forum

*
Добродошли, Гост. Молим вас пријавите се или се региструјте. Октобар 17, 2017, 20:47:14

Пријавите се корисничким именом, лозинком и дужином сесије

logo

Прикључите се дискусији, изнесите своје мишљење, дaјте свој допринос борби за праве вредности! › Регистрација
Странице: [1]   Иди доле
  Штампај  
Аутор Тема: Јелена Трикић - МАЈКА ХРАБРОСТ  (Прочитано 3970 пута)
Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Поруке: 11709

Погледај профил
« послато: Октобар 21, 2012, 07:09:39 »

Јелена је избеглица из Дрвара, која живи у Приједору..........

Храбрости Јелене Трикић (32) из Дрвара диве се и бањалучки лекари који су је ових дана породили. Има тежак облик тумора на мозгу, одрекла се терапије цитостатицима да би родила

ОГРОМНА жеља да створи нови живот и да постане мајка, била је јача од страха Јелене Трикић (32), из Дрвара, да ће изгубити свој. Једну битку је добила - дете. Сада јој предстоји тежа - за сопствени живот.

Иако се још од 2007. бори са тешким обликом тумора на мозгу, Јелена је пре десетак дана на свет донела сина Николу. Њена храброст задивила је све запослене у Клиничком центру Бањалука.

- Јелена је до сада имала већ два тешка оперативна захвата на мозгу. Била је под зрачном терапијом и терапијом цитостатицима. Онколози су јој препоручили интензивнију терапију цитостатицима, али она је то одбила јер би то уништило њену способност да има потомство. Са поштовањем и стрепњом о Јелениној одлуци прича за "Новости" др Слободан Граховац, који је био у тиму лекара који је породио храбру жену.

Од момента када је Јелена донела одлуку да ризикује свој живот, да би на свет донела нови, и лекари су били у дилеми: да ли у неком моменту прекинути трудноћу с обзиром на то да она погоршава овај облик тумора?

- Желела сам да осетим своју бебу у наручју. Сада имам Николу. То је неописив осећај. Вредео је да се за њега борим. Срећна сам - каже измореним гласом Јелена, док погледом пуним огромне мајчинске љубави гледа свог сина.

А Никола је једна здрава беба. Родио се са 1.970 грама и доктори кажу да је витални дечак, на срећу, без икаквих неуролошких сметњи.

Јеленина мајка Милкица, коју смо затекли у посети кћерки, очију пуних суза прича о страху да је Јелена, одлуком да роди, додатно смањила шансе да оздрави.

- То је била њена велика жеља. А можда би било другачије да није затруднела... Не знам... Не знам... Супруг Горан и ја смо је подржали. Наше је да будемо уз њу - кроз сузе прича Милкица Трикић.

Доктор Граховац каже да је сада пред њима, лекарима који су јој жељу за потомством испунили, да покушају да јој обезбеде даље лечење.

- Да бисмо јој обезбедили прегледе код најбољих неурохирурга у иностранству, потребна нам је подршка свих институције. Одлуку о даљем лечењу ће донети онколози - да ли ће бити подвргнута новој операцији или ће се наставити лечење зрачном терапијом или цитостатицима. Урадиће се и додатне анализе магнетном резонанцом. Ток њеног даљег лечења засад је неизвестан, јер је већ имала два хируршка захвата на мозгу, а уколико би био потребан и трећи, морао би да се ради у Београду или у иностранству.

Јелена је избеглица из Дрвара, која живи у Приједору. Породица је у тешком материјалном стању, па је сада, када је Јелени неопходно даље лечење, на испиту цели здравствени систем Српске, али и хуманост целог друштва.

Јелена је свој испит херојства и несебичности – положила.

Цитат
СТИГЛА И ДО ДИПЛОМЕ

УПРКОС тешкој болести, с којом се бори већ пет година, Јелена је успела почетком ове године и да дипломира на Економском факултету у Бањалуци.

(А.Мацановић, вечерње НОВОСТИ)

Чуда се дешавају. Доказ да велика жеља и љубав за нечим, у овом случају, жеља за дететом, може да победи све, па и опаку болест. Да, чуда се дешавају, верујем да ће рођење овог малог анђела да буде најбоља терапија за мајчину болест, можда и исцељујућа, што од свег срца желим.
Сачувана

* Моје племе сном мртвијем спава *
Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #1 послато: Октобар 24, 2012, 01:19:52 »

Медицина каже да нико не може да затрудни ако има тумор на мозгу. Јелена је доказала да није тако и жртвовала се за своје потомство

Да, чуда се дешавају, верујем да ће рођење овог малог анђела да буде најбоља терапија за мајчину болест, можда и исцељујућа, што од свег срца желим.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=qqCLqeh3bB8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=qqCLqeh3bB8</a>

« Последња измена: Октобар 11, 2015, 04:58:37 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #2 послато: Новембар 03, 2012, 02:34:30 »

ИЗДРЖИ ЗБОГ НИКОЛЕ

Јелени Трикић погоршано здравствено стање!

Здравствено стање храбре мајке из Дрвара, која је одлучила да роди и због тога одбила хемотерапију упркос тешком тумору на мозгу, озбиљно је погоршано. Тумор се проширио, преносе "Вечерње Новости"

Јелена Трикић са сином Николом

Здравствено стање храбре мајке из Дрвара Јелене Трикић (32), која је одлучила да роди и због тога одбила хемотерапију упркос тешком тумору на мозгу, озбиљно је погоршано. Ову информацију о храброј жени која је пре месец дана родила здравог дечака, сазнали смо од њене породице.
Јеленина мајка, Милкица Трикић, гуши се у сузама.
- Шта да вам кажем. Лоше је. Тумор се проширио. Ја сам стално уз њу. Она је храбра и бори се, труди се да мало поприча са мном иако је у тешком стању. Стално пита за Николу. Он јој даје снагу.

Према њеним речима, конзилијум лекара Клиничког центра Бањалука је, након сагледавања Јелениног здравственог стања, мишљења да операција није решење јер је већ имала две тешке операције на мозгу. Покушаће са хемотерапијом или зрачењем.
- Како је Јелена још у бабинама, са хемотерапијом ће нејвероватније почети идуће седмице - каже Јеленина мајка Милкица.

Са хемотерапијом почиње следеће недеље: Јелена Тиркић | Фото: В. Трипић

На срећу, мали Никола је здрав и добро напредује.
- Мали је добро. Има 2.250 грама и хвала богу здрав је - каже Милкица.
Она је захвалила свима који се распитују за Јеленино здравље, онима који су пружили подршку и који су новчано помогли.
- Треба нам пелена, убруса, марамица. Јелена не може ништа сама, па нам је свака помоћ добродошла - каже Милкица.
Подсетимо, Јелена се од 2007. године бори са тешким обликом тумора на мозгу.
Она је до сада имала већ два тешка оперативна захвата на мозгу, била је под зрачном терапијом и терапијом цитостатицима.
Иако су јој онколози препоручили интензивнију терапију цитостатицима, она је то одбила јер би то уништило њену способност да има потомство.
Доктори у Клиничком центру Бањалука раније су навели да је ток њеног даљег лечења неизвестан, јер је већ имала два хируршка захвата на мозгу, а уколико би био потребан и трећи, морао би да се ради у Београду или у иностранству.

Цитат
Избеглица

Јелена је избеглица из Дрвара, која живи у Приједору. Породица је у тешком материјалном стању, па је сада, када је Јелени неопходно даље лечење, значајна свака помоћ.

(Ало)

Господе Боже, смилуј се овом малом Анђелу и остави му у животу његову храбру мајку!
« Последња измена: Октобар 11, 2015, 04:04:59 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #3 послато: Новембар 19, 2012, 03:36:57 »

ЖРТВОВАЛА СЕ
Умрла Јелена Трикић - жена која је одбила терапију да би родила дете

У бањалучком Клиничком центру умрла је Јелена Трикић (30) из Приједора која је одбила лечење јаким цитостатицима тумора на мозгу како би постала мајка, саопштено је данас из те здравствене установе.
Трикићева је преминула прошле ноћи на Одељењу интензивне неге Клинике за гинекологију и акушерство Клиничког центра Бањалука.

Подсетимо, Јелени је 2007. године откривен тумор на мозгу, а након две операције одлучила је да оствари своју велику жељу - да роди дете и да осети како је бити мајка, у чему је добила подршку супруга.
Током трудноће, њено лечење је обустављено, а болест је узнапредовала, тако да су све даље прогнозе за њено излечење биле неизвесне.

Доктор Слободан Граховац, који је обавио порођај, рекао је непосредно после тога да је Јелена прескочила све медицинске норме.

- Њена жеља за дететом је нешто невиђено. Медицина каже да нико не може да затрудни ако има тумор на мозгу. Јелена је доказала да није тако и жртвовала се за своје потомство. Ми то треба да подржимо и као лекари дамо све да она што дуже буде са својим дететом - испричао је Граховац.

Пре 39 дана Јелени се испунила последња жеља - родила је сина Николу, који је на рођењу имао 1.970 грама.
Иначе о невероватној вољи ове изузетне жене сведочи о то што је, иако оболела, уписала Економски факултет и завршила га почетком ове године.

(Ало)

Туга. Некако, веровала сам да ће та њена превелика љубав да победи болест. Не памтим да ме нешто овако скоро потресло и расплакало. Жалост за родитеље, а тек за малог Николу који оста без мајке, а нарочито када одрасте и сазна за ово. Нека јој је лака земља.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=iV8dn3vr6Os" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=iV8dn3vr6Os</a>
« Последња измена: Октобар 11, 2015, 05:20:03 Гога » Сачувана

chule80
Нови члан
*
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 38

Погледај профил
« Одговор #4 послато: Новембар 21, 2012, 00:36:58 »

Вечна слава храброј Јелени!
Сачувана

Cuburac
Уредништво
Ветеран
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 1158

Погледај профил
« Одговор #5 послато: Новембар 21, 2012, 09:08:44 »

E, Boze, moj Boze. Neka joj je vecni mir i pokoj joj dusi. Sada je medju andjelima.

Drzava, narod i teritorija se ne brane geografijom vec demografijom. To mi kao narod treba da znamo. Ova hrabra zena i majka je dala svoj zivot svesno da bi rodila dete, a u Srbiji se godisnje obavi preko 150,000-a abortusa. Za zadnih 20 godina nas je 400,000 manje demografski. "Quo vadis" Srbijo moja.
Сачувана
Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #6 послато: Новембар 23, 2012, 06:37:35 »

Хуманитарна акција за помоћ двомесечном Николи Трикићу

Клинички центар у Бањалуци организује сутра хуманитарну акцију за помоћ двомесечном Николи Трикићу, сину недавно преминуле Јелене Трикић, назване "мајка храброст", јер је одбила да се лечи од тумора на мозгу, како би на свет донела здраво дете.

Јелена и Никола Трикић

Из информативне службе Клиничког центра је наведено да ће се, с обзиром на тешку финансијску ситуацију породице Трикић, у хуманитарној акцији прикупљати храна за бебе "хумана 1", пелене за бебе, дечија козметика и новчани прилози који ће бити уручени породици.

- Циљ ове акције је да одзив свих људи добре воље буде што већи - саопштено је из Клиничког центра Бањалука.

Јелена Трикић (32) из Дрвара преминула је 18. новембра у бањалучком Клиничком центру.

Она је боловала од тумора на мозгу, али је одлучила да се упркос тешкој болести породи, одбијајући хемотерапију и лечење цитостатицима.

- Јеленина породица је у тешкој материјалној ситуацији. Људи добре воље који желе да помогну да одрастање малог Николе, за кога је његова мајка дала живот, буде безбрижније и лепше, могу то урадити сутра укључивањем у хуманитарну акцију Клиничког центра Бањалука - наведено је у саопштењу ове уставнове.

(Бета, Блиц)

« Последња измена: Октобар 13, 2017, 04:10:32 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #7 послато: Новембар 26, 2012, 06:28:21 »

Јелена Трикић: умирући, свеједно победила смрт

Република Српска је сахранила "мајку-храброст" Јелену Трикић. Прича о жени која је умирала од тумора на мозгу, али је одбила интензивно лечење, како би родила дете, потресла је многе. Јелена је имала 32 године, од тешке болести боловала је од 2007: имала је неколико операција, али је налазила у себи снаге још и да студира. Волела је и била вољена.

Умрла је у клиничком центру у Бањалуци 39 дана пошто је родила здравог сина Николу, за чије здравље је стално питала. Бринуће се о Николи сада Јеленин супруг Горан, бака... Желимо да се надамо, не само они. Читаоци по читавом балканском региону су већ покренули неколико иницијатива: да прогласе дан смрти Јелене Трикић Даном мајке у РС, да покрену орден са њеним именом, да позову државу да помогне њеном сину да заврши школу и факултет.

Ових дана прича о мајци која је, умирући, свеједно победила смрт, појавила се у многим руским интернет-друштвима, на пример у групи Прича о правом човеку. Јеленину судбину су пратили и корисници руског сегмента Фејсбука. Светлана Луганска, активни корисник ове друштвене мреже, молила је да је представимо као човека који воли Србију:

То су дубоки лични доживљаји: усхићење, клањање пред овом женом, и истовремено туга зато што је Јелена ипак преминула, што она не осећа радост комуникације са својим дететом због којег је жртвовала живот. Мада је она свеједно победила смрт. Сматрам да Република Српска мора нешто да учини да помогне Николи, мада је живот тамо тежак, то сви добро знају који су имало упућени у ситуацију на том подручју. Али уз онај број абортуса који раде људи много богатији, такав пример је потребно овековечити. Ово је онај случај када треба учинити све могуће.

Колектив српске редакције Гласа Русије изражава дубоко саучешће породици и рођацима храбре маме Јелене Трикић и жели добро здравље малом Николи.

(Тимур Блохин, Глас Русије)

« Последња измена: Новембар 26, 2012, 10:58:54 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #8 послато: Новембар 26, 2012, 07:18:28 »

Зашто реагујемо тек када је касно, када се изгуби један људски живот и  када више ништа не може да се поправи?  Увек се то питам. Зашто смо, скоро сви, изгубили оно што је човека некада највише красило.......ХУМАНОСТ, СОЛИДАРНОСТ, БРИГУ О НЕМОЋНОМ, БРИГУ О СИРОТОМ,  БРИГУ О БОЛЕСНОМ!

Када се појавио текст о Јелени, (види ОВДЕ) писало је између осталог и ово,

Цитат
Доктори у Клиничком центру Бањалука раније су навели да је ток њеног даљег лечења неизвестан, јер је већ имала два хируршка захвата на мозгу, а уколико би био потребан и трећи, морао би да се ради у Београду или у иностранству.

Цитат
Избеглица

Јелена је избеглица из Дрвара, која живи у Приједору. Породица је у тешком материјалном стању, па је сада, када је Јелени неопходно даље лечење, значајна свака помоћ.

Само њени родитељи и супруг знају, да ли је било ко покушао да помогне.  Да ли је било ко понудио помоћ да се Јелена лечи или у Београду или негде друго где је можда постојала могућност да јој се спаси живот?

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=ff1hSQD7BmY" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=ff1hSQD7BmY</a>

« Последња измена: Октобар 11, 2015, 04:43:29 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #9 послато: Март 01, 2013, 22:01:32 »

Брига за сина "мајке храбрости"

Хришћанско хуманитарно удружење Хљеб живота из Приједора и његов председник Данко Малешевић организовали су хуманитарну акцију путем мобилног оперетера М:тел и хуманитарног броја 1416 за петомесечног Николу Дуновића у којој је прикупљено 3.360 КМ.

- Много сам слушао о животној драми Јелене Трикић и малом медицинском чуду, њеном сину Николи који је симбол победе живота над смрћу - каже Малешевић и додаје да се зато одлучио да покрене акцију и додаје:

- Тек када је РТ Републике Срспске објавила да се води акција, укључио се већи број људи у акцију. Пре тога сам ја са свог броја мобилног телефона позивао пријатеље и познанике. Да је РТ РС раније промовисала акцију било би прикупљено више новца.

Али, скромни људи попут Дуновића задовољни су и овим, јер знају како је данас до новца тешко доћи, пошто је прилика и могућности да се он заради све је мање.

- Новац прикупљен путем хуманитарног броја у износу од 3.330 км, колико ми је исплаћено након одузете провизије од 30 КМ, ставио сам на Николин рачун, као што сам урадио и са свим новцем који је до сада добио и ту ће остати док не затреба њему - каже отац Горан.

Он се захвалио организаторима и свим учесницима ове хуманитарне акције, као и читаоцима "Вести" који су помагали његову покојну супругу, а сада и сина.

Мали Никола је, по речима његовог оца, добра беба, а што је најважније и потпуно здрава.

Здрава и напредна беба : Никола са оцем Гораном Дуновићем

- Нема код Николе ни озбиљније прехладе, а мимоишле су га и све вирусне инфекције - каже отац Горан.

Мајка малог Николе, Јелена Трикић, преминула је након порођаја. Та "мајка храброст" жртвовала је свој живот за сина одбивши да прима хемиотерапију у трудноћи кад су се појавили рецидиви малигног тумора на мозгу од кога је боловала 2007. године и веровала да је излечена. Преминула је 18. новембра 2012. у Клиничком центру Бањалука, али тек пошто је остварила своју највећу жељу. На свет је донела здравог дечака и држећи га у наручју сву љубав му дала.

(Љ.Мудринић, Вести)

Никола, син Јелене - МАЈКЕ ХРАБРОСТИ

Подсетићу на текст који сам написала, о овој тужној животној причи,

још увек се то питам, јер колико видим, на дете су сада изгледа сви заборавили, од владе Републике Српске, па све до појединца, а којима су уста "помоћи" била пуна, само пред камерама и у јавности тих дана, када се писало да је Јелена изгубила последњу животну битку.
« Последња измена: Октобар 13, 2017, 04:07:20 Гога » Сачувана

moka
Ветеран
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 809

Погледај профил
« Одговор #10 послато: Март 05, 2013, 06:23:12 »

Шта је чудно у томе што политичари пате од амнезије?То је свуда по свету лоповска банда која се бори на власт због себе и да би се накрали да обезбеде 10 генерација потомака.То што ће им први потомак бити кретен и што ће му јачи пси отети оно што су они покрали не значи никоме ништа.Њихова памет има домет само до туђег новца.
Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #11 послато: Октобар 08, 2013, 05:23:55 »

Син Јелене Трикић прославља први рођендан

Син Јелене Трикић, која је одбила цитостатике да би родила здраво дете, прославља први рођендан. Дечак, коме је мајка преминула месец дана по порођају весело је дете окружено љубављу

Већ на вратима дочекао нас је гласан дечји смех и гугутање. А онда је мали, весели, крупнооки дечак извирио прво носићем, а онда главицом из дневне собе. Мало се постидео, па је покрио лице рукама. А онда му је широк осмех озарио лице, па је несигурно коракнуо према нама придржавајући се уз оца Драгана.

То је Никола Дуновић, син прерано преминуле Дрварчанке Јелене Трикић (32), која је одбила терапију лечења цитостатицима, иако је имала тешку дијагнозу злоћудног тумора на мозгу, како би спасла живот зачетом сину. Умрла је само месец дана после његовог рођења, 18. новембра прошле године. Заувек ће остати упамћена као "мајка храброст". Само један поглед на Николу, који расте, смеје се и много подсећа на мајку, помаже да се лакше разуме Јеленин избор и жртва. Никола у среду прославља свој први рођендан.

- Најважније ми је да је здрав. Напредан је, има осам зубића, само што није проходао. Говори неким својим језиком, скоро га нико ништа не разуме, али нема везе. Одраста, има све што му је потребно - прича Николин отац Горан Дуновић.

Овај самохрани отац наставник је српског језика, омиљен у школи у Кнежици код Козарске Дубице. Свакодневно путује на посао, али му ништа није тешко. Сви кажу, много је вредан. Ипак, прича о Николи не би била потпуна када не бисмо поменули његов тетку, Горанову сестру Сању. Ова мајка две кћерке, након Јеленине смрти, преузела је највећу бригу о Николи. Само један поглед на њих двоје говори да они имају посебну везу, нераскидиву, најтоплију људску, из душе.

- Ми смо сваког дана заједно, најчешће га ја чувам, ми се дружимо по цео дан. Никола је дивна, весела беба. Мало се понекад и наљути, па протестује, али то је све дечје, мило. Сада свашта једе, правим му супице и све што воли. Сви се организујемо да он не осећа губитак. Свима нам је центар света и овде и у Дрвару код баке, Јеленине мајке, јер је најмлађи - каже Николина тетка Сања.

Нема човека којег није дирнула прича о трагичној судбини Јелене Трикић и њеној безграничној храбрости. Многи у родном Дрвару, где је и сахрањена, и данас тугују за њом. Нема срца у Српској и ван њених граница, које није дирнула храброст ове жене која је свесно жртвовала свој за синовљев живот. Издржала је до порођаја. Узела сина у наручје, и још свега неколико пута пре смрти. Болест као да је устукнула док Јелена није обавила своју животну мисију, а онда ју је узела.

Николини родитељи Јелена и Горан су се заволели 2003. године. Ускоро су свили гнездо у поткровљу породичне куће Дуновића у Приједору. Ипак, није им се дало. Живот је и Дуновиће и Трикиће ставио на тешка искушења. Али нема сумње, Николи неће недостајати љубави. Две породице живе за њега и дрхте над њим. Јеленини родитељи мајка Милкица, отац Владимир и сестра Влатка из Дрвара често долазе, а и Николу отац води код њих.

Прошле године Николиној породици помогли су људи добре воље са свих страна, слали поклоне, новац. Није изостала ни помоћ председника Републике Српске Милорада Додика.

- Николи је име дала мајка за живота. Кажу, заветовала се Светом Николи да ће, уколико роди сина, дати му име Никола. Његов отац каже, крстиће га у манастиру Клисина код Оштре Луке. Само да буде здрав. Ништа друго није вредно.

ПОДВИГ "НОВОСТИ"

"Вечерње новости" су у оквиру акције "Најплеменитији подвиг године" храброј Јелени постхумно доделиле Златну плакету за подвиг године, коју је примила њена мајка, Милкица Трикић.

Јелена Трикић постхумно је награђена многобројним признањима.

(Вечерње НОВОСТИ)

И не само "подвиг године", ово би требао да буде "подвиг деценије".

А ово су биле иницијативе које су стизале са свих страна:

Цитат
ИНИЦИЈАТИВЕ

ЧИТАОЦИ "Новости", али и других медија у региону, путем портала покренули су и више иницијатива: да град Бањалука установи награду за храброст у знак сећања на храбру мајку Јелену Трикић, да се дан Јеленине смрти прогласи даном мајки у Српској, да се установи орден са њеним именом, да се постхумно одликује, као пример мајчинства и да Република Српска помогне њеном детету док год не заврши школу или факултет. Остаје на властима Српске да подрже ову инцијативу.

И након годину дана, да ли је било коју ову предложену иницијативу прихватила власт у Републици Српској...?

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=yIroXDPrLuQ" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=yIroXDPrLuQ</a>

« Последња измена: Октобар 13, 2017, 04:11:52 Гога » Сачувана

pidikanac
Уредништво
Ветеран
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 1583

Погледај профил
« Одговор #12 послато: Октобар 08, 2013, 16:55:17 »

Дубоко ме је дирнуо овај текст. У њему је све што људе чини људима, очеве, очевима, племените мајке, бесмртним мајкама. У мајчинским грудима куца увек велико срце. У овом примеру где је љубав уоквирена племенитошћу и безграничним жртвовањем, у једно тек рођено биће, удахнуло живот а за себе одабрало смрт и вечни нестанак из живота драгим и милих, нависује сваки брег, сваку планину.

А попети се на ту висину, захтева широко срце и безгранично поштовање уз можда и нај једноставније речи, свима нам познате и свима сасвим разумљиве: - мајчина љубав је бесмртна и ништа је неможе уништити...
Сачувана
Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #13 послато: Октобар 11, 2015, 07:16:09 »

... након прве годинице, син Јелене Трикић је прославио други рођендан,

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=G4pCX6V6C5g" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=G4pCX6V6C5g</a>

.... а онда ....

СИНЧИЋ МАЈКЕ ХРАБРОСТ СЛАВИ ТРЕЋИ РОЂЕНДАН

Никола Дуновић, син Јелене Трикић (32), која је прије три године одбила лијечење цитостатицима како би на свијет донијела здраву бебу, својим је рођењем ушао у животе свих нас.

Лична одлука Мајке Храброст, како је се и данас с пијететом сјећају, подвиг је који је сваким даном све већи и значајнији, прије свих, за породице Трикић и Дуновић. У то се увјерила и екипа `Независних`, која је у Приједору посјетила Дуновиће, уочи Николиног трећег рођендана (9. октобар).

Отац Горан и његова сестра Сања, Николина тетка, причају нам да је дјечак радозналог и веселог погледа, који се с нестрпљењем жели другарима похвалити рођенданским поклоном `Независних новина`, с годину и по дана почео да прича, када је и проходао. Данас им се, ипак, како кроз смијех коментаришу, понекад чини да је прво научио да трчи…

"Много је несташан. Велика је маза. Истраживач. Све га занима. За своје године, рекао бих и да је врло бистар, жели и тражи објашњење за све, поставља веома тешка питања", каже отац Горан.

Када је Никола срећан због нечега, како он додаје, то жели подијелити са свима и по неколико пута препричава оно што му се догодило и развеселило га, иако има ријетких тренутака и када се стиди, па се скрива.

"Здраво је дијете, хвала Богу. Има добар имунитет. Мислим да је имао само једну прехладицу с кашљем досад, пун је енергије и радости. Чим се пробуди, он трчи, прича, пјева, запиткује", објашњава нам тетка Сања, која је, како наглашава Горан, одгојила Николу. Никола је, каже Сања, већ постављао питања која се односе на мајку, због чега су му, како објашњава, неке ствари и испричали.

“Ишли смо на гробље и у цркву. Научили смо га да запали свијећу својој мами, која је ‘тамо’, и то је нека наша комуникација с њом, односно можда оно што је он засад у стању да прими и схвати. Временом ће наравно бити другачије”, додаје она. У фокусу Николиног интересовања, како нам и он сам каже, тренутно су бојанке, цртићи, слаткиши, али и двије дјевојчице.

Једна је симпатија, а друга сестра Ведрана, која је дошла на свијет прије два мјесеца.

"Веома сам задовољан како се нова ситуација одразила на све. Имамо лијеп однос и Никола обожава сестру. Мази је, љуби и пуно воли, жели доста времена да проводи с њом", наглашава Горан Дуновић.

Породице су се још раније потрудиле да празници у овој кући, без обзира на тешке и тужне околности и недостатак Јелене, буду усмјерене на Николу и његове потребе и жеље. Тако су и јуче правили списак колача, планирали изглед рођенданске торте и позивали госте.

Туга за Јеленом и њено физичко одсуство, како напомињу, расте у све веће поштовање и дивљење према њеној одлуци.

"Када данас погледам на сву ту ситуацију, која је била веома тешка и емотивна, прије свега због губитка Јелене 40 дана након порода, затим доласка бебе у мој живот у тим условима… Једнако сам пун разумијевања за њене изборе и све што је претходило рођењу Николе. Дивим јој се сваког дана све више и захвалан сам јој. Њен подвиг је сваког дана све већи у нашим животима", емотивно говори Горан.

Пријатељи широм свијета

Ову је породицу, како тврде, дирнула пажња других људи.

"Никола и данас има пријатеље који га се сјете сваког празника. Живе у Аустралији, али су сваког рођендана, Нове године, Божића и Васкрса, пуни изненађења. И не само они, многи други су били и до данас јесу уз нас, они који нас познају и живе овдје или су путем медија чули за нас и нашу ситуацију. Ми смо на томе неизмјерно захвални", објашњава отац.

Архива успомена

У кући Дуновића сачувана је читава архива текстова, прилога, фотографија, прича…, које су настајале паралелно с доласком Николе на свијет и његовим првим корацима.

"Једноставно, прерано је да неке ствари чује, види и разумије, али водимо рачуна о томе, колико му је то важно, јер све те околности саставни су дио његовог живота", објашњава отац.

Награда `Независних` с Јелениним именом

`Независне новине` су 2012. године установиле награду за подвиг године и постхумно је додијелиле Јелени Трикић, Мајци Храброст, која је жртвујући свој живот на свијет донијела малог Николу.

Та награда и носи њено име и додјељује се сваке године особи за коју читаоци и уредници `Независних новина` процијене да је заслужује.

(Независне новине)

Трогодишњи Никола са бакама и декама

Цитат

И док у Дрвару часно име Јелене Трикић носи и једно дечје обданиште, Приједорчани су и даље огорчени и разочарани што локално породилиште или барем улица у граду на Сани нису добили име Мајке Храброст с циљем афирмације мајчинства и позитивних људских вредности.

Иако су пре две године ову иницијативу читалаца Пресса здушно подржали чланови Јеленине породице и бројне локалне угледне личности из области спорта, културе, цркве, здравства, политике, образовања и медија, до сада се нико није мрднуо да то реализује до краја.

- Ето идеје да ови наши политичари, који сада у години избора увелико купују гласове асфалтирањем путића, партијским запошљавањем и бесплатном прасетином под шаторима, коначно нешто добро ураде као први корак у промоцији породице, а против беле куге и абортуса - истичу Пиједорчани.

« Последња измена: Октобар 13, 2017, 02:56:26 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #14 послато: Октобар 13, 2017, 04:03:25 »

... син мајке, звана ХРАБРОСТ, Никола је 10.октобра прошле године напунио четири године....

Цитат

Овај симпатични дечак четири рођенданске свећице је угасио у присуству бројних чланова породице који су стигли и из Дрвара, а честитке је добио са свих страна, од Српске до Аустралије, пише `SrpskaCafe`

– Добио је торту и, стандардно, разне играчке – истиче Николин отац Горан Дуновић.

Он наводи за `SrpskaCafe` да Николу због мањка места у вртићима нису успели да упишу у неку од предшколских установа.

–  Чувамо га сви по мало и "боримо" се са њим сваки дан, и то на смену. Али тешко је њега сачувати, јер је баш немиран. Ко зврк је! Живахан. И велика је причалица – каже Горан који је наставник у Основној школи "Мајка Кнежопољка" у Кнежици код Дубице.

Он открива да Никола одраста и развија се нормално као и сва друга деца. Каже и да је његов син изузетно знатижељан.

– И јако бистро дете за своје године. Воли да све зна и за своје године се "прерано" у неке ствари укључује… Мало је напреднији, али шта је ту је – каже уз осмех наш саговорник.

Фамилија Јелене Трикић ће 18. новембра у Дрвару обележити годишњицу смрти ове храбре жене, супруге, кћерке и мајке.

Јелена Трикић Дуновић је преминула у новембру 2012. године у Клиничком центру Бањалука. Од 2007. борила се са тешким обликом тумора на мозгу. Имала је два оперативна захвата, а касније је лечена зрачном терапијом и цитостатицима.

Упркос болести и препорукама лекара, одбила је лечење да би стекла потомство. Поводом 9. јануара и прославе и обележавања Дана и крсне славе РС Светог архиђакона Стефана, постхумно је одликована Орденом крста милосрђа.

(Блиц)

... а истог датума ове године, син мајке звана ХРАБРОСТ, Никола је прославио свој ПЕТИ рођендан!

Син Мајке Храброст прославио пети рођендан

ПРИЈЕДОР - Никола Дуновић, син преминуле Јелене Трикић-Дуновић, свима познате као Мајка Храброст, која је у 32. години живота одбила лијечење тумора на мозгу да би одржала трудноћу и на свијет донијела бебу, прославио је пети рођендан у породичној кући у Приједору.

"Били су  баба и деда, остала породица и пријатељи. Сјекла се торта, дувале свјећице. Био је баш срећан", каже за "Независне" Горан Дуновић, отац маленог Николе.

Поносни отац каже да је Никола израстао у "момка", живахног, интелигентног, а кренуо је у и вртић, то јест предшколско.

"Сљедеће године има право да иде у школу, ако буде хтио, наравно. Углавном, жив је максимално, немиран,  све живо га занима, свашта хоће да види, ма не стаје, једноставно речено. Вртић, тете и другари су га мало смирили, али опет је то слабо", са осмијехом говори Горан.

За рођендан Никола је добио много поклона, од одјеће, ципела, разних играчака, али оно што га је највише обрадовало су, каже, патике које свијетле.

"Оне су га, чим их је видио, просто одушевиле", каже Горан.

Када је у питању Николина храбра мајка, Горан каже да редовно иду на гроб и пале свијеће.

"Што се тиче маме, Никола зна све. Увијек идемо да палимо свијеће, али није он то још у правом смислу схватио. Ипак, колико смо му у том узрасту могли објаснити, то је и разумио. Како године буду пролазиле, сигурно ће бити много више питања и бола за мајком, али тренутно нема таквих проблема", каже Горан.

Горан каже да са истим емоцијама као и прије пет година гледа на поступак и жртву покојне супруге.

"Како онда, тако и сада, једнаке снаге гледам на све, исто је мишљење и емоције, нема ту да нешто блиједи,  то се не може заборавити. А она ће увијек бити у народу позната као Мајка Храброст", истиче Горан.

Родитељи покојне Јелене, Николини бака и деда, посјетили су унука за рођендан, као и сваке године што раде.

"Ми идемо тамо код њих, они долазе код нас, обилазимо се стално. Наравно, колико посао и обавезе дозвољавају, породица смо", каже Горан.

Сања Дуновић, Николина тетка, каже да губитак мајке ништа не може надокнадити иако је породица увијек ту за њега.

"Ми се трудимо да му надокнадимо губитак мајке, али то је немогуће. Трудимо се да му она што мање фали. Ми смо ту да му све то олакшамо што више. Што буде старији, све ће више да му фали и све ће више да пита за њу", рекла је Сања.

Она додаје да је Никола пребрзо нарастао и да је веома паметно дијете.

"Ти смо сваки дан заједно, волимо се, помажемо колико можемо", говори она.

И редакција "Независних" жели срећан рођендан Николи.

Награда "Независних"

"Независне новине" су 2012. године установиле награду за подвиг године и постхумно је додијелиле Јелени Трикић, Мајци Храброст, која је жртвујући свој живот на свијет донијела малог Николу. Та награда носи њено име и дођељује се сваке године особи за коју читаоци и уредници "Независних" процијене да је заслужује.

(Независне новине)

Када Никола порасте, биће највише поносан на своју мајку.
Желимо му још пуно, пуно рођендана, да прослави уз своју породицу!

Сачувана

Странице: [1]   Иди горе
  Штампај  

Пребаци се на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC

Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!