forum

*
Добродошли, Гост. Молим вас пријавите се или се региструјте. Октобар 17, 2017, 20:45:21

Пријавите се корисничким именом, лозинком и дужином сесије

logo

Прикључите се дискусији, изнесите своје мишљење, дaјте свој допринос борби за праве вредности! › Регистрација
Странице: [1]   Иди доле
  Штампај  
Аутор Тема: Београд издао Капетана Драгана  (Прочитано 1194 пута)
Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Поруке: 11709

Погледај профил
« послато: Мај 18, 2015, 09:47:38 »

Београд издао Капетана Драгана

Уколико српска Влада нешто не учини у последњи час, Драган Васиљковић, познатији као Капетан Драган, биће убрзо изручен Хрватској из Аустралије, под оптужбама да је наводно починио ратне злочине током рата 1991. године.

Отаџбина га заборавила: Капетан Драган

Због неактивности српских власти током протеклих осам година, колико траје поступак изручења Васиљковића из Аустралије, сва правна средства су искоришћена. Уколико се српска Влада не заинтересује за овај случај и интервенише, аустралијском министру правде не остаје ништа него да потпише налог за изручење.

Срби из Аустралије веома су незадовољни оваквим развојем догађаја. Они у разговору за "Вести" објашњавају да све изгледа као да је Србија пустила Кепа, како га зову, да се сам бори и препустили га судбини.

- Само ако из Београда направе притисак на аустралијске власти, може се још увек избећи изручење Капетана Драгана Хрватској. Међутим, протеклих година, осим обећања, српске власти за свог држављанина ништа нису урадиле. Ми га обилазимо, с обзиром на услове - добро се држи. Спреман је психички за Загреб уколико ипак одлуче да га изруче - кажу они за "Вести".

Цитат
Дачићев пропуст

Иначе, колика је незаинтересованост српских власти за оно што се дешава Капетану Драгану и уопште Аустралији види се и из тога што је министар унутрашњих послова Ивица Дачић наводно одбио да покрене поступак тражења изручења двојице аустралијских држављана који су се борили у редовима Ослободилачке војске Косова, а један је чак и написао књигу о томе.

Након што је Врховни суд Аустралије одбио последњу жалбу на одлуку о изручењу из 2012. године, све је у рукама Мајкла Кинана, министра правде Аустралије. Њему је пре неколико дана правни тим Капетана Драгана из Аустралије упутио поднесак због страха да Васиљковић, илити Данијел Снеден, како му је аустралијско име, неће имати фер суђење и да ће му безбедност бити угрожена.

"Забринути смо за његову безбедност, јер су недавно амерички Стејт департмент и Комитет за људска права Уједињених нација објавили извештај у ком се наводи да постоје значајна дискриминација и континуиране пријаве о расистичким нападима на Србе у Хрватској... Такође, у случају изручења нашег клијента Хрватској постоји страх да неће имати поштено суђење, што се види и из извештаја Комитета за људска права УН објављеног почетком ове године у ком се наводи да хрватски тужиоци настављају да непропорционално оптужују Сбе за наводна кршења људских права у прошлости и препоручује се Хрватској да се такви судски спорови одвијају без дискриминације и без обзира на националност оптуженог", пише у поднеску Васиљковићевих адвоката.

Цитат

Без српских докумената

Још један проблем за Капетана Драгана јесте недостатак докумената.

- Он има стари плави пасош који је добио још у време док је живео у Србији. Када је желео да добије нови пасош, испоставило се да као рођени Београђанин нема ЈМБГ и да није уписан у електронску базу држављана Србије - додају извори "Вести" из српске дијаспоре у Аустралији.

(Б.Ђокић, Вести)

Тешко ономе ко дође у ситуацију да му помогне држава Србија. Мислим свакако на српске институције власти. Нико се у свој посао не разуме, а и зашто би када и нису постављени на та места да раде нешто корисно за Србију и Србе. Жалосно. Искрено верујем да ће се ипак наћи неко ко ће помоћи капетану Драгану. Ваљда нисмо још скроз потонули.
« Последња измена: Септембар 27, 2017, 07:07:53 Гога » Сачувана

* Моје племе сном мртвијем спава *
Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #1 послато: Јул 09, 2015, 16:42:03 »

ИЗРУЧЕН: Капетан Драган стигао у сплитски затвор

Драган Васиљковић, познатији као капетан Драган, транспортован је са загребачког аеродрома Плесо у затвор у Сплиту. Васиљковић је у сплитски затвор довезен црним комбијем око 15.00 часова.

Адвокат који ће Васиљковића заступати пред судом у Сплиту Дарко Станић очекује да ће са својим клијентом разговарати сутра ујутро.

Васиљковић је јуче ујутру, након десет година судског поступка, предат хрватским полицајцима на аеродрому у Сиднеју.

Авион у коме се налазио капетан Драган, у пратњи хрватских полицајца, слетео је на загребачки аеродром  пре подне.

"Јутарњи лист" наводи да су се путници искрцали из авиона, и да се у првом моменту мислило да ће Капетан Драган остати у летелици.

Међутим, пред авион је дошао црни комби и полицијски аутомобил, и наводно је Васиљковић пребачен у једну аеродромску зграду коју није напуштао до укрцавања за пут у Сплит.

Путник који је седео поред капетана Драгана на лету из Франкфурта описао је своје искуство за Jutarnji.hr.

- Изгледао је као оронули старац. Шездесет и коју годину. Био је у пратњи четворице или петорице полицајаца и једне госпође, вероватно преводиоца. Чини ми се да је био миран и у реду, ништа није коментирао. Први је ушао у авион у пратњи немачког и наших полицајаца. Ставили су му белу капу на главу да га људи не препознају - казао је Дејан Ђурић из Ријеке који се налазио на споменутом лету и додао како Васиљковић није имао лисице.

Васиљковић је ће бити одведен у Сплит с обзиром да сплитско тужитељство против њега води истрагу због ратног злочина против ратних заробљеника и цивилног становништва.

- Драган Васиљковић је након дуге правне битке која је почела пре девет година изручен Хрватској и налази се у Хрватској. Даље ће бити процесуиран као сваки други оптужени - изјавио је министар правосуђа Орсат Миљенић на ванредној конференцији за новинаре, а преносе хрватски медији.

Васиљковића ће, по службеној дужности, заступати сплитски адвокат Дарко Станић.

Хрватски медији напомињу да се очекује да ће оптужница против Васиљковића бити подигнута одмах након што га испитају тужиоци с обзиром да је било довољно времена да се прикупи сав доказни материјал.

- У року од 24 сата требало би да буде предат притворском надзорнику, који о томе обавештава жупанијско тужилаштво у Сплиту. Након тога, у року од 16 сати требало би да буде и испитивање.  Тек након тога иде евентуални приједлог за одређивање истражног затвора - рекао је Станић а преноси `Јутарњи лист`.

Хрватска сумњичи капетана Драгана за наводне ратне злочине почињене у време када је био командант у Крајини од 1991. до 1993. године.

Васиљковић је ухапшен у Перту у Аустралији 2006. године и од тада се налази у екстрадицијском затвору.

Влада Аустралије у новембру 2012. донела је одлуку о изручењу Васиљковића Хрватској, након вишегодишњих правних спорења и Васиљковићевих покушаја да оспори хрватски захтев за изручењем који је поднесен 2005. године.  

Милановић о капетану Драгану: Епизода на путу правде

- Хрватска држава брани и штите своје законе, спроводи правду и изручење Драгана Васиљковића, оптуженог за ратне злочине у Хрватској, једна је епизода на том путу - оценио је данас премијер Зоран Милановић.

Председник владе Хрватске  наглашава да сви они који су кршили ратно право морају да стрепе да ће кад тад бити ухапшени и приведени правди, "ма како се звали и којој год застави служили", пренела је Хина.

Миљенић: Суђење Васиљковићу биће поштено и правично

Министар правде Хрватске Орсат Миљенић је рекао новинарима да је Васиљковић изручен Хрватској након девет дугих година "тешке правне борбе", те да ће он даље бити процесуиран као сваки други окривљени.

Упитан да коментарише изјаву председника Веритаса Саве Штрбца да не верује да ће капетан Драган у Хрватској имати фер и поштено суђење, Миљенић је рекао да не жели да коментарише изјаве које долазе из државе која, како је рекао, није испунила ни минимум критеријума за отварање поглавља о правосуђу.

"Имаћу прилике да када колеге испуне минималне услове да коментаришим то да ли је хрватско правосуђе зависно или независно. На такве изјаве се не треба освртати, али ни давати било какве коментаре", рекао је Миљенић напоменувши да је Хрватска, као чланица ЕУ, прошла захтеван пут и прилагодила своје правосуђе највишим европским стандардима.

Истакао је да је хрватско правосуђе независно и може да ради сваки компликовани предмет, ко год да је окривљен и ко год да је жртва.

"Суђење Васиљковићу биће поштено и правично, као што су уосталом суђења у Хрватској, а колеге у Србији нека се баве својом земљом, нека размишљају о свом правосуђу и раде посао какко треба. Ја ћу бити у прилици оцењивати њих а не они мене", рекао је Миљенић.

Он је рекао да ово није ни прво ни последње изручење, али је важно по томе што је реч о првом случају да је Аустралија изручила свог држављанина.

"Ми смо аустралијском правосуђу захвални на сарадњи. А овај поступак ће ићи својим током. То је судски поступак и све је у рукама суда", рекао је Миљенић.

(Блиц)

Шта рећи, а не заплакати. ПРОКЛЕТА нека је ова власт издајничка!!! Ни прстом нису мрднули по овом питању. Брига њих за Србе уопште!!!

« Последња измена: Септембар 27, 2017, 07:31:36 Гога » Сачувана

pidikanac
Уредништво
Ветеран
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 1583

Погледај профил
« Одговор #2 послато: Јул 10, 2015, 13:48:49 »

Злогласна сплитска Лора је опет постала актуелна. Примила је још једног Србина. Тамо где су заробљеним Личанима и Крајишницима, клештама кидали нокте, секли уши и тајно их покопавали након зверских убистава, негде у врлетима оближњег Козјака и Мосора!
А Србија није само издала њега, харизматичноиг борца Србске Крајине. Издала је и Крајину, издала је оне тужне збегове протераних, издала је Србе у Босни,  и издаће их опет, отказала братску помоћ и заштиту свом народу,  обећањима запада, издала је жртве , Младића, Караџића, издала је Аџића, дугачка је листа србске срамоте.
Проблем је само што се она наставља, сваког дана издаје нашу србску част и веру да имамо право да сами бирамо свој пут.
Сачувана
moka
Ветеран
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 809

Погледај профил
« Одговор #3 послато: Јул 11, 2015, 17:42:57 »

"VI STE NAŠ HEROJ"
 Ovako je Dačić obećavao kapetanu Draganu da će ga prebaciti u Srbiju

Ivica Dačić je Draganu Vasiljkoviću obećao da neće biti izručen Hrvatskoj, već da će biti prebačen u Srbiju, kaže za „Blic” Savo Štrbac, direktor Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas”.

Kapetan Dragan posle saslušanja vraćen u zatvor Bilice

Vasiljković, poznatiji kao Kapetan Dragan, prekjuče je, posle devet godina pritvora u Australiji, izručen Hrvatskoj koja je za njim raspisala poternicu zbog ratnih zločina dok je bio komandant Jedinice za posebne namene u Republici Srpskoj Krajini 1991. i 1992. godine.

- Dačić je u februaru, kada je kao potpredsednik Vlade, bio u poseti Australiji, sa Kapetanom Draganom razgovarao telefonom čitav sat. Obećao mu je da će ga prebaciti u Srbiju uz reči: “Vi ste naš heroj.” Neozbiljno ponašanje državnika, olako dato obećanje bez pravne potpore, samo su davali lažna nade i štetili Draganu i njegovoj porodici - kaže Štrbac.

Štrbac navodi da Srbija može sada da pomogne Vasiljkoviću, koji pored srpskog, ima i državljanstvo Australije, tako što će platiti njegovu odbranu i uputi najbolje pravnike da se kao savetnici pridruže timu branilaca. I predstavnici ambasade trebalo bi da budu aktivni u toku suđenja, ako dođe do njega.
- Treba da se ugledamo na Hrvatsku šta je ona uradila u slučaju svog državljanina Veljka Marića, koji im je izručen iako se protiv njega u Srbiji vodi istraga zbog ratnog zločina, a ovde je i osuđen takođe zbog istog dela - konstatuje Štrbac.

Savo Štrbac

Prema Štrpčevim saznanjima, Vasiljković je iz zatvora u Australiji dao dva punomoćja advokatima u Hrvatskoj i očekuje da ga više neće zastupati branilac po službenoj dužnosti.

Direktor „Veritasa“ kaže da je za Kapetana Dragana dobro to što je u pritvoru Bilice odvojen od ostalih zatvorenika jer je i sam ranije isticao da se “ne plaši suđenja, već pritvora”. Štrbac napominje da ukoliko dođe do suđenja, pitanje je koliko ono može biti fer u Splitu jer prvostepeni sudovi podležu lokalnoj atmosferi.

- Mnogo objektivniji su sudovi u Rijeci ili Zagrebu - konstatuje Štrbac.

U našem Ministarstvu pravde napominju da “Srbija ne može da traži ekstradiciju Dragana Vasiljkovića jer za to nema nikakvog pravnog osnova”.

- Vasiljković nije osuđen u Srbiji niti se protiv njega vodi bilo kakav postupak na osnovu čega bismo mogli da tražimo ekstradiciju - objašnjavaju u tom ministarstvu.

Dozvoljene su mu šetnje
- Na prvom saslušanju pred tužiocem Vasiljković se izjasnio da nije kriv i rekao je da ne želi da odgovara na pitanja. Nije želeo prevodioce - rekao je za “Blic” Darko Stanić, branilac po službenoj dužnost kome je Vasiljković najavio da će angažovati tim advokata.
Staniću je pre saslušanja Vasiljković rekao da ima fer tretman u pritvoru.
- Nema kontakata s ostalim zatvorenicima, dozvoljene su mu šetnje - naveo je Stanić. Istraga u vezi s ovim predmetom “nije javna”, a posle saslušanja Vasiljković je vraćen u pritvor Bilice.

Nisam mu obećao
Ivica Dačić, ministar spoljnih poslova, potvrđuje za „Blic” da se telefonom čuo sa Draganom Vasiljkovićem dok je bio u Sidneju.
- Čuli smo se, ali mu nisam obećao da će biti prebačen u Srbiju. Rekao sam mu da ću nadležnima u Beogradu preneti da učine sve kako bi on bio izručen Srbiji. To sam po povratku u Beograd i učinio, i taj zahtev sam prosledio Ministarstvu pravde - rekao je Dačić za „Blic”.

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/574515/VI-STE-NAS-HEROJ-Ovako-je-Dacic-obecavao-kapetanu-Draganu-da-ce-ga-prebaciti--u-Srbiju

Да је капетан Драган проследио Дачићу коферче,а изгледа није,данас би можда био у Србији.
Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #4 послато: Јул 13, 2015, 07:44:16 »

ЕКСКЛУЗИВНО
Капетан Драган: Спреман сам за мегдан без оружја са Хрватима

Капетан Драган дан пре изручења Хрватској упутио писмо читаоцима `Новости`: Успели су после 25 година да заробе ненаоружаног 60-годишњака - поручује Драган Васиљковић

Капетан Драган након пребацивања у Хрватску

- Стара изрека каже: "Човека можеш савладати, али не можеш и победити". Ја сам спреман за мегдан без оружја! - поручио нам је Капетан Драган.

У писму каже да је током притвора који је у Аустралији трајао скоро десет година, често тражио одговор на сопствено питање - да ли је требало 2005. године да оде у Хрватску и да се преда?

- На то питање увек сам долазио до истог одговора - нипошто!

И објашњава:

- Ако се сећате, сам сам понудио да дођем у Хрватску 2005. године ако ми "Бесна Весна" (Весна Шкаре-Ожболт), тадашњи министар правде из ХДЗ-а, плати карту. Брзо сам, међутим, схватио да имам посла са злочинцима који су спремни да на команду "Бесне Весне" издају потерницу за мном, без обзира на то што истражитељи Тужилаштва Хрватске, Хашког трибунала, па чак и чланови Хрватског института домовинског рата на челу са др Никицом Барићем, који су интензивно истраживали мој животни пут читавих петнаест година, нису пронашли ништа што би се могло тумачити као ратни злочин.

По речима Капетана Драгана, из писма упућеног `Новостима`, дужност је сваког часног човека да се одупре злочину свим средствима без обзира на сопствену жртву.

- Успели су после двадесет и пет година да заробе ненаоружаног шездесетогодишњака који је давно одложио своје оружје. И да би то постигли, морали су да покажу своје право, злочиначко лице и да огрезну у криминал. Ја се одупирем том криминалу скоро десет година. И ако сам дао допринос да се скине маска са злочиначког лица хрватског правосуђа, вредео је сваки минут тих десет година.

* Драган Васиљковић у свом кампу током рата

На крају свог писма Драган Васиљковић захваљује свом народу и пријатељима на подршци:

- Била је ово моја дуга борба за слободу и правду без икакве помоћи државе Србије. Борбу сам водио уз помоћ моје породице, личних пријатеља и великог броја Срба широм света који су се самоиницијативно јавили и помогли према својим могућностима. Ја сам им зато неизмерно захвалан! Ваш Д. Васиљковић - потписао се Капетан Драган 5. јула 2015. године, у свом последњем писму послатом из сиднејског затвора.

ПРОПАГАНДА

- АУСТРАЛИЈА је изненада одлучила да Хрватској изручи Драгана Васиљковића како би се његов долазак на суђење за ратне злочине у Книнској Крајини подударио са обележавањем трагедије у Сребреници и уклопио у пропаганду и кампању коју Велика Британија води против Срба - сматрају аустралијски Срби, који су годинама помагали Капетану Драгану.

(Марко Лопушина, вечерње НОВОСТИ)

Очајна сам! Како човек да му помогне?

Колико нас ова власт све понижава, а највише ове наше мученике које ко последње беднике препушта судовима земаља које патолошки мрзе Србе.
Капетану Драгану и свим онима који чаме по затворима у разним деловима света, а који су проглашени кривима за злодела која нису починили, треба помоћ државе Србије и њених институција. На неки начин треба извршити притисак на државне институције да регују, како год, али да реагују!

Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #5 послато: Август 07, 2015, 20:10:52 »

Хрвати продужили притвор капетану Драгану

Жупанијски суд у Сплиту продужио је притвор Драгану Васиљковићу, познатом као Капетан Драган, за још два месеца, јавили су хрватски медији.

Адвокат Капетана Драгана се жалио: Предложио да се притвор укине и замени блажом мером

Продужењу притвора противио се Васиљковићев адвокат по службеној дужности Дарко Станић, који је предложио да се притвор укине и замени блажом мером, наводећи да је његов клијент већ 10 година лишен слободе, што је половина најстроже казне на коју може бити осуђен.

Васиљковића су у сплитском затвору недавно посетили српски и аустралијски конзул у Хрватској и ставили су му се на располагање. Он је испоручен почетком прошлог месеца Хрватској, која га терети за наводни ратни злочин почињен током протеклог рата над ратним заробљеницима на подручју Далмације и Баније.

(Танјуг)

Цитат

Nitko ne želi braniti Kapetana Dragana

Pronalaženje odvjetnika koji će braniti Vasiljkovića nije bio baš lagan zadatak jer je, kako smo neslužbeno doznali, nekoliko odvjetnika odbilo prihvatiti zastupanje Kapetana Dragana navodeći razne službene razloge za to – od toga da se oni bave parnicom, a ne kaznenim pravom, pa do toga da su baš preuzeli druge složene predmete ili da imaju ranije dogovorena putovanja i odlaske izvan države.

Splitski sud na svojoj listi branitelja po službenoj dužnosti ima 99 odvjetnika, što “parničara”, što “kaznenjaka”, od kojih njih 37 zadovoljava kriterij koji je potreban da bi bili angažirani u slučajevima ratnog zločina ili u slučajevima iz domene USKOK-a, a to je da imaju najmanje osam godina radnog iskustva.

U odvjetničkim je krugovima poznato da se većina njih koji su na listi za branitelje po službenoj dužnosti doslovno jagmi za preuzimanje obrane, prije svega zbog toga što je u tom slučaju sigurna naplata troškova budući da država više ne kasni s isplatama kao prije.

Ovo, pak, dokazuje da je razlog zbog kojega su neki odbili prihvatiti se branjenja Vasiljkovića puno prozaičniji, odnosno da je očito riječ i o strahu od mogućih posljedica.

– Nakon što sam po listi došao na red i nakon što sam priupitan hoću li preuzeti Vasiljkovićevu obranu, kako to i inače ide kad se određuje branitelj po službenoj dužnosti, a obzirom na to da me kao odvjetnika profesionalca, među ostalim, vezuje i Kodeks odvjetničke etike Hrvatske odvjetničke komore, prihvatio sam zastupanje Vasiljkovića. Svatko, pa tako i onaj tko je optužen za ratni zločin, ima temeljno pravo na obranu – kazao nam je odvjetnik Stanić.

(Slobodna Dalmacija)

Да ли ово значи, да капетан Драган још увек нема свог адвоката?!

« Последња измена: Септембар 27, 2017, 07:37:29 Гога » Сачувана

Гога
Уредништво
Ветеран
На мрежи На мрежи

Погледај профил
« Одговор #6 послато: Септембар 27, 2017, 08:03:18 »

Капетан Драган у Хрватској осуђен на 15 година затвора

Драган Васиљковић (62), познатији као капетан Драган, осуђен је у сплитском Жупанијском суду на јединствену казну затвора од 15 година због ратних злочина почињених у Хрватској почетком деведесетих година прошлог века. Међутим, пошто је он 12 година провео у притворима у Аустралији и Хрватској, на слободи може бити већ за мање од три године. Васиљковић је држављанин Србије и Аустралије.

Ова пресуда је првостепена и на њу све стране имају право жалбе. Капетан Драган је проглашен кривим за две (од три) тачке оптужнице – злостављање затвореника на Книнској тврђави и напад на полицијску станицу у Глини. Адвокат Драган Палибрк за `Политику` каже да је пресуда катастрофална, политичка и да са правом нема никакве везе.

"Не постоји ниједан доказ ни за једну тачку оптужнице да је урадио то дело. Политика је умешала прсте и човек је морао бити осуђен. Разлог за то шиканирање и на крају ову осуду, јесте то што Васиљковић није хтео лажно да терети Слободана Милошевића (бившег председника Југославије) пред Хашким трибуналом.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=alqfkclcOO4" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=alqfkclcOO4</a>

Он је био позван као сведок тужилаштва и казао је истину, што му је и замереОн сматра да је ова пресуда демонстрирање силе хрватског правосуђа и показивање праксе да се Срби на сваки могући начин представе као геноцидни народ и ратни злочинци.

"На прсте једне руке могу се набројати Хрвати који су правоснажно осуђени за ратне злочине над Србима. Ниједан од тих малобројних осуђеника није добио више од десет година затвора", закључује Драган Палибрк.

У завршним речима, прошле недеље, Васиљковић је одбацио било какву кривицу за оно што му се ставља на терет. Рекао је да је процес против њега монтиран из шовинистичких побуда.

Васиљковић је био командант српских паравојних снага `Книнџе`. После рата деведесетих година прошлог века отишао је у Аустралију. Касније је ухапшен и изручен Хрватској. Оптужница га је теретила по три тачке. Прва се односи на злостављање заробљеника у Книну. По другој тачки Васиљковића су сумњичили за смрт два хрватска војника непознатог идентитета. Трећа тачка Васиљковића је теретила да је, као командант јединице за посебне намене, у јулу 1991. у Глини, у договору са заповедником тенковске јединице ЈНА, израдио план напада и заузимања глинске полицијске станице, приградског насеља Јукинца и села Горњег и Доњег Видушевца.

Суд у Хагу започео је истрагу против Васиљковића 2005. године. Међутим, та истрага је прекинута јер је одређен рок до којег суд мора да престане с радом, па није више било времена да се истрага заврши и да он буде осуђен. У притвору у Аустралији Васиљковић је био од јануара 2006, када је ухапшен, до 2009. године. До хапшења је живео у Перту, под именом Данијел Снеден, и радио као тренер голфа. У септембру 2009. Федерални суд је уважио жалбу Васиљковићевих адвоката, који су се жалили да њихов клијент у Хрватској неће имати поштено суђење и наредио да се он пусти на слободу. Међутим, аустралијска влада у марту 2010. уложила је жалбу Врховном суду, којом је поништена одлука Федералног суда. Потом је Васиљковић побегао. У бекству је био 43 дана, а ухапшен је у Новом Јужном Велсу. У новембру 2012. године аустралијска влада и тадашња премијерка одобрили су изручење Васиљковића Хрватској.

Филаковић: Жалићемо се на пресуду

Томислав Филаковић, Васиљковићев адвокат, рекао је да ће се жалити на изречену пресуду, јер сматра да нема подлоге за тако драстичну казну. Он је прецизирао да ће у изречену казну бити урачунато и време које је Васиљковић провео у екстрадиционом притвору у Аустралији и у истражном затвору у Хрватској.

Вулин: Хрватским правосуђем влада освета, а не правда

Министар одбране Александар Вулин оценио је да је пресуда Драгану Васиљковићу жалосни доказ да ће хрватским правосуђем још дуго владати освета, а не правда.

У писаној изјави за медије, Вулин је навео да је Васиљковићу изречена политичка пресуда без утемељења и доказа. "Донети такву пресуду у Сплиту, где жртве зверског мучења у логору Лора још чекају правду, јесте ругање истини", навео је министар и додао: "Од закона који се доноси да би се протерани Срби прогласили агресорима, до пресуде Васиљковићу, у којима, осим политике, нема доказа, освета је заменила право".

(Политика)

Србија није учинила све што је могла и морала да се помогне човеку чије је и само име било подстрек Србима у Хрватској у отпору новоусташким хрватским домољубима. Срамота!!!

Капетан Драган је спасио многе животе и хвала му због тога. Он је српски јунак!!!

Сачувана

Странице: [1]   Иди горе
  Штампај  

Пребаци се на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC

Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!