањао све сам остварио. И нисам стао. Сањам после тога јос жешће, и тако продужавам живот".

Ја, што би рекли Златиборци, "ћерам" 88. годину (а пола живота продје к`о дланом о длан - што је говорио мој деда), и реших са одушевљењем да се придружим овој акцији, јер је од извора дивна, лисена свих подвала и сујета, племенита, и као таква улива наду и показује прве резултате успеха, а "најбоље успева успех".

Дароваћу најмање 100 одговарајућих књига ОШ "Миливоје Боровић" у Мачкату, школи у којој сам примио прве и све најлепше дарове у животу, од мог предивног учитеља Драгољуба Жиравца (са којим сам седамдесетих година прошлог века покренуо сличну акцију,те смо, сваки за свој рачун, основали при школи фондације, које је немилосрдна инфлација обезвредила).

Као човек од акције и са великим искуством нудим своју подршку. Имам књига, немам пара, јер, сам целог живота помагао добровољне акције и није ми жао.

Драгој Зорици, за сада, поклањам своју књигу “Мозаик Сећања” са стотинак "цртица" из мог живота.

Са жељом да овај велики подухват буде успешан и дугог века, Зорици и свим организаторима који су акцију довели довде,

Срдачан поздрав,

Милија Ј. Кнежевић, професор и новинар

Београд, 11. април 2012. године

Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #3 послато: Мај 15, 2012, 10:28:44 »

Писмо Данијеле Станковић

Драга Зорице,
разговарала сам са својим ђацима и сви су се сложили да им је жао што више не добијају књиге, оно што имају су већ прочитали, а ближи се и распуст. Договорили су се да напишу једну песму и подсете добре људе шта књиге значе њиховој малој школи.

Чуде ми се другови
што нестрпљиво очекујем књиге,
што више не марим
за школске бриге.
А нико од њих не зна
да постоји једна Весна
која наставници помаже
у библиотеци књиге да слаже.
За помоћ Весна мене бира,
полице су високе,
а ја зачас скокнем
и на столицу се попнем.
Гледамо се испод ока
док листамо књиге,
рађа се љубав нова
између два школска звона.
Ето зато очекујем пакет
акције "Дарујмо реч",
а са књигама ћемо се снаћи
ја и Весна већ.
Само још нешто,
да ме погрешно не разумете,
волим и ја да читам,
ал'прво њу за савет питам.
Све у свему, књига ми помаже
да ми дружење са Весном буде слађе.

Велики поздрав из Свођа!
Данијела Станковић

Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #4 послато: Мај 20, 2012, 05:10:41 »

Ивана Кузмановић: осмех и лепа реч лековита моћ љубави

Лепота даривања дотиче срце и онога који даје, и онога који прима. Греше они који мисле да поклања само онај који много има. "Јер најплеменитији човек није онај који даје највише, већ онај који даје највише од онога што има" И веома често заборавимо да осмех и лепу реч можемо даривати увек и свима, као и да то има лековиту моћ љубави и може улепшати дане многима. Зорица нас је позвала да даривањем писане речи оплеменимо сопствену душу и хвала јој на томе.
А ја желим да нас све подсетим, да када не можемо даривати писану, усмена је та за коју нема препрека. Оно што се најчешће тада догоди јесте да нам широкогрудо буде узвраћена... јер Љубав се Љубављу умножава...
Ивана Кузмановић

Ивана Кузмановић и њен супруг даровали су више од 3oo књига акцији "Дарујмо реч"

« Последња измена: Август 10, 2015, 23:37:23 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #5 послато: Мај 20, 2012, 05:30:22 »

Давне 2000. неко ме је питао

Шта ја мислим о Србији?!... и у његовој тишини после узвика, чула сам тачно његово питање... хтео је да уђе у политичку сферу.

Одговорила сам да ја не знам да мислим, ја знам да радим и показала бих како треба да се ради и како решити неке ситне проблеме... ал' то није само рецепт за Србију, већ за било где.

И то није само рецепт за недостатак књига, већ и за пуно шта... ал' треба унети ЉУБАВ У РЕЦЕПТ! И потребни сте и ви поштовани новинари... Не само индиректна питања...

-„Ах“, рекао је новинар... чудећи се, „Па да, треба имати идеје попут ваших, мало луцкасте... ал' шта вреди госпођо; Ово је Србија“!

Ух, још дан данас чујем те речи... и чула сам их често!

Не драги новинаре, није довољна идеја, идеје имају сви, треба да се ради !!! Да, у мом селу се каже, „да се рмба и да се засучу рукави“!

Отварам заграду...о свему смо попричали те давне 2005. Слала сам њему, као и многима, најмање два и-меила месечно... затварам заграду

Да се дође до овога што ћете видети ниже, требало је доста рада ал' требало је и да се покаже на једном блогу ...http://darujmorec.blog.rs

Хвала безмерно Александру САШИ Поповићу из Ниша, за дивну сарадњу.

Захваљујуци њему, знате шта сам све МИСЛИЛА о Србији.

Да није било њега, ништа не би било од мојих идеја, акција не би успела!!! Да сам министар, што никада нећу бити, узела бих Сашу за помоћника, и дала бих му плату већу од моје!

Надам се да ће новинар сада да разуме „моју сферу“.

Да, поштовани новинаре, није само до идеје, нисам ја измислила врућу воду, ал' ја притиснем дугме да вода потече... И имам паметњака као сардника!

Проблем може да се реши и без политике, и без новца, и без секса и ако је жена "луда"... и не зна српски језик!

Да сте ви помогли да се за идеју дозна, још брже би успели!

То сам тада хтела да вам кажем, али ви нисте ни то разумели. Уствари, ви ме нисте ни слушали!

Ви сте у свему томе видели да се ја рекламирам... а не ово што ћете да прочитате доле!!!

Зорица Сентић

ПС Докази су временом сами дошли! Рекла сам вам да сачекате... ви сте хтели да успем за 24 часа... Но, нисам имала чаробни штапић!

"Деца сада сваког дана остају дуже у сколи,

организовали смо час читања, што су са одушевљењем прихватили.

Сада читају и они ученици који су имали проблема са техником читања

и квалитет читања се побољшао за ово кратко време.

Штета што се ближи крај школске године“ .

Слађана Димчић, Основна школа "1.мај", село Вртогош, 17521 Ристовац
« Последња измена: Мај 20, 2012, 09:03:07 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #6 послато: Јун 07, 2012, 07:35:58 »

У Нишу 13.06.2012.
У Сврљигу 14.06.2012.
књижевно вече Зорице Сентић и ДАРУЈМО РЕЧ
 у Културном центру, са почетком у 19h

ДОЂИТЕ И ДАРУЈТЕ ЈЕДНУ ИЛИ ВИШЕ КЊИГА КОЈА  ЋЕ БИТИ ПОКЛОЊЕНА НЕКОМ СЕЛУ     
-Дарујмо реч- ...да свако село у Србији добије своју библиотеку...-Дарујмо реч-

« Последња измена: Август 10, 2015, 23:42:21 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #7 послато: Јун 13, 2012, 03:35:44 »

Пакет из Аустралије за ОШ Вртогош

"Драга браћо и сестре!

Драги ђаци,професори,учитељи и наставници!

Апел песникиње Зорице Сентић, "Дарујмо реч" нашао сам у нашем "Српском Гласу" који вам шаљем да погледате. Књиге сам неке купио, а неке сам већ имао, тако да сам то све ставио и сложио у ову кутију и попунио још неким часописима. Ово упућујем бродом са осталим пакетима који путују за земљу Србију. Свак шаље свашта, па боље је и то него ништа. Ово вам долази из Перта Западна Аустралија, а могуће је да тако нешто добијете и из источне стране. Ово је нешто најбоље што је Зорица могла смислити, јер многе књиге леже по полицама на свим странама Србије и Дијаспоре на чистом српском језику и написане нашом предивном ћирилицом, а зна се да су сва могућа знања ове планете у књигама. Само ако их неко чита, онда су су то мртва слова на папиру и празне главе оних који неће или немају шта да читају. Тако је једном један момак носио доста књига под руком. И на питање другог момка: "Шта то носиш?" овај одговори"Ево носим књиге." "А шта ће ти толике књиге?" "Требају ми! Кад немам у глави, оно макар да носим у књигама!" Зато ђаци, читајте књиге и наоружајте се знањем да њиме донесете срећу и себи и другима!

Срдачно вас поздрављамо све скупа и желимо пуно среће, здравља и весеља!!!"

Душан Гајић Жоља -Перт-Западна Аустралија

« Последња измена: Август 10, 2015, 23:50:59 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #8 послато: Јун 22, 2012, 04:53:24 »

Уколико имате

- ентузијазам који вам је можда заостао у неком џепу

- енергију коју можда не видите, ал` она је у вама

- мотивацију коју можда немате, ал` ја ћу вам је дати

- ако се досађујете и лајкујете цео дан виртуалне кафице и руже без мириса

- и деморалисани сте, али то се деси и највећима и најбогатијима,

- и ако не знате шта  ДАНАС...

- и ако имате мало слободног времена ОВЕ НЕДЕЉЕ

потребни сте акцији  
ДАРУЈМО РЕЧ

ево како ћемо:

- причајте о акцији,

- пишите о акцији,

- делите линк сајта,

и то је већ велика  ПОМОЋ!

- сакупљајте књиге, то је још већа помоћ,

- носите их у неку школу,  ФОТОГРАФИШИТЕ ... волим  фото-романе,

- сакупљајте књиге за ваше село ... или село у ком вам се мама родила

и видећете да ћете себе опет пронаћи , ако сте се можда изгубили у овом ВИРТУАЛНОМ ВРЕМЕНУ

Опасне су виртуалне стазе за оне који немају добру опрему!

РАДИТЕ НЕШТО КОНКРЕТНО. ТО ЈЕ ЗА ВАШЕ ДОБРО, А И ЗА БОЉЕ СУТРА ...

АКО МИ НЕ ВЕРУЈЕТЕ  ...ПРОБАЈТЕ!

Шта  вас кошта ?

Кошта само мало времена које ионако трошите на лајкове песама познатих певача.

Они су звезде и без вас. Ви им не требате.

А ДЕЦИ У СЕЛИМА... ТРЕБАТЕ БАШ ВИ...

ХВАЛА ОД СРЦА

Зорица Сентић

« Последња измена: Август 10, 2015, 23:56:52 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #9 послато: Јул 05, 2012, 21:57:46 »

Поклони своје књиге ђацима и библиотеци основне школе у селу – акција "Дарујмо реч"

Хуманитарна акција "Дарујмо реч – да свако село у Србији добије библиотеку"

Зорица Сентић (1955), песникиња из Кана, пореклом из Србије, рођењем Скопљанка, године 2007. дошла је у своју Србију с великом намером да покрене велику акцију "Дарујмо реч – да свако село у Србији добије библиотеку". Није могла да нађе бољи тренутак да учини нешто, велико нешто за своју земљу, чија се села сваким даном осипају. Акција траје, акцију су подржали и подржавају и појединци и установе и медији. Деца се радују, села. Све што се тражи, јесте књига на поклон селу, прочитана или нова, и мало, и мало више – љубави за село.

Први пакет од 5 000 књига, који је Зорица Сентић прикупила на Сајму књига у Београду 2007.  – Министарство за дијаспору јој је одобрило штанд, упућен је Основној школи "Вук Караџић" у њеном селу Левосоју, општина Бујановац. Од тада, акција је у замаху. Зорица Сентић је неуморна.

Зорица Сентић човек је ретке људске лепоте. Велико срце, широких руку, топлих очију, дивне речи. Њене три књиге искрене поезије:

"Угаси тишину", Врање, 2005,

"Угаси тишину, угаси тишинУ / бр. 2 / ја нâс волим",

"Приче-не-приче", Хектор принт, Београд, 2009,

... и хиљаде песама и писама, и много превода на многе језике, и хиљаде песама и писама које свакодневно добија са много страна, ова велика акција, њени промотивни наступи широм Србије и у Француској, и још много њенога посла – најбоље говоре о овој великој жени.

Зорица Сентић пише на свом, српском језику, на македонском, и на језику своје друге домовине, на француском.

У "Башти Балкана", ако је пригрли, могла би дивно да цвета ова велика хуманитарна акција "Дарујмо реч – да свако село у Србији добије библиотеку".

ХВАЛА ОД СРЦА!

( Веселинка Стојковић)

« Последња измена: Август 10, 2015, 23:59:40 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #10 послато: Јул 07, 2012, 04:24:35 »

И Н Т Е Р В Ј У

УГАСИ ТИШИНУ

Зорица Сентић живи и пише у Француској. За себе каже да се три пута родила, а српски језик је научила у петој деценији живота. Сада пише и на српском и на француском језику. Зорица Сентић је оснивач акције "Дарујмо реч" и спроводи је успешно већ неколико година. Оснивач је и неких других акција у Србији.

Разговор водила: Александра Митић

Жеља јој је да свако село у Србији има своју библиотеку и да свако дете у Србији заволи књигу.

Добила је и награду за добротвора године. Жели и Нобелову награду. "Нека речи остану да живе и после мене."

Састале смо се средином маја, у бару хотела "Нишки цвет" у Нишу, где је предходно вече имала врло успешну промоцију својих књига, у оквиру поменуте акције. Прикупила је доста књига и кренула даље. Овом приликом вам преносим само део нашег разговора. Други део, ћу оставити за неку другу прилику. Зорица Сентић ће још дуго имати шта да каже својим читаоцима, сународницима и свим људима на свету који знају да "угасе тишину".

Јесте ли успели да се сретнете са Емиром Кустурицом?

- Не. Промашила сам га неколико пута. Потражила сам Кустурицу једном приликом у Кану, током фестивала и наишла сам на његову врло нељубазну секретарицу или сарадницу. Не схватам, зашто је тој господјици било тешко да буде љубазна са мном? То је био други пут да сам промашила Емира Кустурицу. Потом сам му послала своје три књиге и нисам добила баш никакав одговор ни од њега, ни од његових сарадника.

Примили сте награду "Васа Пелагић" за добротвора 2009. године? Та награда се додељује за врхунска остварења у образовању?

- Да, поносна сам на ту награду, мада признајем да о Васи Пелагићу нисам ништа знала, док ту награду нисам добила. Онда сам читала и сазнала колико је он био велики човек, а његови савременици су га чак прогласили лудим за живота. Зар човек мора у Србији да умре, или да оде далеко да би његови сународници схватили колико је тај он значајан? Шта је било са Николом Теслом? Зашто се аеродром тек од скора зове његовим именом? Или са Зораном Дјиндјићем? Зар ће мене људи овде да саслушају тек кад будем умрла? Овде у Србији ће неко радије да погледа моје ципеле, него да саслуша шта имам да кажем.

О писању на српском језику?

- Да ми је неко 2003. рекао да ће моја књига да изадје на српском, не бих веровала. Ја сам сазнала да ће моја књига на српском језику бити одштампана тек 2004. До тада, нисам ни сањала. Имала сам жељу да научим српски језик још 1998. јер нисам до тада била задовољна преводима. Зато сам научила српски језик, да бих сама себе преводила.

Какав је доживљај читати Превера у оригиналу?

- Превера на српском нисам читала, али његову сам поезију превазишла са 14 – 15 година.

Шта сте волели да читате?

- Читала сам неке техничке књиге о моди. Ето, то ме је занимало. Занимала ме је психологија. Мало више сам читала Фројда и једно време сам се заљубила у њега. Увек сам имала интересовање за тако неке нечујне ствари. Као дете сам покушала да објасним другима да се нечујно чује. Тек када се заборави материјално и када се човекова душа посматра, а не његова површина, онда можда можете да чујете нечујно.

О успеху?

- Када имате јаку жељу, морате успети. Немогуће не постоји. Сама реч немогуће у себи садржи реч могуће и тако је у свим језицима света. Оно што је данас утопија, сутра ће бити реалност. То нам је доказао Жил Верн.

О својој колекцији шешира?

-Мода ме је одувек занимала. Увек сам нешто на својој гардероби додавала и преправљала. Желела сам да у својој гардероби будем препознатљива. Први шешир сам направила када сам схватила да сам свој нови шешир платила онолико колико би било довољно да стотинак деце у Африци не гладује месец дана. Тог тренутка сам тај нови шешир раставила на делове и од мамине завесе направила други – бољи. Сада сам врло успешна у прављењу шешира и добро истренирана.

Како Французи гледају на Србију? Да ли постоји неко историјско сећање (на пр.I светски рат) због којег су Французи благонаклони према Србима?

- Један од одговора на ово питање може бити моја песма "Воћка". Али сада ћу нешто да додам. Независно од ратова првог, другог или овог задњег... Французи не знају где је Србија. Зато они и не могу имати никакво мишљење о Србији. Да би упознао један народ, требало би да рецимо упознаш музику тог народа. Французи не препознају српску музику. Они знају за Ђоковића, Ђјоковића и Ђјоковића, затим знају за Кустурицу, па за Бреговића, па опет за Ђоковића. И то је то. Ми не умемо да се представимо у свом раскошном таленту ни Французима, нити било где у свету. Ђоковића није држава подржала. Он је сам успео уз подршку своје породице. И то је наш проблем. Опет кажем, Французи не знају за Србију. Они који знају – они је цене, али њих је мало. Наш је проблем што нисмо сложни, нисмо јединствени. Не може човек сам кренути у акцију. Нико не може ништа сам. За тај проблем су, по мени, одговорни људи из министарства за дијаспору.

Какву сарадњу имате са нашим министарством за дијаспору?

- Мени лично нису ништа помогли. Ја од њих не тражим ништа, али када ти, као Србин из расејања удјеш у Министарство дијаспоре очекујеш нешто... било шта. Њих је баш брига. Они не умеју да изрекламирају своју земљу у свету. Они не умеју да подрже ни талентоване људе, ни оригиналне производе, ни културу своје земље у иностранству.

Шта биште поручили читаоцима "Огледала" у Америци?

- Ако желите да помогнете својој земљи, размишљајте о српској деци. Организујте групу малишана из неке сеоске основне школе из Србије и доведите их на седам или десет дана у Америку. Упознајте их са Америком, америчком културом, језиком... тој деци ће такво искуство у животу много значити, а вама ће се тај дар вишеструко вратити...у нашим младим људима лежи богатство наше земље. Ја вас волим, ваша Зорица Сентић.

УГАСИ ТИШИНУ

Угаси тишину
и ћути
затвори очи
и погледај у себе
ако приметиш сенку светлости
ако чујеш неку буку
један крик или сјај једног гласа
још верујеш!
Сватићеш битно
и можда невидљиво, видећеш
у множини те гомиле
у том мноштву зашто
златних зрна изгубљених
одговора и питања
ако распознаш у себи
у сумраку једно Твоје зашто
светлост од једног малог комадића
сјаја
траг који се вуче у Теби
без сумње....
то је крик од речи који ниси разумео
у том безмерном вулкану
за време експлозије одговора без
питања
једна душа пријатеља, мали део ње
лебди сваке ноћи
недалеко од Тебе
немој се изненадити
ако распознаш у себи бар мали део
ње
ако је распознаш у себи
чућес и... осетићеш извесност
од некадашње сумње
имај веру у себи
ако не у њој
говори себи
приметићеш више — како
никад није касно
једно вече
слушаћеш Се
једно друго
чућеш Се
она
она ће бити увек ту
онда, често погледај у себе
затвори очи
и ћути
наћи ћес своју истину
а она
можда сам ја...
Угаси тишину

("Огледало" Serbian Mirror)

Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #11 послато: Јул 09, 2012, 12:00:33 »

Резултати акције "Дарујмо реч"

ЕВО ДОЛЕ ЈЕ ЛЕП ПРИМЕР ШТА ЈЕ БИТИ ЧЛАН АКЦИЈЕ
И ШТА ТРЕБА РАДИТИ
ДЕЛИТИ ...ДЕЛИТИ ... ДЕЛИТИ
ДЕЛИТИ ТО ЈЕ НАЈВЕЋИ И НАЈЛЕПШИ ТАЛЕНАТ
ДЕЛИТИ ЕМАИЛОВЕ  ТО ЈЕ ВЕЛИКА ПОМОЋ АКЦИЈИ ДАРУЈМО РЕЧ
ХВАЛА КАТАРИНА ТРАЈКОВИЋ ...РАЗУМЕЛА СИ СВЕ!!!

А МОЖЕ И СВАКО ОД ВАС ДА НЕШТО ИЗМИСЛИ И ОДРАДИ
И САКУПИ КЊИГЕ ... И ОДНЕСЕ У НЕКУ ШКОЛУ
ЈЕДИНИ ЗАХТЕВ ...ДА УСЛИКА СВЕ И ДА НАС ОБАВЕСТИ
ДА ТО БУДЕ НА САЈТУ АКЦИЈЕ ДАРУЈМО РЕЧ
ТО ЈЕ ТА РЕЧ  "ЗАЈЕДНО''  ... КОЈУ СВЕ МАЊЕ И МАЊЕ КОРИСТИМО
А  ЗАШТО СЛИКЕ ?
ДА СВЕТ ВИДИ ...ДА СВЕТ ДОЗНА ДА У СРБИЈИ  МОЖЕ НЕШТО УСПЕТИ И БЕЗ НОВЦА
НЕШТО ЛЕПО - ПАМЕТНО И КОРИСНО ЗА БОЉЕ СУТРА
А ЈА ЋУ ДА УРАДИМ ДА  ТО СВЕТ ДОЗНА ...
АЛ` САМА НЕ МОГУ НИШТА ...КАКО МОЖЕ  ЈЕДНА РУКА ДА АПЛАУДИРА ?

СТАВИТЕ КАРТОН НА ВАШУ ЗГРАДУ ... И НАПИШИТЕ:

''МОЛИМ ВАС АКО НЕКО ИМА КЊИГЕ ДА ДАРУЈЕ, ДА ИХ ОВДЕ ОСТАВИ"
и потпишите се у име акције

ВИДЕЋЕТЕ ДА И ВАМА ТО ИДЕ ОД РУКЕ ...нисам ја нека wonder-women  .;-)))
И КАДА САКУПИТЕ КЊИГЕ СТАРЕ ИЛИ НОВЕ ... ДАРУЈТЕ ИХ  НЕКОМ СЕЛУ
ДА САМО ЗНАТЕ КАКВА ЈЕ ТО РАДОСТ ДЕЦЕ КАДА ДОЂУ ДО КЊИГЕ (треба да то доживите )
ДА...ИМА ДЕЦЕ КОЈА НЕМАЈУ НИ ДВЕ КЊИГЕ У КУЋИ ...СЕМ ОНЕ ОБАВЕЗНЕ ЗА ШКОЛУ ...

ПОЗДРАВ СВИМА
 и молим да ми не замерите моју ''бруталност'' и можда моју необичајност ... неко ми рекао да није у српском духу како радим  Намигивање)))
АЛ  РАДИМ СРЦЕМ... ВЕРОМ  И ОСМЕХОМ  СВЕ ... И СКОРО СВЕ ШТО ЗАПОЧНЕМ ПОКУШАМ ДА ЗАВРШИМ
ЗОРИЦА

Да деца у сеоским школама имају своју БИБЛИОТЕКУ!

ПС: старим, бившим члановима, ако сам досадна, само реците, ја ћу вас избрисати са адресара, али десиће се да опет добијете мој емаил јер имам више адресара и шаљем, шаљем, шаљем ... да, није то срамота , и није то реклама за мене , већ сам ја реклама за акцију!!!
па ако сте били моји пријатељи ваљда  је остало ''трунка пријатељства и разума'' и знате да сам ја и ЛЕВА И ДОСАДНА
АЛ АКО САМ ВАС ВОЛЕЛА ...ЗНАЈТЕ ДА ЈА ВАС ЈОШ УВЕК ВОЛИМ ....
АЛ ЗНАМ ДА ЋУТИМ И ЈА
АЛ ДА ПРЕСТАНЕМ АКЦИЈУ НЕ, НЕ  НИКАДА ...
СВЕ ДОК МИ БОГ ДА  ЗДРАВЉА  ДА МОГУ !
НЕ НИСАМ ЉУТА НИ НА КОГА ... САМО СТЕ МЕ ВИШЕ ВАС РАНИЛИ
И ИЗНЕНАДИЛИ, ИЗНЕВЕРИЛИ... И ТО ЈАКО ... А МОЖДА САМ И ЈА ВАС
... НИСАМ НАЈ НАЈ ПАМЕТНИЈА, НЕ !
АЛ БУДИТЕ МИ ВИ ЖИВИ И ЗДРАВИ И ВЕСЕЛИ ...

И ИМА НАС ДОСТА ДА ОВА АКЦИЈА УСПЕ ...
ХВАЛА ЈОШ ЈЕДНОМ КАТАРИНА НА ПОКАЗАНОМ ПРИМЕРУ ....
ХВАЛА И ОСТАЛИМА ...ЗНАЈУ ОНИ КОЈИ СУ ... ИМА ИХ  И ВЕРНИХ ...
ОНЕ ДУШЕ КОЈИМА НИКАДА НЕЋУ ЗНАТИ ЛЕПО ДА СЕ ЗАХВАЛИМ
И  БЕЗ КОЈИХ АКЦИЈА НЕ БИ УСПЕЛА ...
НЕ ЗАБОРАВИТЕ АКЦИЈА НИСАМ ТО ЈА ... ТО СМО  МИ ...
ЈА НАС ВОЛИМ

De : Катарина Трајковић

Sujet : Резултати акције "Дарујмо реч"

Драги сви,
већ сам вам, пре више од годину дана, послала опис ове акције и како да учествујете у њој, а као што видите, има људи у Србији и ван ње који смишљају паметне, добротворне и лепе акције и успевају да их спроведу. Већина вас зна колико ми књига значи и колико су моје професије преводиоца, библиотекара, лектора... везане за књигу и зато ми је до оваквих акција посебно стало.

Зато вас поново позивам да помогнете ако можете! Хвала!

Ваша Катарина

« Последња измена: Август 11, 2015, 00:04:46 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #12 послато: Јул 10, 2012, 06:54:48 »

« Последња измена: Јул 07, 2014, 02:59:16 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #13 послато: Август 19, 2012, 03:20:57 »

Позивамо књижевне ствараоце
 и све људе добре воље
да ако су у могућности упуте књиге школи

Основна школа Вук Караџић Шарлинац
село Шарлинац 18410 Дољевац

Mолимо вас да фотографишете ваш пaкетић. И школа ће фотографисати пакетиће када их добије, све ће бити на сајту акције ДАРУЈМО РЕЧ

ДА СВА СЕЛА СРБИЈЕ ИМАЈУ СВОЈУ БИБЛИОТЕКУ

ХВАЛА у име деце

Зорица Сентић

« Последња измена: Август 11, 2015, 00:19:43 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #14 послато: Август 20, 2012, 18:20:23 »

ОТВОРЕНО ПИСМО ЗА ЗОРИЦУ СЕНТИЋ

Само онај ко има снове може и очекивати њихово остварење, а Зорица Сентић сања прегршт снова од којих многе и остварује својом несебичном социјално здравом активношћу и људском хуманошћу помажући онима којима је помоћ потребна и који уз Зорицу виде и осећају да људи, иако их има мање од нељуди, могу да буду и јесу људи и да јагњад може и међу вуковима опстати. Дешава се и чудо, јер љубав је чудо, којег Зорица има прегршт за немоћне и оне без наде да им неко може помоћи у овом суровом свету трагичних дешавања и опасног материјализма. Са осећањем вечите младости у себи и прелепим осмехом надахњује и исвежава све око себе ширећи хуманизам и топлину људског срца да би и другима ставила до знања какав човек треба да буде да би људи око њега били задовољни и сретни као што он (она) то јесте.

Акција ДАРУЈМО РЕЋ сугерише на даривање лепих и срдачних речи које оплемењују људе и које сејане и не могу а да не процветају и сазру у лепе плодове, који представљају оно што лепе речи и заслужују да им се узврати и врати. Толико мудрости у започетим акцијама Зорице Сентић има, да може њоме да се обележи читав век, а не само месец, година или деценија. Те сентенце и синтагме које звуче као пароле носе човека који верује у лепоту живљења и који као што и у себе верује, верује и другом човеку и тако преноси пламен љубави међу људе као што је ПРОМЕТЕЈ од Богова донео људима ватру (пламен или светлост) која као и љубав може да огреје све оне који без топлине не могу. А у ствари, има ли икога да му топлина не треба, јер сви, чак и они најхладнији, чезну за топлином људског срца, које је у Зорице велико као звезда која светли путевима од Левосоја у Србији до Нице у Француској и на свим осталим путевима и путељцима којима Зорица прође. Лепо је о себи мислити лепо, али мало је оних који као Зорица то могу. Бити у врлинама и опет им тежити непрестано, док живот као вечност живимо знајући да је наш живот само тренутак за Господа, може само онај који тај тренутак, жели да оствари што светлијим у вечности која се љубављу зове, и који се као остварени и светли тренутак љубави претаче у вечни и тако постаје целина, а и део мозаика који се у целини види. Зорица представља целину, а и део мозаика који се у целини види и зрачећи својом лепотом и људскошћу оплемењује све људе добре воље и чинећи добро, даје пример какав човек (жена) треба да буде. Сањајмо са њом снове, да би смо заједно могли очекивати њихово остварење.

С поштовањем за Зорицу Сентић, песник из Маглића.

Миленко Милошевић

На ПРЕОБРАЖЕЊЕ. 2012. Лета Господњег
« Последња измена: Јул 07, 2014, 03:02:07 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #15 послато: Септембар 07, 2012, 01:13:14 »

Заиста је овако нешто потребно Србији

Велики поздрав организаторима ове акције! "Дарујмо реч". Заиста је овако нешто потребно Србији. Имам једно питање, пошто не знам где да се обратим поводом тога, питаћу овде, да ли је још увек могуће пријавити школу, или је за то већ истекао рок?

Унапред хвала на одговору и велики поздрав!

С поштовањем,

Јелена Јанковић

Ја сам администратор Фејсбук профила Село Јовац (Поморавски округ). Моје село се налази у ћупријској општини и броји око 1000 мештана.

Село Јовац 1877.година

Основна школа "Ђура Јакшић"- Јовац

Моја идеја као администратора тог профила је да промовишем своје село и село уопште, а то је пре свега апел младим људима да не напуштају село и скретање пажње на праве вредности, пре свега моралне, а одмах затим и породичне, итд. У последњих пар месеци видим да моја идеја има све више присталица међу младим људима у мом селу, па су кренуле и неке акције побољшања живота у њему.
Е, сада, пошто сам и сама бивши ученик јовачке школе, знам да је библиотека и тада била у лошем стању и да је поприлично оскудевала у књигама, а сама сам свесна да је читање саставни део формирања човека као личности, посебно у школском узрасту. Зато сам дошла на идеју да би можда могла да помогнем нашим ђацима.

Центар села

Наравно, о детаљним подацима и о томе да ли је особље школе вољно да ми помогне и мојој замисли, мораћу да се подробније распитам и то да Вам пренесем, јер видим да имате слуха за овакве проблеме.

Иначе, студент сам српског језика у Крагујевцу, у октобру ћу уписати 3. годину и буде ми жао када видим да неко воли да прочита добру књигу, али некада једноставно није у могућности, јер је најближа библиотека у граду.

Поздрав од Јелене Јанковић!

« Последња измена: Август 11, 2015, 00:35:00 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #16 послато: Октобар 20, 2012, 03:45:07 »

PROBUDILE SE JABUKE... AL'OVO JE KRUŠKA !
ovo samo liči na reklamu, ali nije reklama, ne prodajem ništa, i sada je berba grozdja ...

.darujmorec.
Biblioteke za sva sela Srbije

LES POMMIERS SE REVEILLENT...MAIS LA CE SONT DES POIRES !
ceci ressemble à une pub, mais ce n 'est pas une pub, je ne vends rien, et c' est la période des vendanges !

.darujmorec.
Bibliothèques pour tous les villages en Serbie

*

Apples have woken up... But this is a pear!
This only looks like an advert, but it's not, I'm not selling anything, and now is the grape harvest time...
Libraries for all villages in Serbia
english Filip Miletić
*
Prebudile se jablane, a to je hruška!
Tole le spominja na reklamo, a ni reklama, ničesar ne prodajam, in sedaj se bere grozdje…
Knjižnice za vse vasi v Srbiji.
slovenacki   l.p. i
*

¡LOS MANZANOS SE DESPIERTAN…SIN EMBARGO SON PERAS¡

¡Esto parece a una publicidad, pero no es una publicidad, no vendo nada, y es el periodo de

Bibliothèques pour tous les villages en Serbie

espagnol Maggy De Coster

*

AS MACIEIRAS ACORDAM... MAS AQUI TRATA-SE DE PERAS !

isto parece publicidade, mas não é, não vendo nada, e estamos na época da vindima !
Bibliotecas para todas as aldeias da Sérvia
portuguais Pedrio Viana
*

Проснулис яблоки ...Но, ето груши!
Ето просто как реклама, но не реклама.Продажи нет, и теперь началась сборка винограда.
Библиотеки для всех сел Сербии!
russe Natasa Ciric
*

DJANGAVDILE TANE O PHABAJA... AL' AKIJA SI AMBRLI!
akija dichhol sar reklama,ama nane reklama ,na bikhinav nichhi ,akana si o kedipen drakha
Biblioteke vash o sa o gava ani Srbija

( en rome) romski  iljaz kasumi
 *

Se probudile jabolkite...no ova e krushka!

ova samo lici na reklama, no ne e reklama, ne prodavam nishto,i sega e berba na grozjeto...

Biblioteki za site sela vo Srbija

macedonien Lena Mitevska

*

DE APPELBOMEN MAKEN WAKER…MAAR DAAR DIE ZIJN PEREN!

DAT GELIJK OP EEN RECLAME, MAAR DAT IS GEEN RECLAME, IK VERKOOP NIETS, EN HET IS DE TIJDPARK VAN WIJNSOGSTEN!

BIBLIOTHEKEN VOOR AL DE DORPEN IN SERBIA

NEERLANDAIS  RAOUL  VIGER  
 *
ΤΑ ΜΗΛΑ ΕΧΟΥΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ... ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΧΛΑΔΙ
αυτό φαίνεται (μοιάζει) μόνο σαν εμπορικό, αλλά δεν είναι, δεν πουλάω τίποτα και τώρα είναι η εποχή του τρύγου.
 Βιβλιοθήκη για όλα τα χωριά στη Σερβία

Grecque  Jelena Milosevic
*

ÆBLERNE VÅGNEDE... MEN DET ER EN PÆRE !
det kun ligner en reklame, men det er ikke reklamen, jeg sælger ingenting, og nu er vi midt i vinhøsten...
Biblioteker for Serbiens alle landsbyer

oversat til dansk af Predrag Crnkovic

Han vaknade äpplen ... Men det är päron!
Detta är precis som en kommersiell, men det är inte reklam, inte säljer något, och nu är vinskörden ...
Bibliotek i alla byar i Serbien.

suédois Aleksandar Milosevic

La pomarboj ekfloras... Sed nun temas pri pirarboj!

tio similas reklamon, sed ne estas reklamo, nenion mi vendas, kaj estas la vinrikolta periodo!

Bibliotekoj por ĉiuj vilaĝoj de Serbio

esperanto tradukis Ĵak Le Puil

.darujmorec.

« Последња измена: Август 11, 2015, 01:04:02 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #17 послато: Октобар 20, 2012, 04:16:37 »

Основна школа "Ђура Јакшић"- Јовац

Основна школа "Ђура Јакшић" налази се у селу Јовац, у Поморављу. Саграђена је далеке 1883. и сведок је многих сеоских догађаја, прича и режима. У њој су поникли многи учени људи, инжењери, лекари, професори, али и многи домаћини и домаћице познате у околини по чувењу, по својим имањима, виноградима, части, поштењу, образу. Своје одлике преносили су с колена на колено и на данашње генерације. Иако се данас број ђака у школи преполовио, они још увек не губе свест о свом родном месту и својим коренима и прецима. Одмах на улазу у учионицу, они и њихови предавачи су ме сачекали, љубазно и домаћински, понудили да седнем и питали како могу да помогну. Спремни на сарадњу, дали су ми на располагање сва средства која су имали да на табли испишем име акције и адресу школе. Са нестрпљењем су чекали да им објасним све појединости и пожелели да се укључе. Сликање је текло спонтано. Показали су ми своје радове, причали су ми о њима. Несебично су истакли оне радове које нису они направили, а који су остали од старијих генерација.

Оно што ме је највише изненадило и одушевило била је потпуно чиста, проветрена учионица. Без икаквих папирића, кесица од ужине, или отпада од резања оловки. То је одлика педантних и лепо васпитаних ђака у којима, у будуће, видим школоване, лепо васпитане људе и родитеље.
У њима се јасно видела жеља да нешто учине за своју библиотеку, своју школу и своје село. Они желе да читају. Желе да имају могућност да своје омиљене писце нађу у својој библиотеци. Они су свесни тога да ће те књиге, и када они продуже са даљим школовањем после основне школе, остати млађим генерацијама и њиховој деци у аманет.
Хајде да их подржимо у тој жељи онолико колико можемо. Да им, уз незнатан напор, пружимо могућност да добију своју библиотеку. Сигурна сам да ће је лепо одржавати, као што одржавају своје учионице. Помозимо им да прикупе "речи" које су им потребне да здраво одрасту и постану добри људи, јер имају све предиспозиције за то.

Адреса школе је: Основна школа "Ђура Јакшић"-Јовац, бб, 35205, Јовац, Србија

За све додатне информације, можете се обратити на мејл адресу:selojovac.pomoravlje@gmail.com

« Последња измена: Август 11, 2015, 01:39:55 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #18 послато: Октобар 22, 2012, 01:43:58 »

Акција "Дарујмо реч" у Шарлинцу и "Час поезије" у Дољевцу

5. октобра на адресу ОШ у Шарлинцу пристигли су вредни комплети књига у оквиру акције "Дарујмо реч". Идеја акције "Дарујмо реч" је да сва села Србије имају своју библиотеку (или бар један леп фонд књига). Захваљујући иницијативи ученице средње економске школе у Дољевцу и члану

омладинске редакције КЗМ Дољевац, Миљана Стојановић и мз Шарлинац се нашла на мапи подручја у којима се ова акција реализује. Идејни творац акције је госпођа Зорица Сентић.Акција функционише без икаквих финансијских средстава, једино добром вољом чланова акције.

Испред ОШ Дољевац, директор Горан Илић даровао је ормар за књиге у оквиру поменуте акције.У наставку акције, у сарадњи Канцеларије за младе општине Дољевац , директора Јавне библиотеке општине Дољевац господина Марко Стосиц и професорке књижевности Анита Миленковиц испред средње економске школе из Дољевца, приређен је књижевни сусрет под називом ''Час поезије и љубави''. Специјални гост сусрета, млади, афирмисани песник из Крушевца, Никола Стојановић представио се дољевачкој публици по први пут. Сусрет је водио професор књижевности, познати дечији писац Власта Ценић, члан удружења књижевника

Србије, члан уредништва дечијег часописа ''Витез'' и аутор 15 књига, који ове године обележава двадесетпетогодишњицу стваралаштва у писаној речи. Никола Стојановић, аутор 3 књиге и добитник бројних награда казивао је стихове уз музичку пратњу гитаристе рок бенда ABS, Danilo Abs Simic.

Акција ''Дарујемо реч'' обогаћена је рецитовањем малишана ОШ Шарлинац. Учитељица Тањица Станковић предводила је следећи тим малих рецитатора I и IV разреда: Вељко Мрвић, Мила Митић, Теодора Маринковић, Иван Јовановић, Мартин Благојевић, Петра Цветковић, Данило Станковић, Јана Смиљковић. Емилија Мрвић, Александра Митић. Теодора Стошић, Милијана Илић. Илија Николић, Милиц Благојевић и Вељко Павловић. Као представници II И III разреда, којима знање преноси учитељица Маја Јовановић наступили су Исидора Милић и Матеја Павловић. Тим организатора захваљује госпођи Зорици Сентић на томе што нас је све окупила и ујединила овим племенитим поводом.

« Последња измена: Јул 07, 2014, 03:14:53 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #19 послато: Октобар 24, 2012, 01:32:05 »

У току је акција прикупљања књига за библиотеку ових вредних ученика. Помозимо им у томе

Хајде да их подржимо у тој жељи онолико колико можемо. Да им, уз незнатан напор, пружимо могућност да добију своју библиотеку. Сигурна сам да ће је лепо одржавати, као што одржавају своје учионице. Помозимо им да прикупе "речи" које су им потребне да здраво одрасту и постану добри људи, јер имају све предиспозиције за то.

Адреса школе је: Основна школа "Ђура Јакшић"-Јовац, бб, 35205, Јовац, Србија

За све додатне информације, можете се обратити на мејл адресу:selojovac.pomoravlje@gmail.com
Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #20 послато: Октобар 28, 2012, 19:42:20 »

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=E983wF8SxmA" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=E983wF8SxmA</a>
Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #21 послато: Новембар 06, 2012, 01:17:47 »

"Дарујмо реч"

Да ли ми то можемо? Свакако да можемо.

Довољно је да само знате да ће та писана реч отићи тамо где је нема. У расута и забита села српска. У библиотеке истих. А даље, у руке деце жељне знања, читања, писаних авантура. А за узврат ћемо на њиховим лицима видети осмехе.

Задовољство да смо одрадили исправну ствар.

Само је потребно да се одрекнемо једне, две, три књиге из личне библиотеке. Да несебично поклонимо књиге деци Србије. Тако мало а тако много. Можемо ми то. На жалост, чињеница је да је писана реч недоступна многој деци. Немају шклолске библиотеке или су оне врло штуре. А дечија природа је гладна. Они би да читају и читају. Помозимо им да у најлепшим годинама прочитају Малог принца, Тома Сојера, Пачију школу, Прву бразду.

Мало је потребно. А ми знамо како.

Велико ХВАЛА дугујемо и госпођи Зорици Сентић. Нашој покретачкој снази. Генератору који нас тера да будемо упорни и истрајни. Некоме који је отац целе ове добротворне акције  и нон - стоп ангажован и вредан.

Велики поздрав,

Дејан Трајковић

« Последња измена: Август 11, 2015, 01:47:00 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #22 послато: Новембар 06, 2012, 01:46:05 »

"ДАРУЈМО РЕЧ"

потребни сте

ја не могу сама, ви можете више!

а ја ћу све остало...

причајте о акцији и ви  

Зорица Сентић

Добротворна акција "Дарујмо реч"
... да сва села у Србији имају своју БИБЛИОТЕКУ !
Књига је велика ако умемо да је дарујемо

« Последња измена: Август 11, 2015, 01:59:22 Гога » Сачувана

Село_Јовац
Нови члан
*
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 5

Погледај профил
« Одговор #23 послато: Новембар 09, 2012, 13:27:47 »

Обавештење!!!
Прикупљање књига за школску библиотеку у Јовцу, под покровитељством
акције "Дарујмо реч" је успело. Књиге ће у школу стићи у суботу, 10.
новембра, у 14ч. Том приликом ће у просторијама школе бити изведена
представа групе глумаца из Бијељине "Кафина цура фина", писца Јована
Јовановића Змаја, у режији Соње Кнежевић. Представа ће почети у 17ч.
Захваљујемо се: Зорици Сентић (идејном творцу акције), Горану
Маринковићу (координатору акције ), Саши Радојковићу који је обезбедио
превоз књига, наставном особљу и ученицима школе који су се потрудили
да акција успе
Јеленe Јанковић:
Сачувана
Cuburac
Уредништво
Ветеран
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 1179

Погледај профил
« Одговор #24 послато: Новембар 09, 2012, 19:29:32 »

Veoma lepo i plemenito. Sve cestitke.
Сачувана
Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #25 послато: Новембар 14, 2012, 03:35:03 »

Имаш вишка књига? Уместо бацања спакуј их и ...

"... да сва села у Србији добију своју библиотеку..."
у вашем кварту
у вашем граду
у вашој згради
у вашој школи
сакупите књиге
усрећите једно село
будите и ви члан акције

Дарујмо реч

Активни Координатори акције :

Координатори акције у Београду
Горан и Марко Маринковић
тел. 063/202-559, 064/8950-412

Координатор акције у Нишу
Наташа Ћирић
тел: 064 219 15 97

Координатори акције у МАЧКАТУ и ЗЛАТИБОРУ
Ана Јоксимовић - Весна Ивановић

Координатор акције Дарујмо реч у Шврљегу
Јелена Радојковић
тел. 062/667002

Координатор акције Дарујмо реч у селу ЈОВАЦ
Јелена Јанковић

Координатор акције Дарујмо реч у региону југа, Лесковац - Ниш
Бранкица Живковић

Координатор акције Дарујмо реч у селу Шарлинац
Миљана Стојановић
tel: 0628739578

Координатор акције Дарујмо реч у селу Свође  код Власотинца
Данијела Станковић
tel: 064 38 150 38

Координатор акције Дарујмо реч у селу Шарлинац и региону
Александра Вељковић
tel: 069/298-19-41

уредник дечије емисије "Питам се питам се" РТ Војводина
Координатор акције Дарујмо реч у Војводини
Саша Јовановић

Координатор акције Дарујмо реч у Бујановцу
Лидија Недић

Координатор акције Дарујмо реч у Београду
Милан С. Косовић
tel: 064/813-13-08

Дарујмо реч

"...да сва села у Србији добију своју библиотеку..."

ЗОРИЦА СЕНТИЋ И ЕКИПА ДОБРОТВОРНЕ АКЦИЈЕ "ДАРУЈМО РЕЧ" ПОЗИВА И ВАС ДА ПРИСТУПИТЕ ЕКИПИ  И ПОМОГНЕТЕ ЈЕДНОМ ПЛЕМЕНИТОМ ЦИЉУ АКО ЖЕЛИТЕ ДА ПОМОГНЕТЕ  ПОШАЉИТЕ ВАШУ ФОТОГРАФИЈУ КРАТАК ТЕКСТ ИМЕ И ПРЕЗИМЕ  ИМЕ ГРАДА И ЗЕМЉЕ У КОЈОЈ ЖИВИТЕ. РЕЦИТЕ ШТА БИ СТЕ ВИ МОГЛИ ДА УЧИНИТЕ. АКО ЖЕЛИТЕ ДА ПОКЛОНИТЕ КЊИГЕ ДАЋЕМО ВАМ АДРЕСУ НА КОЈУ ДА ШАЉЕТЕ. МОЖЕТЕ ДА ДЕЛИТЕ ИНФОРМАЦИЈЕ РАЗНЕ Е-МАИЛ САДРЖАЈЕ КОЈЕ ЋЕМО ВАМ СЛАТИ ПРИЧАТИ И ПИСАТИ ДА АКЦИЈА ПОСТОЈИ.
НЕМА ОБАВЕЗА СЕМ ОНИХ КОЈЕ МОЖЕТЕ И САМИ И ЖЕЛИТЕ И КАДА МОЖЕТЕ И ЖЕЛИТЕ.
МОЛИМО ВАС НЕ ШАЉИТЕ НОВАЦ! КЊИГЕ ДА!  УСЛУГЕ ДА.

ЗА САДА ПРИСТУПИТЕ ЕКИПИ. ПИШИТЕ НАМ ЗА ДЕТАЉЕ. ПИТАЈТЕ АКО СМО ЗАБОРАВИЛИ БИЛО ШТА. СВЕ ИДЕЈЕ СУ ДОБРЕ ДОШЛЕ. МОЖЕТЕ ЖИВЕТИ У БИЛО КОМ ДЕЛУ СВЕТА .... ПРИСТУПИТЕ ЕКИПИ!

ЕКИПА АКЦИЈЕ "ДАРУЈМО РЕЧ"

Срдачан поздрав од Зорице Сентић и екипе акције "Дарујмо реч"!

Зорица Сентић

« Последња измена: Август 11, 2015, 02:05:36 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #26 послато: Новембар 14, 2012, 04:41:44 »

'' За већину наведених села ретко ко је чуо ''

Дарујмо реч  

... За дечији осмех, за нови свет, за радост, усхићење, вољу, љубав, образовање, за КЊИГЕ, за ДЕЦУ! Тако мало треба... Мало жеље, лепих мисли, љубави... Љубави према писаној речи и према деци... Јер, оно што можемо за децу да урадимо јесте то да их помоћу књига уведемо у неки нови свет, да их научимо да воле реч, реч на папиру. Са таквим мислима у акцију је кренула Зорица Сентић, књижевница која живи и ради у Кану у Француској, а рођена је у малом селу Левосоју, код Бујановца.

Деца која живе у забаченим срединама немају своју библиотеку и, самим тим, немају могућност да се сретну са свим чарима које нуди књига. Госпођа Сентић је покренула акцију "Дарујмо реч" управо са циљем да се тој деци обезбеде књиге које су неопходне за њихов духовни развој. Ова акција покренута је пре шест година. До сада је сакупљено много књига. Тренутно су у акцију укључене школе у селима: Левосоје код Бујановца. Предворица и Зеле код Бојника,Свође код Власотинца, Барелић код Врања, Вртогош и Ратаје код Ристовца, Шарлинац код Дољевца,Јовац код Ћуприје, Гушевац код Сврљига, Јабланица иМачкат близу планине Златибор, и многе друге, а акција има за циљ даље ширење.

Све ово функционише без икаквих финансијских средстава, дакле, поклањају се књиге, а не новац. Сви чланови акције морају имати пре свега жељу, љубав и добру вољу. Једино уз све то заједно акција функционише.

За већину наведених села ретко ко је чуо. То су села која су забачена и у којима има мало ђака. Мало чији глас се чуо у овим селима, мало ко је био заинтересован да било шта учини за њих. Зорица Сентић, заједно са својим пријатељима, допрла је до ових села помоћу књиге. Сада ондашња деца имају солидне библиотеке. Дакле, омогућено им је да читају књиге и помоћу њих постају образованији. Добила су могућност да прошире своје видике и да науче много тога новог. То њима пуно значи. Све ово им не би било омогућено да госпођа Сентић није дошла на идеју да онај ко има мало више, учини бар нешто за ову децу која нису имала ништа. Све племенито што ико уради за њих, биће му стоструко враћено, тако она каже. Сада деца са радошћу читају нове књиге и спремају се у поход на нове победе.

У акцију је укључено доста људи, међу њима и познати песник за децу Добрица Ерић, као и остали "кумови" акције: Тихомир Стојановић, Jacques Vallerand, Владан Радоман, Злата Живадиновић, Ана Милошевић, Звонимир Поповић, Љуба Манасијевић, Вицо Дардић, Ана Шомло, Bartholomeus-Henri Van de Velde, Stéphanie Zeitoun, Драго Пантић, Јелисавета Даниловић и Сабахудин Хаџиалић. Ту су и координатори: Горан и Марко Маринковић, Ана Јоксимовић, Весна Јовановић, Наташа Ћирић, Јелена Радојковић, Јелена Јанковић, Бранкица Живковић, Миљана Стојановић, Данијела Станковић, Александра Вељковић и Саша Јовановић. Читав тим се бори за децу, за њихов напредак и образовање, за боље сутра.

Свако ко има жељу и добру вољу може да приступи акцији, да помогне тиме што ће ширити добру реч. Хвала унапред свима у име малишана који уживају и који ће тек уживати у благодетима које носе књиге.

Бранкица Живковић, професор српског језика и књижевности
Координатор акције "Дарујмо реч" у региону Лесковац - Ниш.

« Последња измена: Август 11, 2015, 02:20:05 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #27 послато: Новембар 20, 2012, 17:25:30 »

Никола Младеновић: Решио сам да се прикључим акцији...за боље сутра свих нас

Када сам чуо да Зорица долази у нашу школу у Бујановцу, био сам задивљен. Само сазнање да помаже школама у Србији ме је одушевило. Морам да признам да на почетку нисам веровао да је то могуће. Чекао сам. Чекао сам да упознам Зорицу Сентић. Дошао је и тај дан. Када се Зорица појавила на вратима учионице, зрачила је толиком количином енергије. Зрачила је светлошћу надахнућа која помаже свима да осете оно што она осећа. Тај жар да помогне деци која у својим школама не поседују библиотеку је огроман. Причала нам је о својој акцији "Дарујмо Реч" и ја сам био одушевљен.

Решио сам да се прикључим акцији, због тога што и ја сам као дете нисам имао библиотеку у својој школи. Упитао сам Зорицу како се прикључити акцији, и она је рекла да је једини нацин ЖЕЉА. Тиме се све постиже. Жеља да се помогне деци. Организовано је једно поетско вече у нашој школи у Бујановцу. Ангажовао сам се у свом одељењу и навео другове и другарице да донесу по једну, две, три књиге, ко колико има. Мислио сам да неће испоштовати то. Али, на моје велико изненађење донели су и више. Тако сам ја дао свој допринос акцији "Дарујмо Реч". Сама помисао на то да цу усрећити децу у неком селу у Србији је предивна.

Зато, прикључите се акцији "Дарујмо Реч", јер једном књигом можете неком донети велику срећу и радост.

Зорице, хвала вам још једном за велику инспирацију и подрску коју сте ми пружили. Наставићемо са организовањем поетских вечери у нашој школи.

Наставићу да помажем акцији зато што није тешко, и зато што је за боље сутра свих нас.

Велики поздрав,

Никола Младеновић

Стручна школа Свети Сава, К. Петровића 240, Бујановац 1752

Акција у Бујанoвцу на блогу http://darujmorec.blog.rs/blog/darujmorec/generalna/2010/12/16/drub

« Последња измена: Август 11, 2015, 02:33:51 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #28 послато: Новембар 20, 2012, 22:47:59 »

...надам да ће Вас моја реч подстаћи да постанете један од нас

ДАРУЈМО РЕЧ

Сурфујући интернетом, у доколици, за време слободног времена, наишла сам на чланак о драгој књижевници нашег порекла, Зорици Сентић, која живи у Кану у Француској. Кажем драгој, јер је управо ова жена, великог срца, покренула акцију о којој пишем . Мало је речи којим могу описати топлоту око срца коју сам осетила видевши децу из моје општине, тачније Шарлинца, са добијеним књигама у рукама и осмеху на лицима. Тада сам схватила само једно, деци тако мало треба да буду срећни, испуњени... Једна књига детету у девастираној општини даје вољу, усмерава на прави пут, обећава бољу будућност.... Зар ово све што сам навела не заслужује Ваших пола сата времена да одвојите једну или две књиге и пошаљете једној од школа истакнутих на сајту акције? Мени је, верујте, требало 2 минута да контактирам са драгом госпођом Зорицом и укључим се у акцију као један од активних координатора.  

Дарујте и Ви део себе, једну књигу, пар речи... Осећаћете се дивно, корисно, поносно... Урадићете тако малу ствар, потрошићете мало времена, а пружићете деци велику радост, нова знања и наду да и даље постоје добри људи у великим градовима који мисле на њих.      

Користим ову прилику да се захвалим драгој госпођи Сентић на дивној идеји, на то што мисли на нас у далекој земљи, на вољи, срдачаности и снази да помогне. И након пуно недаћа, потешкоћа, ова акција опстаје и након 6 година захваљујући Вама, добрим људима. Захваљујем се и координаторима, без којих госпођа Сентић не би могла да реализује своју идеју и захваљујем Вама који читате и искрено се надам да ће Вас моја реч подстаћи да постанете један од нас.

Александра Вељковић, економиста veljkovicaleksandra@ymail.com
Координатор акције "Дарујмо реч" у селу Шарлинац и региону

« Последња измена: Август 11, 2015, 02:34:39 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #29 послато: Децембар 22, 2012, 03:14:10 »

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=A-d5jzG5pro" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=A-d5jzG5pro</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=ugS23T7kvLo" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=ugS23T7kvLo</a>

Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #30 послато: Јануар 01, 2013, 23:50:33 »

Биљана Кордић Зорици Сентић

Поштована Зорице,

информацију о Вашој акцији сам добила мејлом од једне пријатељице и заиста сам имала потребу да и сама, бар симболично учествујем у томе. Такође, исту информацију сам проследила мејловима и окачила на свом профилу на фацебоок-у у нади да ће се још неки људи придружити. Надам се да ћу бити у прилици да одвојим још књига и пошаљем их на друге адресе. Ја сам иначе наставник у средњој саобраћајној школи и, осим овог авантуристичко-детективског романа за тинејџере до сада сам углавном радила приручнике за децу из области безбедности саобраћаја, с обзиром на то да сам по струци саобраћајни инжењер. Него, мени је занимљиво како неко, као Ви, ко не живи у овој земљи може са толико ентузијазма да покрене овако прелепу акцију?

Заиста невероватно!

Хвала Вам у име све те деце која ће, надам се, имати прилику да добију своје школске библиотеке на овај начин.

Што се тиче обраћања, па не знам, можда би био пригодан текст који се налази на почетку романа, а гласи:

-Авантуре су у нашим животима као украси на новогодишњем дрвету.
Јелка сама по себи може бити лепа, али блиста само окићена за празнике.
Онда је примећујемо и радујемо јој се.
Необична и нова искуства чине да се живот доживи, а не само одживи.
Зато сам се и ја упустила у авнтуру писања и објављивања ове приче.
Ако успе да забави и усрећи неку децу мој живот ће бити паразник.-

Срдачно Вас поздрављам с надом да ћемо још сарађивати на овом племенитом задатку.

С поштовањем,
Биљана Кордић

« Последња измена: Август 11, 2015, 02:44:42 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #31 послато: Март 22, 2013, 12:25:24 »

Горан и Марко Маринковић

Наташа Ћирић

Јелена Радојковић
тел. 062/667002

Јелена Јанковић

Бранкица Живковић

Миљана Стојановић

Координатор акције Дарујмо реч у селу Свође  код Власотинца
Данијела Станковић

Александра Вељковић

Саша Јовановић

Лидија Недић

Милан С. Косовић

Координатор акције у Бујановцу
Никола Младеновић

Координатор акције у Параћину и околини
Дарко Милићевић

Координатор акције у Београду и Ужицу
Валентина Златановић - Марковић
тел.064/209-16-95

ЗОРИЦА СЕНТИЋ И ЕКИПА ДОБРОТВОРНЕ АКЦИЈЕ "ДАРУЈМО РЕЧ" ПОЗИВА И ВАС ДА ПРИСТУПИТЕ ЕКИПИ И ПОМОГНЕТЕ ЈЕДНОМ ПЛЕМЕНИТОМ ЦИЉУ. АКО ЖЕЛИТЕ ДА ПОМОГНЕТЕ, ПОШАЉИТЕ ВАШУ ФОТОГРАФИЈУ, КРАТАК ТЕКСТ, ИМЕ И ПРЕЗИМЕ, ИМЕ ГРАДА И ЗЕМЉЕ У КОЈОЈ ЖИВИТЕ. РЕЦИТЕ ШТА БИСТЕ ВИ МОГЛИ ДА УЧИНИТЕ. АКО ЖЕЛИТЕ ДА ПОКЛОНИТЕ КЊИГЕ ДАЋЕМО ВАМ АДРЕСУ НА КОЈУ ДА ШАЉЕТЕ. МОЖЕТЕ ДА ДЕЛИТЕ ИНФОРМАЦИЈЕ, РАЗНЕ Е-МАИЛ САДРЖАЈЕ КОЈЕ ЋЕМО ВАМ СЛАТИ, ПРИЧАТИ И ПИСАТИ ДА АКЦИЈА ПОСТОЈИ. НЕМА ОБАВЕЗА СЕМ ОНИХ КОЈЕ МОЖЕТЕ И САМИ ЖЕЛИТЕ И КАДА МОЖЕТЕ И ЖЕЛИТЕ.
МОЛИМО ВАС НЕ ШАЉИТЕ НОВАЦ! КЊИГЕ ДА, УСЛУГЕ ДА. ЗА САДА ПРИСТУПИТЕ ЕКИПИ. ПИШИТЕ НАМ ЗА ДЕТАЉЕ. ПИТАЈТЕ АКО СМО ЗАБОРАВИЛИ БИЛО ШТА. СВЕ ИДЕЈЕ СУ ДОБРОДОШЛЕ. МОЖЕТЕ ЖИВЕТИ У БИЛО КОМ ДЕЛУ СВЕТА .... ПРИСТУПИТЕ ЕКИПИ!

Срдачан поздрав од Зорице Сентић и екипе акције "Дарујмо реч"

« Последња измена: Август 11, 2015, 02:50:42 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #32 послато: Април 19, 2013, 01:44:51 »

Народнa библиотеka у Ужицу

и Медицинска школа у Ужицу

организују поетско-музичко вече

поводом Светског дана књиге

23. април 2013.

Читалиште НБУ у 19,00h

Учесници у програму:

- Ученици ОШ "Богосав Јанковић" у Биосци

- Ученици Медицинске школе у Ужицу

- Песници Међуопштинске организације слепих и слабовидих

- Песници Књижевног клуба "Рујно"

- Српски дом "Деспот Стефан Лазаревић"

Циљ акције је да свака школа у Србији има своју библиотеку!

Идејни творац акције је Зорица Сентић, наша књижевница која живи у Француској.

Скупљајмо књиге за Основну школу "Богосав Јанковић" у Биосци

и за друге сеоске школе у нашем округу!

Уместо улазнице понесите неку књигу

(стару, нову, роман, лектиру, песмарицу – без оптерећења каква ће бити)

која би значила Ваш допринос акцији и усрећила децу, ученике сеоских школа!

Дођите, понесите књигу и осмех!

http://www.darujmorec.com/info/293-najava-poetsko-muziko-vee-uice-23-april-2013.html?lang=sr-YU

Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #33 послато: Април 21, 2013, 00:37:47 »

Песму у десетерцу осмислили су ученици одељења првог три са својом професорком књижевности, Валентином, после часова обраде епских народних песама.

Дарујмо реч

Мили Боже, чуда великога,

зачуди се и младо и старо

кад одоше књиге у Биоску,

у Биоску, у малено село,

село лепо крај Ужица града,

крај Ужица, града големога.

Зорица се Речи досетила

из Француске писмо доставила,

стиже књига у Србију славну.

Србија је речи разумела

у даровној књизи издалека,

па се хитну, у посао даде,

да малено обрадује село.

Писци српски чуше шта се смера,

Одал Мошо и Ерић Добрица,

осмеси им красе лепа лица,

сви што срце имају големо,

латише се посла племенитог,

да радосно буде свако село,

да се српство потврди добротом,

вером правом, небеском лепотом.

Душе им се радосно јавише,

пробуди се нада у човеку,

пробуди се и љубав и вера.

И реч пође, међу децу дође.

Медицинска, име јој је гласно,

сваком послу приступа савесно.

Вања, Гоца, професорке благе,

ученике своје окупиле,

беседе им лекцију живота,

да открију да јесте лепота –

када срцем волиш и дарујеш,

кад се Богу на свему захвалиш,

кад се суза у оку појави,

радосница да измери веру,

снага твоја у људскости лежи.

Мудри ђаци срца великога,

када речи њине разумеше

заигра им добра душа њина,

заблиста им осмех и врлина.

Књиге носе, собом се поносе.

Наставници, библиотекари,

службеници вредни и домари,

речи светле у мраку видеше,

вредне књиге добро одабраше.

Пуна школа дарова је лепих,

са свих страна пристигоше речи.

Ту, прваци, поклањаше душом,

а лица им осмех украшава,

док на лицу радост исијава,

светлост нека озари им чула,

Господ драги дело благосиља.

Дошло време да се књиге носе,

да се деца у селу поносе.

Спаковаше књиге и дарове,

срећа им је отворила врата,

сунце грану, замириса цвеће,

у школу се, у Биоску креће.

Кад се ђаци мили угледаше,

руке шире, у лица се љубе,

и за здравље питају се редно.

Суза кану, отвори се небо,

осмех лаки ситно поскакује,

песме ђака зачуле се редом.

Слике слажу, Дарку да пошаљу,

Дарку, борцу, за велика дела,

да сајт право осликава дело

Медицинске школе из Ужица,

из Ужица града големога,

куд се шеће и старо и младо.

Из Ужица, малог Цариграда,

са Ђетиње, реке валовите,

Старог Града и Црквице старе,

а за љубав, срећу, најмлађима.

Осмех краси децу из Биоске,

књиге јесу највеће им благо,

хрле школи да науче знање,

бајке, приче, народно предање.

Никад школа лепша није била,

књигама је себе обновила,

учитељ'ма радост лица краси,

радосни су добри наставници.

Оста прича, у вечности траје,

да се књига другоме дарује.

Помало је такијех лепота,

к'о што јесте ово њино дело.

Дружење је за памћење било,

о Зоки се пуно говорило,

њена вера донесе им блага,

открила се и љубав и снага.

Хвала Зоки и њеној доброти

што окупи око књига људе,

окрену их смислу и животу,

да у другом открију лепоту,

да је срећа бити добар човек,

нек' остане у аманет довек.

тел.064/209-16-95

Ученици Медицинске школе из Ужица

Ова и наредне две слике представљају одељење прво четири, смер лабораторијски техничар. Ученици су донели књиге, а треба нагласити да је идеја ученика овог одељења да се књиге дарују Основној школи "Богосав Јанковић" из Биоске.

Будући интелектуалци и добри људи, одељење прво два

Слика одељења првог два

Креативни тим одељења првог два

Фармацеутски смер, прво шест одељење, најбоље одељење у школи

Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #34 послато: Април 21, 2013, 00:51:00 »

...наставак...

Исто одељење, са разредном Драганом, библиотекарком Гоцом и професорком књижевности Валентином

Исто одељење, уметничка фотографија ученика Бојана из одељења

Девојчице из првог шест помажу да се књиге сложе

Девојчице из првог шест предају књиге школском библиотекару

Други разред са професорком Гоцом

Девојчице из одељења првог три

Професорка књижевности Каћа Машуловић са својим другацима

Од књига смо направили кућице. СА КЊИГАМА СЕ ОСЕЋАМО ПРИЈАТНО, КАО У СВОМЕ ДОМУ

Поред кућица - матуранти наше школе

Креативни тим одељења првог два на школском плавом мосту

Сачувана

Ekana
Ветеран
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 635

Погледај профил
« Одговор #35 послато: Април 21, 2013, 22:45:59 »

Да ли ово подразумева и српске школе на Косову и Метохији, и постоји ли неко са тих простора ко координише ову акцију како бисмо, још пре затварања границе између јужне Србије и Космета, доставили књиге и овој нашој деци?...

Сачувана
Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #36 послато: Јун 18, 2013, 18:18:54 »

Да ли ово подразумева и српске школе на Косову и Метохији, и постоји ли неко са тих простора ко координише ову акцију како бисмо, још пре затварања границе између јужне Србије и Космета, доставили књиге и овој нашој деци?...

Питала сам, ево одговора,

Цитат

POSTOVANA

NAZALOST NEMAMO KOORDINATORE ZA KOSOVO
SRDACNO

Zorica Sentic

Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #37 послато: Јун 18, 2013, 18:47:00 »

ВЕЛИКИ ЉУДИ - ДАРОДАВЦИ ОСМЕХА

О акцији ''Дарујмо реч'' већ смо писали на нашем сајту, о хуманости и доброчинству жене великог срца Зорице Сентић, која је преко своје акције нашу библиотеку снабдела са око 1000 књига. Али то није крај.

ОШ "Доситеј Обрадовић" Свође

Да се добри људи проналазе, да их спаја нека чудна сила и да деца из наше школе нису баш сасвим и од свих заборављена ,потврдила су и дешавања која су уследила.

Када је Зорица прочитала да преко пројекта потражујемо справе за дечје игрaлиште и да исте нисмо добили, одлучила је да наша деца не буду ускраћена за оно што њихови вршњаци у градовима имају и пронашла човека сличног себи, ствараоца дечијих осмеха, Драгољуба Каличанина из Краљева који је нашој школи даровао комлет справа за дечије игралиште.

Захвалност коју му дугујемо није могуће исказати речима, али нека му дечији осмеси обасјају свако јутро, а граја која се чује у дворишту нека буде успаванка за лаку ноћ.

На захтев малишана да упознају њиховог анђела чувара, Зорицу Сентић, уз ангажовање и изузетну упорност координатора акције у школи Данијеле Станковић, професора српског језика, у сарадњи са директором школе Браниславом Спасићем, уприличен је сусрет у школи, када је званично отворено школско игралиште али и обележен Дан школе.

Осим ученика, наставника и становника села скупу су присуствовали и председник општине Небојша Стојановић, Веселинка Стојковић, песникиња из Врања као и пензионери наше школе.

Слике ће пренети део атмосфере са овог, за ученике али и остале, незаборавног догађаја.

Припрема за дочек

Сви су нестрпљиви у ишчекивању

СТИГЛА ЈЕ ЗОРИЦА- први сусрет две ''електронске'' пријатељице

Дочек добродошлице

Ко се коме више обрадовао?

Зорица и Данијела- синоним за упорност

КАДА НЕШТО ЖЕЛИМО ТО И ОСТВАРИМО!

НЕ ВЕРУЈЕТЕ?

ПОГЛЕДАЈТЕ НАШЕ ПОЛИЦЕ СА КЊИГАМА

...наставиће се...

« Последња измена: Јул 07, 2014, 03:40:24 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #38 послато: Јун 18, 2013, 18:58:34 »

...наставак...

Још једна дивна жена, Веселинка Стојковић из Врања,
поклања књиге нашим ученицима

Стигли су и поклони из Холандије

Само деца умеју овако искрено да се обрадују поклонима

Један од дародаваца, Зоран Станковић из Лазаревца (пореклом из Свођа), уз бројне књиге које је послао библиотеци послао је и ово посебно издање из историје за најбољег историчара у школи.

По мишљењу наставника историје, Александра Јовановића, то је Станковић Дејан, ученик седмог разреда и њему је наставник уручио дар као подстрек за даљи рад из овог али и осталих предмета

Анђели Јанићијевић је уручена награда за постигнут успех у току школске године и  остварене резултате у ваннаставним активностима. Књига СРБИЈА, такође је дар господина Зорана Станковића и по његовој жељи уручена је најбољем ученику.

Отварање игралишта протекло је на традиционалан начин

Дочек уз со, погачу и ракију

...даровање домаћина...

..и пресецање врпце- Зорица Сентић

( жаонам је штои господин Каличанин није присуствовао овом чину)

По парче врпце за успомену- Зорица Сентић и директор школе

...наставиће се...

Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #39 послато: Јун 18, 2013, 19:29:12 »

...наставак...

А САДА ОНИ ЗБОГ ЧЕГА ЈЕ ОВО И УРАЂЕНО

Деца на игралишту

Зорица уз помоћ директора школе и наставника биологије за успомену сади дрво пријатељства у школском дворишту

Разговор са председником општине

И све забележеном будним оком Прве Тв

Заједничка фотографија за успомену

А ОНДА ДРУЖЕЊЕ И ОБЕЛЕЖАВАЊЕ ДАНА ШКОЛЕ

Захвалност драгим нам пензионерима и мали поклон да се сећају свога рада

Петровић Витомир

Цветковић Најдан

Награда за десет година рада - јубиларац Данијела Станковић

Да и ми поклонимо нешто гошћама- са надом у поновни сусрет

Зорица Сентић са Бојаном Ђокићем, аутором дела

Најслађе за крај

И прво парче... наравно Зорици

ИЗ КЊИГЕ УТИСАКА

ученици

родитељи ученика

наставници

новинари

И ЈОШ ЈЕДНО ВЕЕЕЕЕЛИКООООО ХВАЛА ЗОРИЦИ, ДРАГОЉУБУ, ВЕСЕЛИНКИ, ЗОРАНУ И СВИМ ЉУДИМА ДОБРОГ СРЦА КОЈИ СУ ЖИВОТ НАШИХ УЧЕНИКА ОБОГАТИЛИ СВОЈИМ ПОСТОЈАЊЕМ!

( ОШ "Доситеј Обрадовић" Свође)

Неко од наставника из ове основне школе је у књигу утисака написао:

"Да је више оваквих хуманих људи овај свет би боље изгледао"

Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #40 послато: Јул 14, 2013, 13:27:40 »

Уз постојеће активне чланове, координаторе акције "Дарујмо реч",

Горан и Марко Маринковић

Наташа Ћирић

Јелена Радојковић
тел. 062/667002

Јелена Јанковић

Бранкица Живковић

Миљана Стојановић

Координатор акције Дарујмо реч у селу Свође  код Власотинца
Данијела Станковић

Александра Вељковић

Саша Јовановић

Лидија Недић

Милан С. Косовић

Никола Младеновић

Дарко Милићевић

тел.064/209-16-95

ЗОРИЦА СЕНТИЋ И ЕКИПА ДОБРОТВОРНЕ АКЦИЈЕ "ДАРУЈМО РЕЧ" ПОЗИВА И ВАС ДА ПРИСТУПИТЕ ЕКИПИ И ПОМОГНЕТЕ ЈЕДНОМ ПЛЕМЕНИТОМ ЦИЉУ. АКО ЖЕЛИТЕ ДА ПОМОГНЕТЕ, ПОШАЉИТЕ ВАШУ ФОТОГРАФИЈУ, КРАТАК ТЕКСТ, ИМЕ И ПРЕЗИМЕ, ИМЕ ГРАДА И ЗЕМЉЕ У КОЈОЈ ЖИВИТЕ. РЕЦИТЕ ШТА БИСТЕ ВИ МОГЛИ ДА УЧИНИТЕ. АКО ЖЕЛИТЕ ДА ПОКЛОНИТЕ КЊИГЕ ДАЋЕМО ВАМ АДРЕСУ НА КОЈУ ДА ШАЉЕТЕ. МОЖЕТЕ ДА ДЕЛИТЕ ИНФОРМАЦИЈЕ, РАЗНЕ Е-МАИЛ САДРЖАЈЕ КОЈЕ ЋЕМО ВАМ СЛАТИ, ПРИЧАТИ И ПИСАТИ ДА АКЦИЈА ПОСТОЈИ. НЕМА ОБАВЕЗА СЕМ ОНИХ КОЈЕ МОЖЕТЕ И САМИ ЖЕЛИТЕ И КАДА МОЖЕТЕ И ЖЕЛИТЕ.
МОЛИМО ВАС НЕ ШАЉИТЕ НОВАЦ! КЊИГЕ ДА, УСЛУГЕ ДА. ЗА САДА ПРИСТУПИТЕ ЕКИПИ. ПИШИТЕ НАМ ЗА ДЕТАЉЕ. ПИТАЈТЕ АКО СМО ЗАБОРАВИЛИ БИЛО ШТА. СВЕ ИДЕЈЕ СУ ДОБРОДОШЛЕ. МОЖЕТЕ ЖИВЕТИ У БИЛО КОМ ДЕЛУ СВЕТА .... ПРИСТУПИТЕ ЕКИПИ!

Контакт: rec.darujmo@gmail.com

придружио се још један члан,

Дуго сам размишљала, на који начим да допринесем друштву? Шта да урадим да уморне одрасле покренем, а да деци поставим темељ за градњу добре будућности? Одговор сам потражила у ономе, што траје вековима и што нам је свима потребно – књиге!
   Број ученика се у основним школама смањује, учитељ сам по занимању, па ми то тешко пада. Хоћу да некако задржим људе у Србији, а поготово по селима! Десило се да културни живот села некако ћути, а реч културе би окупила људе...
   Наиђох на интернету на приче и фотографије о акцији "Дарујмо реч". То ме је одушевило и дало до знања да има људи, који слично мисле као ја и  који делом показују да можемо имати кутке за свет књига и у најмањим селима! Због свега тога, желим постати део тима, који ради на оживљавању старих књига и прича не које је пала прашина!
   Скупљаћемо књиге, носићемо их у школе, али ја имам у плану и да неко се константно бави новооснованим библиотекама, да организује читалачке часове и поподнева, да никада не стане са акцијом, да употпуњује завичајна одељења и да поред школске, набавља и литературу из других области или тема…
   У машти сам већ тамо, хајмо све да претворимо у стварност!

Биљана Миленковић
Професор разредне наставе
тел. 064/2972-330

« Последња измена: Јул 07, 2014, 03:45:44 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #41 послато: Август 20, 2013, 22:16:09 »

Уз постојеће активне чланове, координаторе акције "Дарујмо реч",

Горан и Марко Маринковић

Наташа Ћирић

Јелена Радојковић
тел. 062/667002

Јелена Јанковић

Бранкица Живковић

Миљана Стојановић

Координатор акције Дарујмо реч у селу Свође  код Власотинца
Данијела Станковић

Александра Вељковић

Саша Јовановић

Лидија Недић

Милан С. Косовић

Никола Младеновић

Дарко Милићевић

Координатори акције у Београду и Ужицу
Гордана Рогић

тел.064/209-16-95

придружио се још један члан,

Дуго сам размишљала, на који начим да допринесем друштву? Шта да урадим да уморне одрасле покренем, а да деци поставим темељ за градњу добре будућности? Одговор сам потражила у ономе, што траје вековима и што нам је свима потребно – књиге!
   Број ученика се у основним школама смањује, учитељ сам по занимању, па ми то тешко пада. Хоћу да некако задржим људе у Србији, а поготово по селима! Десило се да културни живот села некако ћути, а реч културе би окупила људе...
   Наиђох на интернету на приче и фотографије о акцији "Дарујмо реч". То ме је одушевило и дало до знања да има људи, који слично мисле као ја и  који делом показују да можемо имати кутке за свет књига и у најмањим селима! Због свега тога, желим постати део тима, који ради на оживљавању старих књига и прича не које је пала прашина!
   Скупљаћемо књиге, носићемо их у школе, али ја имам у плану и да неко се константно бави новооснованим библиотекама, да организује читалачке часове и поподнева, да никада не стане са акцијом, да употпуњује завичајна одељења и да поред школске, набавља и литературу из других области или тема…
   У машти сам већ тамо, хајмо све да претворимо у стварност!

Биљана Миленковић
Професор разредне наставе
тел. 064/2972-330

Акција "Дарујмо реч" је добила координатора и у Крушевцу,

Координатор акције у Крушевцу
Ана Бербаков - Аnee
тел. 064 22 78 229

Контакт: rec.darujmo@gmail.com

« Последња измена: Јул 07, 2014, 03:50:22 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #42 послато: Септембар 14, 2013, 22:43:53 »

Писмо акцији "Дарујмо реч",

Поштована Зорице,

" Нигде небо није тако лепо као у родном крају,

сунце се буди пре шума и сељака,

у нашој школи све мање је ђака...

Свака књига нама је драга,

јер пружа извор нових знања.

Дарујте деци овога краја,

јер се нас мало ко сети,

нек се и овде још глас деце чује,

нека нас као сунце сваког јутра дарује…"

Срдачан поздрав од колектива ОШ "Аца Синадиновић"

Адреса: ОШ "Аца Синадиновић"

Омладинска 28

16222 Предејане
Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #43 послато: Септембар 25, 2013, 07:10:09 »

Позивамо књижевне ствараоце и све људе добре воље, да ако су у могућности упуте књиге школи

Основна школа Вук Караџић Шарлинац
село Шарлинац 18410 Дољевац

Молимо вас да фотографишете ваш пакетић и пошаљете слике на адресу
 rec.darujmo@gmail.com
и школа ће фотографисати пакетиће када их добије све ће бити на сајту акције

ДАРУЈМО РЕЧ

ДА СВА СЕЛА СРБИЈЕ ИМАЈУ СВОЈУ БИБЛИОТЕКУ

хвала у име деце
 Зорица Сентић
« Последња измена: Мај 01, 2014, 18:13:14 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #44 послато: Октобар 07, 2013, 05:37:37 »

Vuk Karadžić je rekao: "Ako svako uradi koliko može, neće narod propasti."

VIDITE KAKO SU ŽELJNA DA ČITAJU ...

Pozivamo književne stvaraoce
posetioce našeg sajta www.darujmorec.com
i sve ljude dobre volje
da ako su u mogućnosti
upute knjige školi
Osnovna škola Vuk Karadžić Šarlinac
selo Šarlinac 18410 Doljevac

molimo vas da fotografišete vaš paketić i pošaljete slike na adresu  rec.darujmo@gmail.com
i škola će fotografisati paketiće kada ih dobije
sve će biti na sajtu akcije DARUJMO REČ
http://darujmorec.blog.rs/
DA SVA SELA SRBIJE IMAJU SVOJU BIBLIOTEKU
hvala u ime dece

Koordinatori akcije u selu Šarlinac i regionu

Miljana Stojanović
miljanastojanovic7@yahoo.com
тел.062/8739-578

Aleksandra Veljković

veljkovicaleksandra@ymail.com
тел.069/298-19-41

Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #45 послато: Мај 01, 2014, 19:32:38 »

Угаси тишину, Зорице

.

Ни писама-песама

у секундама,

ни "Ја то тако",

ни "Само теби",

ни "Пољупчић",

ни "Осмех",

ни "Пишемо се",

ни "Љубим те".

.

Угаси тишину, Зорице.

.

"Ко Тебе може да стигне" –

говорила сам Ти.

"Кад можеш" –

говорила си ми,

"не жури".

.

Угаси тишину, Зорице.

.

Чекала сам Те у фебруару,

чекала сам Те у марту,

чекам Те у априлу.

Пролеће је, Зорице.

Истина, кишовито

и хладно,

али мај је ту,

само што није стигао,

па дуго топло лето,

па грожђе и јабуке у јесен.

.

Угаси тишину, Зорице.

.

Слушала сам тишине,

слушала сам и Твоју тишину,

али сада тек разумем,

Зорице моја,

колика је то бука била

та Твоја тишина,

колика бука.

.

"Ја радим

Ја стварам

Ја сањам да сва села имају библиотеку

Сада сањам да милијарду људи засади по једно дрво

То је идући пројекат

Да, а после иде један још већи

Видећеш…"

.

Угаси тишину, Зорице.

.

26. април 2014.

.

(Зорица Сентић: "Угаси тишинУ", Београд, Књижевна академија, 2005; "Угаси тишину, угаси тишинУ / бр. 2 / ја нâс волим", "Приче-не-приче", Београд, Хектор принт, 2009)

(Веселинка Стојковић)

Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #46 послато: Мај 05, 2014, 02:29:17 »

In memoriam: Зорица Сентић

Рођена је у Скопљу једног 10. септембра, на 200м од куће мајке Терезе. Одрасла у селу Левосоје, одакле су јој родитељи. Из Левосоја је са родитељима, са 11 година, кренула у свет. Живела је и писала у Француској. Писала је  и мислила на француском, а онда, касније, и на српском.

2005. године је објавила прву збирку поезије "Угаси тишину".  Другу, "Угаси тишину бр. 2 – Ја нас волим", 2008. у Београду. Све њене будуће књиге поезије зваће се "Угаси тишину" са различитим поднасловима.

2007. је  дошла је у своју Србију с великом намером да покрене велику акцију "Дарујмо реч – да свако село у Србији добије библиотеку". Није могла да нађе бољи тренутак да учини нешто, велико нешто за своју земљу, чија се села сваким даном осипају, нестају.

Цитат

Мартин Лутер Кинг је рекао: I have a dream – Ја имам један сан.

Ја немам само један. Имам их више. Можда и превише. Последњи пут када сам бројала на прстима беше их хиљаду деветсто педесет и пет, и све их записујем. Имам један велики сан, један надсан, суперсан, сан снова… толико велики да је потребно да га више нас одсања да би се остварио. Сањајте га са мном… … да сва села у Србији имају своју БИБЛИОТЕКУ! …а знамо сви, ако сањамо јако и гласно, паметно и отворених очију, чаробњаци свих могоућих и лепих успеха биће са нама… и и остварићемо сан. Верујте. Верујте у мене, а ја ћу у вас!

Зорица Сентић

Издавача је престала да тражи. Чекала је да он пронађе њу, а пошто није, решила је да своје књиге штампа са све грешкама. Јер, говорила је она: "И у највећим светским музејима има великих и лепих грешака".

Поезија јој је преведена на више светских језика, писала је приче и кратке приче, романе, бајке, а записивала и мисли које је назвала "Нека зрна речи" и "Испод туша". Писала је  "Посвете" намењене ауторима којима недостају идеје и књигу "Витамини за ауторе".

Говорила је да се већ два пута родила, да је ово њено треће рођење, а да ће само једном умрети!

"Нека речи остану да живе и после мене"!

У животу је добила неке мале награде на које је била поносна, али је говорила да не види разлог да их окачи на зид, све док не добије и НОБЕЛОВУ награду. Остале нису вредне хвале. А оно што заиста вреди, говорила је, да су то њена два најлепша романа у по једном примерку које је издала, 1976. – ДАВИД, и 1982. – МИКАЕЛ. Њих двојица су УНИКАТИ.

(Преузети делови из текста "Писци и преводиоци – Зорица Сентић", аутора Зорана Ђурића)

In memoriam: Зорица Сентић

Зорица Сентић
Ница, 10 септембар 2013.

Скопље, Југославија, 10. септембар 1955 – 4. мај 2014, Ница, Француска

Одрасла у селу Левосоје, одакле су јој родитељи и где су живели.

Из Левосоја је –"Моје мало село Левосоје"

са родитељима, са 11 година, кренула у свет, у Француску.

Враћа се у своје Левосоје, у своју Србију, својој мајци (1932), и да буде поред

свога оца (1932–1998).

BOLUJEM OD SMRTI…

Draga Vesela,

Možda je sada vreme da kažem da se borim od 2007. godine

Ćutala sam i vodila akciju "Darujmo reč" ne bih li zaboravila rak, ali rak nije mene

Šaljem ti slike sa mog rođendana da si malo sa mnom toga dana

Da podelim moju sreću sa tobom

Mada sam je podelila i na facebook-u (na mnoge zahteve)

Zamisli, dobila sam više od 1ooo pisama

Plus na e-mail-u

Svima sam odgovorila

Želela sam da taj dan provedem sa dragim prijаteljima

Ali, eto, tako je život hteo, provela sam ga samo sa jednim, ali velikim

Prijeteljem!

Dan je bio divan, sunčan, pun osmeha

Prepun sećanja

Dugo se nismo videli

Predugo

Ostali su, ostali ste svi vi daleko

Želela sam da ste tu … eh, mnogo ste da vas nabrajam

Ali znam da se znate

I da ćete pogoditi koga sam se uželela

Ima vas u Beogradu, Levosoju, Vranju, na Zlatiboru, u Sloveniji

U Grčkoj, Belgiji, u Parizu… Torontu, Njujorku, Bordeaux…

U Poljskoj… u Nemačkoj, Švajcarskoj, Austriji, Rumuniji, Makedoniji, Danskoj

U Srbiji po selima, sva deca koju sam srela u akciji "Darujmo reč" su tamo

I ona koju nisam srela

I ona koja govore moje pesme, a nismo se sreli

Ima ih još i još… dragih duša, ne samo u Srbiji, već i u svetu

Znaš da sam bolesna

Znaš da ne izgledam baš kao na slikama

Ako ne upotrebim bar pola sata do sat vremena da se malo našminkam

A ja umem da sakrijem ono što treba

Treba da smo lepi za prijetelje, lepi i nasmejani

Dakle, našminkala sam se i okačila najlepši i najveći osmeh

Znaš da za moju bolest ne pričam

Ne vidim šta bih mogla da kažem

Jeste, bolujem od opasne bolesti

Bolujem od smrti, Bolujem od RAKA

Ali sam devica sa podznakom rak, morala sam ga dobiti

Volim da mu se nasmešim i ovde se molim da se nasmeši svako, da, da!

I … ali ja nisam bolesna!?

To kažu ljudi koji nose bele mantile

Ali mene ne boli ništa

I kad boli, ja neću da boli

Ja radim

Ja stvaram

Ja sanjam da sva sela imaju biblioteku

Sada sanjam da milijardu ljudi zasadi po jedno drvo

To je idući projekat

Da, a posle ide jedan još veći

Videćeš

Ako uspem da pokrenem taj treći, onda onu Nobelovu

Za koju ste me svi zadirkivali, onda ću je stvarno zavrediti

Ali taj treći projekat biće ako svako od vas zasadi jedno drvo

Tada ću moći da trazim to…

To… to je nešto lepo za svu decu sveta koja su bolesna

Potrebni ste mi svi

A moju bolest… ostavljam da ti kazeš o njoj što želiš

Ja imam rak… a rak neće imati mene

Bitke dobijam

Imam namere da i ovaj rat dobijem

Draga, bacila sam ti reči

Sada ti piši šta želiš

Dajem ti pravo da pišeš o mojoj bolesti

Iako se ja sa njom nosim

Na kraju

I piši šta jedem svakoga dana

Tu je

Paradajz

Paprika

Dva različita sira, najbolji je kozji

Ali nemam onog svežeg iz sela

Beli luk

To je lek za sve

Jabuka

Jedna obavezno na dan

Grožđe

Brokoli

Ulje maslinovo

Otvori ovo, videćeš šta je

Stavim orahe

Ali sada nisam

Danas sam zaboravila

I stavim maslinke

Ali nemam ih danas

Stavim sve što imam u frižideru

I slatko i slano

Eto, to je moj ručak u velikom tanjiru

Jedan limunov sok na dan

I puna čaša vode ujutru

Dala sam ti da i ti to radiš

Jer to je najbolji lek za sve

Ako tome svemu dodaš i osmeh

I slušaš lepu muziku…

Ja nekad slušam Vivaldija

Nekad Bartoka

Ali često sada slušam naše starogradske pesme

A volim da čujem Ne može nam niko ništa

A slušam i Pariske kapije

I onu, ne sećam se naslova, Sedim u jednom pariskom lokalu

Slušam je često

U snovima

Ja sanjam

Sanjam da se sva deca sveta leče besplatno

Sanjam da sva deca sveta imaju bar jednu igračku

Sanjam da sva deca sveta čitaju Malog princa

Sanjam 1955 snova

Ali sanjam i jedan veliki san: da naučim prefektno srpski jezik

I da možda napišem knjigu o tome kako sam se ja izborila sa rakom

MOŽDA JE SVE OVO MENI POMOGLO I POMAŽE MI JOS

OSMEH ZA SVE

I BEZ PANIKE…

Nemam ja ništa

To samo doktori kažu da imam

A nemam

Boriti se sa doktorima treba svom snagom

I SA VEROM U SEBE I U BOGA

Bog i ja često razgovaramo

Sada ja čujem nečujno…

Bog je sa mnom

Sa svima nama je Bog

A SVE ŠTO BUDE

MORALO JE BITI

Možda je sada bilo vreme da kažem ili ne kažem

Da kažem bez da kažem

Da se borim od 2007. godine

Ćutala sam i vodila akciju "Darujmo reč"

Ne bih li zaboravila taj rakčić

Da, draga,

Ali rakčić mene nije

Setio se da treba malo i mene da gricka

Da samo znaš koliko sam rakčića ja pojela

Sa školjkama

Uz razno MORSKO VOĆE

To je bila moja omiljena večera

Eh… sve nas na kraju večere života isto čeka…

KO OD NAS NE BOLUJE OD SMRTI?

Osmeh

Ljubim te

Zorica Sentić

Nica, septembar 2013.

(Веселинка Стојковић)

« Последња измена: Мај 05, 2014, 07:29:48 Гога » Сачувана

Ekana
Ветеран
Ван мреже Ван мреже

Погледај профил
« Одговор #47 послато: Мај 05, 2014, 22:01:38 »

Preminula pesnikinja Zorica Sentić

VRANJE/BUJANOVAC – Pesnikinja koja je želela da svaka seoska škola u Srbiji dobije biblioteku posle duge i teške borbe sa bolešću preminula je u Francuskoj gde je živela i radila.Rodom je iz bujanovačkog sela Levosoje, gde je rado dolazila i svoju kućicu , gde je okružena cvećem stvarala, ne samo na francuskom, već sve češće i na srpskom jeziku.

2005. godine objavila je svoju prvu zbirku poezije „Ugasi tišinu“, a zatim je usledila „Ugasi tišinu – Ja nas volim“. Ova pesnikinja i humanista poznata je po akciji „Darujmo reč“, gde je prikupljen veliki broj knjiga za seoske biblioteke.

U junu prošle godine juGmedia je pisala o poduhvatu ove pesnikinje kada je na inicijativu učiteljice seoske škole opremljeno školsko igralište u vlasotinačkom selu Svođa.

Jugomedia

Сачувана
Ekana
Ветеран
Ван мреже Ван мреже

Погледај профил
« Одговор #48 послато: Мај 05, 2014, 22:59:20 »

Secanje na poetesu...

Zasto dobri i plemeniti ljudi, kao Zorica, prerano odlaze?
A toliko toga je zelela i htela...

Imala je toplu dusu i siroko srce da primi hiljade dece iz sela sirom Srbije, koja su se - zahvaljujuci njenom zalaganju - prvi put susrela sa carstvom knjiga, uzvracajuci joj na tim darovima svojim veselim iskrenim osmesima...

Upravo ti osmesi su bili njen najkvalitetniji lek u borbi sa bolescu, kojoj se suprotstavljala punih 7 godina...No, na zalost, izgubila je bitku i napokon je nasla smiraj duse u svom Levosoju, carstvu snova, medj' korenima svojih pradedova ...

Iako je zivela u Francuskoj, bila je veca Srpkinja od nas koji zivimo u zemlji njenih predaka. Za sve ovo vreme uspela je oko sebe da isplete mrezu humanih ljudi, koordinatora u brojnim gradovima i naseljima, ali i donatora knjiga, pa su mnoga sela danas opremljena bibliotekama, o kojima su do tada mogli samo da sanjaju...

Ovakvim entuzijazmom i radom pomenutih, predvodjenih neumornom Zoricom, dokazano je da cak i tako velika akcija, kao sto je Darujmo rec, moze da se odvija u kontinuitetu i bez ulozenog dinara, zahvaljujuci iskljucivo dobroj volji svih ucesnika sirom Srbije...

Nedosanjani Zoricin san nastavice, verujem, da ostvaruju svi oni koje je ona darivala svojim osmehom, iskrenim, toplim i od srca...
Akcija "Darujmo rec" nastavice i dalje da zivi, i bilo bi dobro da u svom nazivu ima i ime svog zacetnika - Zorice Sentic...

Сачувана
Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #49 послато: Јул 07, 2014, 04:58:11 »

ДАРУЈМО РЕЧ "Зорица Сентић"

Зорица Сентић – 10. септембар 1955–4. мај 2014.

Ове године навршава се 8 година од покретања акције Дарујмо реч – да сва села у Србији добију библиотеку.

Весна Денчић је објавила:

Песникиња Зорица Сентић из Кана покренула је акцију "Дарујмо реч" и заједно са Весном Денчић из Београда, покушаће да спроведе акцију прикупљања књига за школску библиотеку села Левосоје код Бујановца.

Писмо директора школе "Вук Стефановић Караџић"

Цитат

Акција Зорице Сентић

ДАРУЈМО РЕЧ

Поштовани,

Основна школа "Вук Стефановић Караџић" у Левосоју на самом југу Србије постоји већ 100 година. То је једна од најстарјих школа на овом подручју. Ове године слави 101 годину рада.

До пре неколико година радили смо у згради старој око 50 година без било каквих иоле нормалних услова за рад. Уз помоћ Владе Србије и разних невладиних организација добили смо нову зграду. Али зграда сама по себи није довољна за квалитетну наставу. Један од великих проблема са којим се сусрећемо је веома скромна школска библиотека. Ученици у нашој школи су жељни књига.

После гостовања у нашој школи, представљања свог рада и своје књиге Угаси тишину ученицима и наставницима и обиласка исте, Зорица Сентић је дошла на идеју да организује акцију ДАРУЈМО РЕЧ како би своје познанство и сарадњу са писцима из целе земље ставила у службу школе чији је ученик некада била и она. Њено име и њен рад говоре о томе какве ученике ми школујемо.

Овим писмом желим да дам право Зорици Сентић да може користити име школе у наведене сврхе. Акција ће бити спроведена на предстојећем Сајму књига у Београду. Књиге које желите даривати библиотеци Основне школе "Вук Стефановић Караџић" у Левосоју можете оставити на штанду Министарства дијаспоре или их слати на адресу школе:

Основна школа "Вук Стефановић Караџић"
Акција "Дарујмо реч"
Левосоје бб
17520 Бујановац

У нади да ћете нам помоћи унапред се захваљујем у име ученика и у своје лично име.

У Левосоју, 22.10.2006.г.
Директор школе
Светислав Величковић

http://www.aforizmi.org/veca/akcije/darujmo.html

Предлог Јадранке Нићин, Милице Карловић и мој је (Веселинка Стојковић) – верујемо – сагласност свих нас који смо познавали Зорицу Сентић и сарађивали са њом, да акција настави свој живот са именом Зорица Сентић.

Зорица Сентић је обрадовала много села, много школа, много деце у Србији. Деца су се радовала сусретима са Зорицом Сентић.

Зорица Сентић је велики песник. Надамо се да ће доћи време да се њено велико дело сабере у томове књига, и филма о акцији коју је покренула и успешно водила, упркос и болести са којом се дуго година борила, готово од почетка акције.

Зорица Сентић је била велики човек.

Дакле, ДАРУЈМО РЕЧ "Зорица Сентић".

Данас је, 4. јула 2014, два месеца од Зоричиног одласка. Јуче сам била на њеном гробу. Запалила сам свеће и положила цвеће у име нас који смо је познавали и волели и поштовали њен рад.

(Веселинка Стојковић)
Сачувана

Странице: [1] 2   Иди горе
  Штампај  

Пребаци се на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC

Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!